EUR 24.710

USD 22.791

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.710

USD 22.791

Text: Luboš Svačina

07. 10. 2009

4 komentáře

SichrJob. Pojistí i ztrátu zaměstnání "dohodou"

 


 

Hypoteční makléř – společnost Hyposervis ve spolupráci s pojišťovnou UNIQA představily novou koncepci pojištění proti neschopnosti splácet hypotéku z důvodu ztráty zaměstnání či dlouhodobé pracovní neschopnosti. 

Prostřednictvím služby SichrJob usiluje Hyposervis o rozhýbání trhu s bydlením v nově dokončených developerských projektech. Podle Milana Ročka, předsedy představenstva společnosti Hyposervis, se možnosti developerů, kteří se snažili nastartovat poptávku masivními slevami, rozdáváním aut či vybavení bytu zadarmo, již dávno vyčerpaly. A nemají očekávaný efekt.  

Podle studií z posledních měsíců klienty od nákupu nových bytů neodrazuje ani cena (nečekají již na další zlevňování), ani vysoká úroková sazba hypoték nebo jejich snížená dostupnost (hypotéky jsou stejně drahé jako před rokem). Největší brzdou poptávky po novém bydlení je nejen podle Hyposervisu obava z případné ztráty zaměstnání a následné neschopnosti splácet své závazky. Pojistka SicherJob má za cíl tento psychologický blok částečně eliminovat a poptávku po novém bydlení v bytových projektech nastartovat. 

V čem je SichrJob liší od konkurence?

Pojistné hradí developer
SichrJob je určen novým zákazníkům vybraných developerských společností. Ti ke svému novému bytu získají pojištění schopnosti splácet jako benefit, přičemž pojistné bude po dobu tří let hradit sám developer. Poté klient může smlouvu ukončit nebo pokračovat v placení, záleží na jeho rozhodnutí.

Plnění i v případě ukončení pracovního poměru dohodou
Nejvýraznější inovací je pojistné krytí také v případě nedobrovolného ukončení pracovního poměru "dohodou".  Tímto krokem poskytovatel pojištění reaguje na současnou ekonomickou krizi, kdy formálně "dohodou" končí spousta pracovních poměrů. Jedná se skutečně o revoluční krok, protože konkureční pojišťovny v uvedeném případě pojistné plnění v drtivé většině odmítají vyplácet.

REKLAMA

V případě SichrJob platí dvě výjimky, kdy pojišťovna zamítne výplatu pojistného plnění. A to v případě, kdy se zaměstnancem byl ukončen pracovní poměr z důvodu hrubého porušení pracovní kázně, nebo v případě, že ukončení poměru došlo na žádost zaměstnance.

Delší doby pojistného krytí, kratší čekací doby
Jednou z podmínek uzavření pojištění SichrJob je trvání pracovního poměru alespoň po dobu 6 měsíců, přičemž konkurence zpravidla požaduje minimálně 12 měsíční lhůtu. Vedle toho v případě nedobrovolné ztráty práce nabízí SichrJob pojistné krytí po dobu až 18 měsíců. U konkurenčních společností to bývá zpravidla výrazně méně – 6 až 12 měsíců.

V případě dlouhodobé pracovní neschopnosti SichrJob zkracuje čekací lhůtu, po jejíž uplynutí vzniká klientovi nárok na pojistné plnění, na 2 měsíce a zároveň výrazně prodlužuje dobu výplaty pojistného plnění. Maximálně to může být 730 dnů v průběhu pěti let.
 
Pokud je klient práce neschopen déle než jeden rok v kuse, stává se automaticky invalidním. I v případě invalidity je klient v pojištěn. Pro nárok na plnění z titulu invalidity následkem nemoci činí nutná doba trvání pojištění alespoň jeden rok. V případě úrazu nastává okamžik plnění v okamžiku přidělení invalidního důchodu ze strany České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), a to bez výjimek. 
 
Pojištěným může být i OSVČ
Novinkou je také možnost sjednání pojištění pro vybraný okruh klientů – osob samostatně výdělečně činných, kteří jsou sice evidováni jako podnikatelé, ale zpravidla se svým zaměstnavatelem spolupracují na základě dlohodobých smluv, a tudíž také mohou přijít o práci. Jedná se například o lékaře, architekty, autorizované inženýry, advokáty nebo klienti dalších, zejména poradenských povolání.

Výhody SichrJob

Jak vyplývá z předcházejících odstavců, SichrJob svou koncepcí výrazně vybočuje ze stávající nabídky pojistných produktů nabízených na českém realitním a hypotečním trhu. Z pohledu klienta je nespornou výhodou šíře a hloubka (minimum omezení a nečekaných výluk z pojištění) pojistného krytí znásobená tím, že za klienta pojistné hradí developer.

REKLAMA

Pro developera je naopak tento typ poskytovaného benefitu velkou konkureční výhodou, navíc daleko efektivnější než např. vybavení bytu kuchyňskou linkou. Klienti na pojištění schopnosti v poslední době opravdu slyší.

Nevýhody SicherJob

Nevýhodou, která do jisté míry stírá revolučnost uváděné novinky, je uzavřenost produktu. SicherJob je určen pouze pro úzkou skupinu klientů vybraných developerských společností (v současnosti je v nabídce přibližně 400 bytů s tímto benefitem). I přesto, že Milan Roček uvádí, že Hyposervis se rozšíření okruhu partnerských developerských společností nebrání, druhým dechem dodává, že strategie produktu SichrJob stojí na určité výlučnosti a exkluzivitě. A ani do budoucna Hyposervis nepočítá s nějakým masovějším nasazením produktu.

Pokud by se však naplnila očekávání tvůrců SichrJobu a poptávku po developerských projektech by se opravdu podařilo oživit. Konkurence by určitě zareagovala a na trhu by se mohly objevit pojistné produkty podobného typu a rozsahu krytí. Odtud by již nebylo daleko k implementaci některých prvků SichrJob do standardní nabídky hypotečních bank a ostatních poskytovatelů úvěrů.


Více informací o produktu SichrJob naleznete na webových stránkách: www.sichrjob.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 4 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Karel Drahokoupil

  7 října, 2009

  Podle mého názoru klienty od koupě odrazuje právě cena nemovitosti, kdy za ekvivalent USD 200.000 mohu koupit 250m2 zarizenou klimatizovanou vilu na Floridě se zahradou 400m2, dvojgaráží a palmami všude kolem v dobré čtvrti,
  a nebo byt v přízemí 50m2 v polích za Prahou bez garáže, s výhledem na paneláky ze socialismu.
  Jen chorou mysl přesvědčí o výhodnosti koupě bytu v polích pojistění sichrjob nebo lákavá sleva 100.000 CZK.
  Největší brzdou poptávky po novém bydlení je
  neschopnost developerů. Mozna si nehlidaji dodavatele, ktery zamestna ukrajince za 50 a vyfakturuje si 300/hod,
  mozna se krade material na stavbe, mozna si management nastavil moz vysoke bonusy, ja nevim,
  ale ja si kvuli tehle pojistce novy byt urcite nepujdu koupit.
  Další brzdou jsou majitelé straších nemovitostí, které k prodeji nic netlačí, a kteří si neuvědomují, že kdyby byt prodali o 30% levněji a peníze investovali na burze v USA, vynese jim to víc, než 2 roky čekání s prázdným bytem, který stejně budou muset prodat za nižší cenu.

  Odpovědět

 • váhavec

  8 října, 2009

  Třeba já o koupi nového bytu jsem nucen vážně uvažovat. Díky krizi a jejím vlivu na firmy z toho ale mám těžké spaní. Ne, že bych nedokázal v případě výpovědi najít novou a stejně placenou práci, ale ono to přeci jen chvilku trvá (záleží na profesi). Bojím se spíše té případné dlouhodobé pracovní neschopnosti. Vždyť jen \“blbá\“ operace kolena vás vyřadí z pracovního procesu na půl roku. Jasně, že můžete pracovat z domova s notebookem na klíně, ale to se taky netýká všech profesí.
  A kdybych si náhodou vybral některý z těch projektů, kde by mi developer zaplatil SichrJob, tak proč ne? :o)

  Odpovědět

 • Monster

  8 října, 2009

  Tak já doufám, že prodejci nemovitostí na tento trik Hyposervisu neskočí – náklady zaplatí developer, provizi za sjednání pojištění vyiinkasuje hypoteční makléř.
  Mám dojem, že krize už tězce doléhá i na ty, co tvdošijně opakují, že se jim daří dobře. Nedal bych nic za to že tato akce je pomyslným stéblem, kterého se tonoucí chytá

  Odpovědět

 • Jana Šiklová

  25 prosince, 2009

  Děkuji firmě Company Management za příjemně prožité vánoce.
  Dostala jsem se do obtížné situace, uvalili mi exekuci na dům a veškerý majetek. Naštěstí díky milým lidem z Company Management http://company-management.eu/nabidka/ jsem si krátkodobě půjčila 20 000 EUR, dluhy jsem splatila. Jen díky Company MAnagement jsem stihla napéct pečivo, koupit dárky pro moje děti a oslavit vánoční svátky v pohodě a bez dluhů.
  Je to velmi jednoduché, půjčíte si a zároveň investujete trochu peněz na vysoký úrok, investované peníze vám splátí splátky půjčky a vy nic splácet nemusíte.
  Je to naprostá novinka, v Irsku je to už běžné a brzo to bude běžné všude ve světě. Půjčíte si a splácet nemusíte. Buďte mezi prvními, kdo vyzkouší tuhle novinku na trhu. čím více si půjčíte, tím víc vyděláte, tak to prostě je. Z pohodlí domova vyplníte formulář na internetu a Silvestra už můžete slavit bez obav a dluhů s plnou kapsou peněz !! Krásné prožití vánočních svátků přeje Jana Šiklová

  Odpovědět