EUR 24.820

USD 23.164

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.820

USD 23.164

Text: Petr Zámečník

09. 01. 2009

0 komentářů

Slevy developerů… plošné „akce“?

 


 

Poptávka po bytech a domech v důsledku realitní a finanční krize polevila. Projevilo se to nejen na sekundárním trhu, kdy podle některých informací může zkrachovat až polovina realitních kanceláří, ale také na obchodech developerských společností. Ty připravili speciální „akce“ na podporu prodeje, které zahrnují nemalé slevy. Zatím se ale brání plošnému zlevnění – ovšem ne příliš úspěšně.

Central Group

Central Group poskytuje slevy od 200 tis. Kč do 500 tis. Kč v rámci „Zimního výprodeje“. Akce se týká vesměs dokončených projektů a v mnohých lokalitách zbývá zlevněných jen několik málo posledních bytů. Ve zlevněné nabídce jsou jak byty, tak několik rodinných domů a pozemky.

Zlevněné byty je možné získat v lokalitách Praha 5 – Radlice, Stodůlky a Zličín a Praha 10 – Pitkovice a Zahradní město. U bytů v ceně cca do 4 mil. Kč sleva dosahuje 200 tis. Kč, na 300 tis. Kč dosáhnou zájemci o byt v cenové kategorii cca do 5 mil. Kč, u bytů do cca 7 mil. Kč je zlevnění ještě o 100 tis. Kč vyšší a na 500 tis. Kč je třeba poptávat byt v ceně ještě vyšší. V některých lokalitách ale již nejsou k dispozici menší, levnější byty, a tak např. v Zahradním městě můžete pořídit bydlení po půlmilionové slevě za cca 10 až 15 mil. Kč.

Ve slevě jsou i domy v lokalitách Praha 5 – Řeporyje, Praha 9 – Újezd nad Lesy a Zdiby u Prahy. V Řeporyjích získáte slevu 0,5 mil. Kč, ale k dispozici jsou byty jen od cca 8,5 mil. Kč. Na Praze 9 je nabídka širší. Lokalita je dostavěná, ale vůbec nerozprodaná. Slevy u domů jsou ale nižší než u bytů – 200 tis. Kč developer zlevnil u domů v ceně do cca 6,5 mil. Kč, 400 tis. Kč u domu za necelých 9 mil. Kč a půl milionu u domů od 9 do 11 mil. Kč. Ve Zdibech jsou k dispozici pouze byty, které dosáhly na slevu 500 tis. Kč, tedy v ceně od cca 7,5 do 10 mil. Kč.

Central Group nabízí též stavební parcely v Praze 6 – Nebušicích. I na ně poskytuje slevu 500 tis. Kč. Pozemky stojí cca od 4 do 7,5 mil. Kč.

REKLAMA

Kromě nemovitostí ve slevě v rámci Zimního výprodeje nabízí Central Group i další lokality. Jedná se ale vesměs o projekty, které mají být ukončeny v průběhu letošního roku a na které slevy poskytované nejsou.

FINEP

FINEP k akčním slevám přistoupil odlišným způsobem – plošně. Společnost nejprve uvedla Vánoční slevu ve výši 5 % na všechny byty a rodinné domy. Sleva měla být poskytována až do 11. ledna 2009, podle včerejších informací ale společnost poskytuje plošnou slevu ve výši 3 % bez časového omezení.

Orco

Orco ke zlevňování přistoupilo svérázně. Místo snížení ceny bytů vyprodává se slevou příslušenství – sklepy a garážová stání. V Praze 6 – Řepech tak zájemci získají sklep za 14 tis. Kč/m2 a v Brně v projektu Kouzelné Medlánky I dokonce za 10 tis. Kč/m2. Garážová stání zlevňují oproti původní ceně o 40 až 40 tis. Kč. V Praze 10 – Hostivaři tak řidiči zaplatí 140 tis. Kč, v Praze 10 – Štěrboholech 160 tis. Kč, v Brně 140 tis. Kč a za samostatnou garáž 200 tis. Kč…

Skanska

Skanska v poslední době nové slevy nepřinesla. Většinu výhod poskytuje buď k vybraným projektům nebo plošně již dlouhodobě. Nejvýznamnější novinkou je od srpna letošního roku uhrazení až 100 tis. Kč splátek hypotéky u vybraných projektů.

REKLAMA

Sekyra Group

Ke slevám přistoupila též společnost Sekyra Group. Již v průběhu listopadu zlevnila projekty v Praze 4 – Modřanech a Novodvorské a v Praze 6 – Ruzyni. Jedná se o dostavěné projekty, u nichž dochází k doprodeji. Projekty ve výstavě, kde dochází k průběžnému prodeji, o slevách neuvažuje.

Posledními výraznými slevami před Vánoci prošel projekt Rezidence Rozhledna v Praze na Budějovické. Snížení bylo poměrně výrazné – o 10 až 20 %. Slevu ve výši 5 – 10 % je možné získat u luxusního projektu ve Špindlerově Mlýně.

Plošné slevy zatím vzácné

K plošným slevám zatím většina developerů nepřistoupila. Výjimkou je FINEP, který nabízí plošnou slevu ve výši 3 %. Ta je ovšem nižší než „akční“ slevy jiných developerů u vybraných projektů.

Velikost slev nevypovídá o ceně nemovitostí. Je-li původní cena výrazněji nadsazena, může společnost poskytnout bez ztrát „zajímavější“ slevu. O čem ale slevy vypovídají, je trend, jakým se budou pohybovat a pohybují ceny nemovitostí.

Ceníkové ceny developerů ale nemusí být konečné ani po odečtení inzerovaných slev. Stejně jako s majitelem bytu na sekundárním trhu, lze i s prodejcem novostavby vyjednat další slevy či kvalitnější vybavení bytu v rámci původní ceny.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *