EUR 25.255

USD 23.195

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.255

USD 23.195

Služby realitních kanceláří: Bída a tragédie?

 


 

Jak to dělal nejlepší makléř

Ze zkušenosti z patnácti prohlídek by mohl být hodnocením na školské stupnici od jedné do pěti jedničkou ohodnocen pouze jeden makléř. Makléř zastupoval realitní kancelář, která pracuje pod značkou celosvětové realitní sítě, a to díky franchisingu. Při prvotním telefonickém kontaktu si skutečně systémem promyšlených otázek prověřil, že byt skutečně odpovídá představám kupujícího, a teprve potom dohodnul prohlídku.

Na místo prohlídky došel v pětiminutovém předstihu. Podáním ruky, s úsměvem a se zdvihnutým obočím navázal první kontakt. Jeho oblečení i vystupování svědčilo o jeho profesionalitě a poskytovalo pocit důvěry. Vzhledem k jeho věku bylo patrné, že se nejedná o životní zkušenosti, ale dopad školení a přípravy, kterou bezesporu absolvoval. Před samotnou prohlídkou si vyžádal podpis závazku o tom, že zájemce při koupi využije služeb jím zastupované realitní kanceláře.

V rámci úvodního rozhovoru také nabídl své služby v případě zájmu o prohlídky jiných podobných nemovitostí. Nenápadným a nenuceným způsobem také zjišťoval limity rozpočtu potenciálního kupujícího a skutečnost jeho zájmu nějaký byt skutečně koupit.

Při samotné prohlídce byl schopen nenucenou formou vyzdvihnout výhody nabízeného bytu. Po skončení prohlídky vedl rozhovor a ptal se na pocity. Řekl něco takového: „Vím, že první dojem je ten důležitý a předurčuje to, zda byste případně měl o byt zájem. Jaké jsou z prohlídky bytu vaše dojmy?“ Je pravděpodobné, že díky tomuto získává jedinečnou zpětnou vazbu o případných nevýhodách bytu a informaci o tom, co by případně mohlo další zájemce od koupě odrazovat. Pak podle toho může lépe uzpůsobit prezentaci nemovitosti. Diskusi o prohlížené nemovitosti ukončil s tím, že za dva dny zavolá. V krátkosti dokázal shrnout, jaké výhody a přidanou hodnotu jím zastupovaná realitní kancelář kupujícímu poskytuje. Předal vizitku, poděkoval zájem a rozloučil se.

Když byly zjišťovány další podrobnosti o nabízeném bytu, byla kupujícím odhalena jedna zásadní nevýhoda – v dané lokalitě na stejné ulici se nachází jeden dům, kam město do nájemních bytů stěhuje různé „problémové“ občany. Kriminalita a problémy v tomto domě byly natolik velké, že musel být do onoho domu nainstalován kamerový systém. Když bylo toto opatření provedeno, kriminalita se přesunula do ostatních domů v ulici. Z pohledu zájemce o koupi bytu jednoznačný faktor, který dává varování, že v budoucnu se problémy mohou stupňovat. Při samotné prohlídce existovala nepatrná indicie naznačující tento problém. Při vchodu do panelového domu, ve kterém se byt nachází, je nutné odemknout dvoje vstupní dveře. Když zájemce vyslovil nad takovou praktikou údiv, majitel bytu odpověděl: „To tu je už pravidlo. Ukradli nám tu na chodbách hydranty a od té doby to každý důsledně zamyká.“

REKLAMA

Když po dvou dnech pan makléř zavolal a dozvěděl se o odhalené zradě, pokusil se ji zlehčit: „Něco takového tam je, ale ten problémový dům se nachází až na konci ulice.“ Rozhovor pohotově převedl na nabídku jiných bytů a zmínil také možnost předávání nových nabídek emailem.

Jaký je převládající přístup realitních kanceláří

Drtivá většina realitních makléřů prohlídky bytů uskutečňovala stylem, kterým rybář loví ryby. Má svou udici, na kterou dává návnadu a věří, že se nějaká ryba chytne. A tak se běžně stává, že makléř slíbí, že sdělí termín prohlídky, ale už se vůbec neozve. Při zpětném volání je překvapen a o ničem neví. Jiná paní makléřka slíbila, že připraví prohlídky nemovitostí a ozve se, ale slib vůbec nedodržela. V jednom případě bylo pro vytvoření tlaku na zájemce použito sdělení: „Budu mluvit otevřeně, ještě je tu jeden zájemce a byt dostane ten, kdo bude první.“

Většina makléřů dorazila na místo prohlídky včas. Ve dvou případech se makléř bez omluvy opozdil o nějakých pět minut. Jeden makléř nepřišel vůbec a telefon nezvedal. V jednom případě se paní makléřka telefonicky omluvila, že uvázla v zácpě a bude mít drobné zpoždění.

Typická prezentace makléře zahrnuje shrnutí mnoha výhod, které bude byt skýtat. Údajnou výhodou v jednom případě byla podstatná sleva z ceny, pokud kupující část kupní ceny zaplatí „z ruky do ruky“. Rizika s takovýmto nelegálním krokem související již makléř neuvedl.

REKLAMA

Na nevýhody neupozornil žádný makléř. Občas se vyskytla i nějaká zamlžená, nepravdivá nebo polopravdivá informace. Zájemce byl třeba mylně informován o výhodné orientaci oken bytu. Jenže slova makléře byla v rozporu s tím, co zájemce díky kompasu před chvílí zjistil. Když stál u okna a vypadalo to, že se kochá pohledem z okna, určoval kompasem světovou orientaci.

Informace, které kupující potřebuje pro stanovení vnitřní hodnoty bytu, nebývají běžně sdělovány. Při dotazování na tyto důležité informace bývají tyto zodpovězeny jen částečně. Například skutečnost, že se k bytu váže převzetí úvěru, který byl přijat na rekonstrukci domu, se zájemce dozví až po vyptávání se na tyto skutečnosti.

Služby realitních kanceláří, jejich cena a rozsah

Personalista sestavující profil vhodného kandidáta na pozici realitního makléře by v seznamu požadavků na prvním místě asi uvedl komunikativnost a vystupování. Při prohlídkách brněnských bytů šlo narazit i na makléře, kteří takový požadavek spíše nenaplňovali. Bylo to například oblečení v podobě vytahaného trička a riflí. Pocitově to nepůsobilo příliš důvěryhodně. Stejně tak se vyskytly odrazující případy emočně nepříliš inteligentního vystupování. V takových případech komunikace poněkud vázla, a pokud by zájemce neudržel strukturu prohlídky, nic by se nedozvěděl.

Většina realitních kanceláří v případě navštívených bytů žádá provizi ve 5 % z kupní ceny. Není běžné, že by byl kupující s výší provize předem seznámen. Na přímý dotaz je uvedena procentuální hodnota, ale neexistuje upozornění, že je nutné připočíst dvacetiprocentní DPH (je-li kancelář plátcem DPH). Výjimečně při uskutečněných prohlídkách brněnských bytů někdo nabídl provizi ve výši 4 %. Spíše výjimečně bylo sděleno, že na výši provize se lze domluvit a že by bylo možné ji snížit.

I když jsou provize srovnatelné, služby realitních kanceláří se značně liší a nejde jen o profesionalitu realitního makléře. Spíše výjimečně (z pohledu navštívených bytů) se našly realitní kanceláře, které nabízí sepsání smlouvy advokátem a převod peněz prostřednictvím advokátní úschovy.

V případech, kdy se před prohlídkou uzavírala dohoda o tom, že zájemce nekoupí daný byt jinak než přes realitní kancelář, která prohlídku zprostředkovala, byla výše provize v dohodě uvedena. Zkušenost ukázala, že podpis takové dohody z pozice kupujícího může znamenat skrytá rizika. Může se třeba stát, že při prohlídce se zaváže, že nekoupí byt jinak než přes tuto realitní kancelář. Jenže již je třeba utajeno, že majitel bytu podepsal jiné realitní kanceláři závazek, že to neprodá jinak, než přes ni. A je tu problém.

Existuje i jiné riziko. Kupující se může upsat k tomu, že za nabízený byt v nabídkové ceně 1,6 mil. Kč zaplatí „provizi za zprostředkování ve výši 5 % z kupní ceny +20 % DPH, minimálně však 50 000 Kč + 20 % DPH“. Z dohody už ovšem nevyplývá, zda realitní kancelář poskytne nějaké jiné služby, než jen samotnou prohlídku a kontakt na prodávajícího. Neznalý podepíše, byt se mu zalíbí a bude vyhovovat, ale má problém. Nečetl, podepsal, a ponese další náklady. Společně s dovětkem uvedeným v dohodě, že „veškeré spory vznikající z této dohody a v souvislosti s ní budou projednávány a rozhodovány s vyloučením pravomoci obecných soudů,“ se prohlídka může stát skrytou pastí. V jednom případě měla být podepsána dohoda o prohlídce nemovitosti, ale makléř neměl k dispozici kopii dohody pro zájemce. Řekl, že to běžně nikdo ani nechce.

Loading

Vstoupit do diskuze 36 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Miloš

  30 dubna, 2010

  Moje zkušenosti s realitními makléři:
  1) Starší ráčkující člověk, na hony zavánějící cigaretovým kouřem. Jediné, co ho zajímalo bylo, kdy se ozvu. Inzerovaný cihlový dům byl ve skutečnosti panelák.
  2) Mladá žena. Strašně free a cool. O bytu žádné informace neuvedla. Jen opakovala jak je to naše rozhodnutí a že nás do ničeho nenutí.
  3) Synáček vlastníka RK, který měl mít údajně certifikaci. Během celé prohlídky neřekl ani slovo, jen postával u dvěří a koukal.
  Ze všech jsem měl pocit, že by měli oni zaplatit mě za ztrátu času.
  Co se týče provizí, tak naprosto nechápu jejich výši. Za dvě prohlídky, sepsání smlouvy a vyplnění předávacího protokolu bych očekával max. 5000,- a ne 40000,-. Většinu důležitých věcí zařizovala a oběhávala finanční poradkyně nebo já.

  Odpovědět

 • RK NEBRAT!

  30 dubna, 2010

  RK NEBRAT!
  RADĚJI
  http://www.bezrealitky.cz/
  http://reality.annonce.cz/ BEZ RK
  APOD.

  Odpovědět

 • Luky

  17 března, 2011

  Přidávám novinku kterou jsem našel na netu
  http://www.realitnirevoluce.cz/
  Doufám, že se v ČR vytvoří trh bez realitek a lidi začnou používat pro převod nemovitostí právníky. Nejbezpečnější a nejlevnější způsob jak prodat!!

  Odpovědět

 • RK NEBRAT!

  30 dubna, 2010

  http://www.vlastnici.cz/

  Odpovědět

 • RK NEBRAT!

  30 dubna, 2010

  http://www.vlastnici.cz/spinave-triky.php
  Špinavé triky realitních kanceláří
  Jako samostatně prodávají vlastník nemovitosti se lehce můžete stát trnem v oku a štvanou zvěří pro realitní kanceláře. Některé z nich a to kupodivu zejména ty velké a největší, které kolikrát hřeší na své postavení na trhu, na vás budou zkoušet různé kličky a triky, na které jim můžete velice rychle skočit a které mají jediný cíl: abyste jim podepsali exkluzivní a nebo jinou smlouvu o spolupráci, aby ji mohli nabízet a mít z Vaší nemovitosti provizi. Na tom by samo o sobě nebylo nic špatného, pokud ale realitní makléř bude postupovat korektním a férovým způsobem. Což se však hlavně u velkých realitek se stovkami makléřů často neděje. Tito makléři pracují nejčastěji na živnostenský list a jsou okolnostmi přímo nuceni, protože nemají žádný zaručený příjem, používat ty nejpodlejší finty, aby dostali vaši nemovitost do nabídky. Protože když nic neprodají, nebudou mít žádnou výplatu. Ty, jak já říkám špinavé, triky, protože jsou skutečně nečestné a klamavé, vám popíšu na následujících řadcích.
  1. Falešný kupec
  Makléř volá vlastníkovi a hned, aniž by nemovitost viděl tvrdí: „Já už mám kupce“! nebo „Já už přijedu s konkrétním zájemcem…“ Přijedou na prohlídku a zájemce si nemovitost prohlíží, křičí a vyskakuje nadšením, že nemovitost strašně moc chce a chce jít okamžitě do banky pro peníze… Má to, ale jeden háček. Napřed musíte makléři podepsat exkluzivní smlouvu, aby makléř mohl celý obchod se zájemcem zrealizovat. Makléř předloží exkluzivní smlouvu. Vlastník je rád, že našel kupce a podepisuje. A zde šťastný příběh končí… pro vlastníka samozřejmě. Zájemce byl totiž nastrčená figurka, která měla zájem pouze předstírat, aby vlastníka vylákala k podpisu exkluzivní smlouvy!!! Většinou má příběh toto pokračování: Makléř volá vlastníkovi druhý den a sděluje mu: „bohužel si to náš zájemce rozmyslel, už vaši nemovitost nechce, ale nebojte se najdu Vám jiného“. A vlastník, jelikož mu včera podepsal exkluzivní smlouvu je v pasti a musí se modlit, aby mu makléř nějakého toho kupce skutečně přivedl. Je teď zcela v rukou „podvodníka“, protože to nic jiného není, když takovým způsobem makléř získá na vlastníkovi exkluzivní smlouvu…
  Jak tomu předejít? Buď nepodepisujte nic a dejte makléři provizi po uskutečnění obchodu, nebo mu podepište exkluzivní smlouvu pouze na jméno toho konkrétního zájemce, kterého si přivede makléř s sebou na prohlídku, když ten zájemce nekoupí, exkluzivní smlouva zaniká bez náhrady. Tak vyloučíte to, že kupující od záměru odstoupí, makléř bude mít exkluzivku a vám jako vlastníkovi zbudou oči pro pláč.
  2. Nereálná (neprodejná) cena
  Makléř přijede na prohlídku a už od dveří slibuje: „ Když mi podepíšete exkluzivní smlouvu, já vám tu nemovitost prodám za milióny a milióny..“ Což vlastníkovi samozřejmě lahodí, protože si myslel, že za nemovitost dostane pouze půlku toho, co teď slibuje makléř „odborník“. S důvěrou podepíše exkluzivku a ono se nic neděje, čas ubíhá a žádný zájemce. Když pak vlastník makléřovi volá, tak makléř začne v tom lepším případě skuhrat, svíjet se a brečet na telefonu, že je špatná situace a že vlastník měl snížit cenu. A milý vlastník, protože už je nyní v časovém presu a peníze už potřebuje podlehne… A sníží cenu, často i na méně než původně chtěl prodat sám, a ještě z toho mála pak při prodeji musí zaplatit makléřovi provizi..
  Jak tomu předejít? Pokud už chcete dát nemovitost realitce, udělejte „konkurz“ a pozvěte si více rk – 5 až 6. Proberte s nimi nemovitost, zeptejte se na situaci na trhu, za kolik by nemovitost prodali a za jak rychle a pak se rozhodněte. A nebo se řiďte sám sebou a tímto průvodcem a prodávejte sám/a. Ušetříte na provizi.
  3. Bleskovka
  Tento trik je velmi rafinovaný. Makléř přijede na schůzku pozdě a hodně chvátá. Nemovitost slíbí prodat v nereálně krátkém čase v řádu dnů a týdne, popř. nemovitost odkoupit. Vše dokládá předtištěnou, graficky vyvedenou smlouvou, někdy velmi jednoduchou, velmi krátkou, velmi rychle čitelnou smlouvou (aby jste se nebáli, že je dlouhá), někdy dlouhou, nečitelnou smlouvou, napsanou nesrozumitelně, velmi drobným písmem a navíc značně obsáhlou. Když pak smlouvu ztěžka pročítáte, zjistíte, že závazek prodat v tomto krátké čase a za Vámi požadovanou cenu ve smlouvě chybí, nechybí tam, ale exkluzivní doložka pro rk. Když pak tuto smlouvu nedejbože podepíšete, nemůžete makléře zastihnout. Nebere vlastníkovi telefon, v kanceláři se nechává zapírat, nebo je na dovolené, nejčastěji na Kanárských ostrovech, kam tyto„úspěšné“ makléře posílá realitka. A proč úspěšné?! Vy když pak jako vlastník, tedy voláte na centrálu a chcete, aby se s tím prodejem té vaší nemovitosti něco dělo, tak vám nakonec někdo po telefonu na centrále v Praze, v Teplicích, nebo v Ostravě poradí, ať tu smlouvu vypovíte. Což vlastník s radostí udělá. A zde se chytnul do dalšího špinavého triku. Jelikož tím porušil smlouvu, realitní kancelář záhy posílá fakturu se s tučnou smluvní pokutou, která je napsaná v nečitelné smlouvě podepsané s „uspěchaným“ makléřem..
  Jak tomu předejít? Nevěřit slibům a vše co vám kdokoli předloží k podpisu si pozorně přečtěte a podívejte se, kde ve smlouvě jsou ty sliby, které vám makléř slibuje a zda jsou tam nějaké sankce pokud makléř své sliby nedodrží. A zda jsou tam nějaké sankce pro vás. Nenechte se vmanévrovat při schůzce s makléřem do situace, že nemá čas. Naopak, ptejte se makléře na všechny okolnosti prodeje a pozorně ho poslouchejte. Nechte si také vysvětlit všechny odstavce smlouvy. Makléř by měl být Vašim pomocníkem a rádcem, pokud je v úzkých nebo Vám nedokáže odpovědět, raději se s ním rozlučte.
  4. „Mladý a úspěšný náborář“
  Na schůzku s vlastníkem, přijede úspěšně vypadající mladý můž, žena v pěkném autě, obleku, umí dobře mluvit, smlouvy vypadají rovněž pěkně, ale pozor na body 2. a 3. Pokud jim naletíte, bůh s vámi. Už je nikdy neuvidíte. Auto, mobil, notebook, kožená aktovka patří realitce! Jsou to totiž pouze náboráři realitky, bez jakýchkoli zkušeností, většinou studenti, kteří si chtějí přivydělat a jsou placeni podle počtu uzavřených smluv. Slíbí vám, jak vše půjde hladce, že nyní to převezme makléř specialista na konkrétní typ nemovitosti a za týden máte peníze v bance. Ale oni odjedou a ouha!! Nic se neděje! Pouze to co jsem popsal v bodě 2. a 3.
  Jak tomu předejít? Nedejte se omámit pozlátkem. Ptejte se na zkušenosti a počet prodaných nemovitostí. Často ten makléř, který vypadá úplně obyčejně, a do kterého byste to v životě neřekli, je ten nejlepší. Neplatí to samozřejmě vždy. Musí vypadat důvěryhodně. Solidní makléř, dělá už tuto práci nějaký ten rok a je to jeho zaměstnání. Má dobrou pověst. Zeptejte se na jeho reference a ověřte si je. Doporučení je velmi prospěšné.
  5. „Tajný agent“
  Makléř se po telefonu vydává za přímého zájemce a domluví si prohlídku. Na prohlídce se (v tom lepším případě) představí jako realitní makléř a začne vlastníkovi nutit smlouvu k podpisu. V tom horším případě se na prohlídce chovají jako běžný zájemce, nafotí si nemovitost a odjedou. Poté, aniž by vás jako vlastníka upozornili, začnou nemovitost inzerovat a nabízet klientům. Bez smlouvy s vlastníkem a samozřejmě, aniž by o tom věděl a bez jeho souhlasu. Pak přijedou s klientem a snaží se Vám vnutit smlouvu. To že se Vaše nemovitost objevuje tam kde nechcete, za různé ceny, s fotografiemi, které jste neschválili, bez dovolení atd., to už tyto realitky neřeší. Bohužel toto je běžná praxe zejména u těch největších realitních kanceláří.
  Jak tomu čelit? Nechte zájemce, kteří si Vaši nemovitost nafocují podepsat prohlášení, že fotografování je dovoleno pouze pro soukromé účely a zveřejnění je pod pokutou zakázáno. Nechte fotografovat jen určité části nemovitosti apod.
  6. „Čistý protokol“
  Makléři vám předloží k podpisu nevinně vypadající papír, kde je napsáno např. vlastník má zájem prodat nemovitost apod… makléř většinou tvrdí, že jde jen o jakýsi protokol, který potřebuje pro šéfa… Pak ale zjistí, že se zavázal realitce k exkluzivní smlouvě i když má doma pouze nevypsaný protokol s podpisem a pozor! Bez razítka realitní kanceláře.
  Jak tomu čelit? Vše si důkladně přečtěte, a pokud se Vám něco nezdá, nic a za žádných okolností bez kontroly a porady s odborníkem nepodepisovat!
  7. Směrovka
  Tj.„Odkaz na všeobecné obchodní podmínky“. Makléř Vám předloží k podpisu pěknou jednoduchou smlouvu, ve které není ani řádku o exklusivitě. Mezi řádky je nevině napsáno, že se vše řídí všeobecnými obchodními podmínkami, na konci smlouvy je pak napsáno, že klient si vše důkladně přečetl a souhlasí s obsahem této smlouvy (tudíž i s všeobecnými obchodními podmínkami). Pak v klidu nabízíte nemovitost sami a jednoho dne Vám zazvoní telefon a vysmátý, Vám dobře známý makléř Vám sdělí, že nemovitost nemůžete nabízet, jelikož máte s ním smlouvu. Makléř Vám pošle Všeobecné smluvní podmínky, se kterými jste souhlasili a v nich se nestačíte divit je klauzule, že „pokud není uvedeno jinak, pak je smlouva exklusivní a nemovitost nemůže klient nabízet ani sám ani prostřednictvím další třetí osoby“
  Jak tomu čelit? Pořádně si přečtěte smlouvu, zejména na věty s malým písmem jsou nejzrádnější, ty si přečtěte raději dvakrát. Pokud ve smlouvě najdete chyták se všeobecnými obchodními podmínkami, rychle se s makléřem rozlučte – zkusil jednou, zkusí znovu.
  8. Velký šéf
  „Makléř tvrdí, jak pracuje ve velké firmě“, ve které je třeba i jednatelem a kolik má lidí, nejlépe po celé republice. Na netu si zjistíte, že opravdu ve firmě pracuje 10 lidí, a to po celé republice. Pokud se podíváte na firmu blíž, zjistíte, že těch 10 lidí je jen nastrčených, uvedená telefonní čísla jsou sice platná, ale počet nemovitosti uveřejněných na webu neodpovídá velikosti firmy. Nakonec dojdete do firmy a zjistíte, že do tak malé kanceláře se nevejde ani polovina z uváděných lidí.
  Jak tomu čelit? Realitní kancelář si prověřte, nevěřte všemu, co Vám makléři říkají. Podívejte se přímo do kanceláří realitní kanceláře, uvidíte víc.
  9. Já nic, já muzikant
  „Když RK neprodá, uhradíte jí náklady.“ Jedná se o starý trik některých realitních kanceláří. Když podepíšete realitce exkluzivní smlouvu a ona nemovitost neprodá v době, na kterou je smlouva uzavřena a Vy tuto smlouvu budete chtít řádně ukončit, dojde Vám faktura na úhradu nákladů spojených s neuskutečněným prodejem – tisícovka za jeden řádkový inzerát, pětistovka za jednu hodinu práce (hodin je třeba 5O), sedm stovek za jednu prohlídku jako náhrada za cestovné (a těchto prohlídek je třeba 20), manipulační poplatek další tisícovka atd., suma sumárum máte platit sedmdesát tisíc a Vy jste nabízeli chatu jen za tři sta tisíc korun.
  Jak tomu čelit? Nikdy nepodepisujte smlouvu, ve které je napsáno, že uhradíte náklady realitky, pokud si nemovitost prodáte sami nebo pokud řádně vypovíte smlouvu. Pokud jsou ve smlouvě tyto skutečnosti napsány, poděkujte a s makléřem se rychle rozlučte.
  10. Bolavá ruka
  „Smlouvu musí podepsat jednatel firmy“ Makléř s Vámi řádně vyplní smlouvu a nechá Vám ji podepsat. Sdělí Vám, že smlouvu musí podepsat za firmu jednatel společnosti, smlouvu si vezme a Vám už ji nikdy nepošle. Když se s nemovitostí nic neděje a Vy hledáte smlouvu, abyste ji mohla vypovědět, zjistíte, že jste ji nedostala nazpět. Pídíte se po ní a nakonec zjistíte, „co jste vlastně podepsali“, v lepším případě dostanete smlouvu tak, jak jste ji podepsali, v tom horším Vám ještě vymění stránky a poslední stránka je Vámi podepsaná.
  Jak tomu čelit? Podepište každou stránku smlouvy a nechte si i Vy podepsat každou stránku. Nechte si od každého makléře předložit zmocnění k podepisování za společnost. Nechte si vždy jeden originál od toho, co podepisujete.

  Odpovědět

 • Lubomír Oslizlok

  26 září, 2012

  Super postřehy. Vůbec se nedivím, že RK jsou nepopulární, když to vlastně může zkoušet úplně každý. Naštěstí ani jedna metoda, jak převézt klienta u nás nemá místo. Je to dřina a napůl psychologie, pokud to makléř myslí se svou prací vážně. Je to především o lidech a vztazích.
  http://reality­.remax-czech.cz/re-max-elite-reality-2/lubomir-oslizlok

  Odpovědět

 • Mac

  30 dubna, 2010

  Špatnou zkušenost mám s více realitkama .. ale jako příklad hnusu uvedu Century 21. Kdy nás paní ujišťovala do telefonu, že je to opravdu 65m podlahove plochy … po příjezdu na misto jsem myslel ze po ní skočím … byt tak max. 55. Tak se ptáme kolik to má … no něco kolem 52m řekla … asi to asistentka zadala špatně do systému!!! Ale i přesto je to výhodná cena … 🙁

  Odpovědět

 • Pavla

  8 května, 2010

  Koupili jsme byt prostřednictvím menší RK a měli jsme zajištěn dobrý servis, o vše se postarali, zaplatili i úschovu a při předání zajistili všechny dokumenty. Doporučuji menší, ale o to snaživější kancelář, která si Vás bude vážit.

  Odpovědět

 • Marie

  12 května, 2010

  Makléř společnosti Prolux tvrdil, že smlouva rozhodně není exkluzivní a dokonce nám kompletní smlouvu, což bohužel nebylo možné prokázat, a na základě doplěných podmínek po nás společnost požadovala provizi, poté co se uskutečnil prodej bez jejich přičinění. Rozhodně nedoporučuji!

  Odpovědět

 • světlana

  4 září, 2010

  Realitní kancelář Prolux, není ve skutečnosti vůbec realitní kanceláří, ale jen hodně drahou reklamní agenturou. Neboť dle smluvních ujednání s klientem, se její činnost omezuje pouze na inzertní! A ostatní služby u jiných RK obvyklé, Prolux NIKDY! Nevykonává!

  Odpovědět

 • Světlana

  11 června, 2010

  Pozor na makléře RK Prolux Consulting Int.s.r.o.!
  Svým až příliš profesionálním vystupováním, zastírají podvod, spočívající ve SMLOUVĚ o níž zásadně tvrdí, že je pouze nezávazným evidenčním listem. Podvedení klienti pak přicházejí o statisíce korun a někdy i o střechu nad hlavou!
  Více na http://stop-prolux.webnode.cz/

  Odpovědět

 • Podvedený klient

  28 července, 2011

  VELKÉHO „BACHA“ na SDK reality Grou nA rOOSEWELTOVĚ UL.v Brně – působá bohužel i v Blansku, Vyškově, Hodoníně atd…roztahují se kde se dá.Moje zkušenost: vnutili se mi k nabízení bytu,nedělali nic, dostali odem výpově´d, když měla výpoveď končit,takže by přišli o moji nabídku,poslali záměrně na jinou adresu dopis s tím,že mají fiktivního zájemce-pochipitelně dopis vyzvednut nebyl.Počkali necelý rok a začali mě vydírat o zaplacení pokuty v ceně 130000,-Kč s výhružkamu přes exekuci.Nebyla jsem jediná,takových postižených je s nimi daleko víc- pokud nezískají peníze za profdej Vaší nemovitosti-vydřou z Vás peníze za pokutu,i když nebudete na vině ! -zážitek jako černou můru mám a budu mít do smrti !

  Odpovědět

 • spokojený klient

  9 listopadu, 2011

  Nemohu souhlasit. Já jsem naopak byla velmi spokojená, prodávala jsem byt, paní makléřka s námi byla neustále ve spojení, při prohlídkách si vedla profesionálně a také při vyřizování všech věcí okolo úvěru, který si brali kupující byla neustále ve spojení s bankou, odhadcem, právníkem,předání bytu proběhlo bez komplikací a také nám vyřídila daňové přiznání.Prostě vše na výbornou.

  Odpovědět

 • alka

  28 června, 2012

  A ta pani makléřka jste jistě Vy ! To,co se stalo mě postihlo v průběžně stejnou dobu další 3,klienty o kterých vím a opět to bylo s SDK Group -neučte mě je znát ! Své „jméno“ v Brně, a nejen v Brně již mají!

  Odpovědět

 • Jana

  4 listopadu, 2011

  Já můžu mluvit o pobočce v Úvalech, Century21, musím říct, že tahle pobočka a hlavně majitelka Klapková není vůbece profesionální, bez špetky odbornosti..Neumí absolutně jednat s klienty a chová se jako řeznice. Sama jsem se o tom přesvědčila, když jsem se informovala na prodej bytu. Měla jsem pocit, že v první řadě jde především o její zbohatnutí než o blaho klienta a především si vás chtějí uvázat exkluzivní smlouvou, která je hodně nevýhodná..Takže tuhle kancelář nedoporučuji a vyhněte se jí obloukem, než vás do něčeho namočí a vy příjdete o nemovitost…

  Odpovědět

 • jarda

  25 ledna, 2012

  Bohužel musím souhlasit.. naprostá neprofesionalita, poslali nám na email seznam bytů, které jsou ke koupi, jeden jsme si vybrali, domluvili prohlídku a půl hodiny před prohlídkou nám volali, že bytový dům, kam se máme jít podívat je teprve ve fázi přípravy a ještě se nezačal stavět…

  Odpovědět

 • ivetkaj

  20 ledna, 2012

  Já bych se chtěla podělit o zkušenost s realitní kanceláří,se kterou jsem byla nadmíru spokojena.Při prodeji domu jsme se mylně domnívali, že největší kanceláře mají největší zkušenosti a pomohou. Opak byl pravdou.Centuri 21 si nás pouze zařadili do seznamu a tři měsíce se nic nedělo.Až po zaslání výpovědi z exkluzivní smlouvy se najednou začali starat.Zkusili jsme tedy NEXT reality,ale u těch zase zájemce o prohlídku zpravidla půl hodiny předem najednou nemohl přijít.V okamžiku,kdy jsme už s realitkami nechtěli mít nic společného,přišel p. Pospěch z PRINC reality.Svým osobitým přístupem nás zaujal a teprve s ním jsme zjistili,co to znamená,když se o Vás realitka stará.Do půl roku nám našel kupce a i když vznikly problémy při převodu na katastru,tak p. Ptáček (jeden z majitelů)vše okamžitě řešil k oboustranné spokojenosti.Všem tuto realitku vřele doporučuji.Já jsem si z toho vzala poučení,že ne každá firma,která má všude billboardy a nabídky v časopisech a novinách,je schopna Vám pomoci.Prince reality sice nemá reklamu na každém rohu,ale rozhodně se chová tak, jak by realitka měla. Díky moc pánové!!

  Odpovědět

 • Janek

  31 března, 2012

  Dobrý den. Chci se podělit o naši anabázi při prodeji nemovitosti. Jak to už na světě chodí, občas si chcete udělat radost, koupíte si nějakou novou nemovitost a tu starou chcete prodat. První naše kroky vedly do supermarketů, kam jsme dali na veřejné vývěsky pro služby zákazníkům naši nabídku k prodeji. Druhý den nám volali z nějakých realitek, že nám nemovitost prodají. Tak si říkám, jak se to dozvěděli. Při návštěvě místního krmelce (supermarketu) jsme tam náš inzerát z předchozího dne už nenašli. Takže realitní makléř – „sběrač“, vyfoukl náš inzerát a vzal možnost obyčejným lidem a pravděpodobně i nějakým opravdovým zájemcům se o naši nemovitost zajímat. Naopak se zajímal on a i z ostatních vývěsek naše inzeráty někdo „posbíral“. Takže první krok o prodeji „samostatně“ nevyšel. Inzeráty na místech veřejně dostupné v supermarketech jsou však velice silný nástroj a mohou vám ušetřit spoustu peněz, když budete sledovat dále a s trpělivostí vytrváte, někdy prodáte během pár dnů, jindy čekáte měsíce. Doporučuji však lidem, kteří chtějí prodat samostatně, aby při formulaci svých inzerátů, kladených na veřejném místě uvedli dost důrazně RK nevolat(nebo bez RK, realitní kancelář ne) a hlavně svoje odhodlání nevzdávali, „vyděržaj pijaněr“. Takže když váš inzerát někdo sebere, další den nebo kdy máte možnot jej tam dát zase, aby byl zkrátka viditelný. I toho „sběrače“ to třeba přestane bavit. Hlavně to nevzdávejte, ušetříte si s tím spoustu peněz a starostí, popisovaných dále. Další krok při realizaci našeho prodeje nás vedl na zaplacení služeb u serveru bezrealitky.cz. Dobrá věc, mají tam nabídku notářů a advokátů, kteří zprostředkují za drobný obnos převody a tak. Již po několika desítkách minut od vložení inzerátu na Internet nám začaly volat realitní kanceláře(alespoň to
  tvrdily), že nám nemovitost zaručeně prodají. Nechápu už jen tu drzost, že když si to člověk dává na bezreality.cz, tak mu drze realitky volají. Poté se nic nedělo, volaly jenom realitky se zaručenými zájemci a první krok, tedy vkládání inzerátů do supermarketů jsme chybně opustili. (což nedoporučuji, nenechte se utahat a zkoušejte to dále). Poté nám známý doporučil realitní makléřku, která nás vzala pod „křídla“ při prodeji naší nemovitosti. Brali jsme, že nám ji doporučil známý a bude kvalitní (první zásadní chyba). Na to pozor, to je první obrovská chyba, musíte důvěřovat, ale také zásadně prověřovat. My prověřili, ale až pozdě, kdy nám začaly být některé kroky makléřky podezřelé, ale už jsme byli od ní „zaháčkováni“. Po prověření jsme zjistili, že realitka ani nemá kancelář v dosahu našeho bydliště, je to frančízová firma a dále má spoustu dalších aktivit nejen v realitách. Referenci jsme si tedy nejprve neověřovali a smlouva se podepsala. Teprve po podepsání se zjistilo, že se jedná o exklusivní smlouvu (zde pozor, pokud chcete mít volné ruce a makléř je kvalitní, exklusivní smlouvu nepodepisujte, makléř se tak bude více snažit a angažovat, aby vaši nemovitost prodal a peníze si zasloužil). Oni se vždycky tváří, jak je vše dobře připraveno a jak je o vás postaráno, takže nepředpokládáte vedlejší úmysly. Ale pozor, JDE JIM O JEJICH ZISKY A NĚKTEŘÍ NEPOCTIVÍ SE VÁS BUDOU NAŽIT OKLAMAT, je to jejich zdroj obživy. Dobrá, počkáme tedy, jestli sežene zájemce. Během doby trvání exklusivní smlouvy za námi určenou cenu (cenu jsme bláhově navýšili právě o provizi, abychom měli cenu jistou – další chyba). Když to však realitní „pseudokancelář“ vyřídí, nebudeme mít žádné starosti s papírováním, čas letěl a tak jsme nějak nesledovali, co se děje. Několik měsíců se nic nedělo, až ke konci trvání smlouvy
  přišli s makléřkou nějací lidé, že mají zájem se kouknout. Přišli a druhý den volá makléřka, že si to rozmysleli, že je cena vysoká a mají zájem o jinou nemovitot a snažila se nás přesvědčit o snížení. Až úplně jindy jsme zjistili, že ti zaručení zájemci byli její kamarádi a u nás sehráli scénku na zájemce. Pozor na tuto fintu, bude patrně velice rozšířená u těch makléřů, kteří si vás „zaháčkovali“ a jenom čekají, mají jistou provizi a probudí se pouze v době obnovování exklusivní smlouvy. Proto důrazně doporučuji, aby jste si zájemce našli sami a případný převod, úschovu peněz přenechali na notáři. To je právě ten okamžik, kvůli kterému jsme šli k realitce, že to za nás vyřídí a nebudeme mít obavu při předávání peněz za nemovitost. Spoustu lidí jde asi k realitce právě z těchto důvodů a posléze lituje, jako my. Co tedy velice doporučuji, je lepší notáři zaplatit za tyto úkony částku do maximálně 10 tisíc, než platit nepovedenému makléři desítky tisíc za „zaručené“ služby. Na katastr si umí zajít každý sám a nemusí realitce platit ony desetitiíce. Smlouvu si můžeme napsat sami, na Internetu jsou vzory, nebo si ji také nechat napsat advokátem nebo notářem. A jak to nakonec dopadlo? Nemovitost se prodala ještě pod cenou, než jsme prvotně požadovali u bezrealitky. Poté nás ještě ořízli o minimálně 7 procent z ceny nemovitoti, několik deítek tisíc. Poté se samořejmě státu platí 3 procenta z prodeje (platí původní vlastník), to zaplatíte vždy tátu, i když si budete prodej zařizovat sami. A kdo byl oním zájemcem a následným majitelem naši milované nemovitosti? Sama makléřka. Tak ona vlastně vydělala dvojnásob a my jsme jenom blbí Čecháčci, kteří nalétli zaručenému typu od známého a přišli o několik desítek tisíc a nyní si stěžují na fóru. Ta se musí dodnes smát, jak s námi vyběhla a musí to
  dávat k dobru jako veselou historku k natáčení. Ne, nezlobte se prosím na mě, jednali jsme v časové tísni a nemovitosti jsme se zbavit museli, i když za tuto cenu.

  Odpovědět

 • inka

  6 srpna, 2012

  Prodávali jsme přes Century a stálo mě to „rok života“!Hlavně že dostali provizi řádně tučnou.

  Odpovědět

 • sisi

  10 října, 2012

  Dobrý den, pročítám řádky s negativním názorem na SDK reality. Musím s tím plně souhlasit, prve je neuvěřitelná náklonost ze strany makléřů v momentě kdy se podepisuje směnka a dělají finanční převody a závazky vůči nim, tak spolupráce se otočí scela . Pak nějaké další vyřizování je NEZÁJEM, SLOVA JAKO „S TÍM STE MĚLI POČÍTAT“, TO SME NEŘEKLI, A DALŠÍ VYŘIZOVÁNÍ K DALŠÍM KROKŮM , TO SI PĚKNĚ VYBĚHÁ KLIENT SÁM…….nEBYLO dlouhého trvání ten začátek, jasně to pujde, to zařídíme, to je jasné, nebojte to bude trvat jen chvilku,(POZOR VŠE CHTĚJTE PÍSEMNĚ, SLOVA JSOU JEN SLOVA U TÉHLE REALITKY) ……..

  Odpovědět

 • Bez RK

  15 října, 2012

  Dobrý den, přesně tak, je zde již poměrně velká nabídka webů, kde inzeráty nabízí sami majitelé a které poskytují i vypracované smlouvy a rady, jak při prodeji či pronájmu postupovat. Do seznamu přidávám http://www.realitka-zdarma.cz, zde jsem byl velmi spokojený já

  Odpovědět

 • jaja

  15 listopadu, 2012

  SDK je banda tupců!!! Nabízejí mou nemovitost bez mého souhlasu a za cenu nižší než jsme se domluvili a již týden je žádám o stažení, leč marně!!! Už jsem psala i na s-reality, tam mě doporučili, abych se obrátila na PČR!!! A madam Čečilová má chování řeznického psa!!! Je arogantní až hrůza.

  Odpovědět

 • Taurus

  17 listopadu, 2012

  Nemovitosti ve Španělsku
  • Další služby:
  • Zařídíme pro Vás NIE (zdarma) pouze se platí poplatky cizinecké policii.
  • Založení účtu v Bance, včetně kreditní karty a internetového bankovnictví (zdarma) zde je nutno vložit pouze první vklad 20 Eur až 100 Eur podle typu banky.
  • Veškeré smlouvy. (zdarma)
  • Tlumočení (zdarma)
  • Auto s řidičem, po celou délku pobytu. Vyzvednutí na letišti v Alicante
  • Kvalitního notáře. cca 400 – 600 Eur. dle výše ceny kupované nemovitosti.
  • Ubytování (zdarma pro klienty, kteří uzavřeli rezervační smlouvu)
  • ostatní 60Eur za noc a celý dům + 100 Eur za závěrečný úklid.
  • Po koupi zajistíme převod všech energií.(zdarma) pouze platíte poplatky za převod
  • Pokud budete mít zájem pronajmeme Vaší nemovitost, v době kdy jste se rozhodli jí nevyužívat, rádi zajistíme.
  • Pokud budete požadovat stavební úpravy, zajistíme vlastní stavební společností ve Španělsku.
  Založení S.r.o. ve Španělsku.
  Cena na klíč 3000 Eur.

  Proč kupují klienti reality ve Španělsku od nás?
  • Máme dlouholetou praxi v oblasti realit ve Španělsku.
  • Žijeme ve Španělsku.
  • Žádná jiná RK v ČR nepůsobí přímo ve Španělsku, vždy jen zprostředkovává obchod za provizi!
  • Tímto způsobem se Vám Vaše nemovitost ve Španělsku prodraží o několik tisíc Eur!
  • Za své služby mimo jiné ručíme i členstvím v asociaci RK ve Španělském království.
  • Reality, nemovitosti ve Španělsku kontakty
  • ČR +420 775 502 271
  • ES +34 634 657 945
  • Více na http://www.taurusrea­lity.cz

  Odpovědět

 • Petr Štěrba

  31 března, 2013

  z dlouholeté praxe odhaduji, že kvalitních realitních makléřů na trhu je u nás maximálně 10–20%, přitom právě ti špatní mají nejagresivnější metody náboru nových nemovitostí, takže skoro jistě padnete do rukou jim. Více na http://www.jakprodat.cz

  Odpovědět

 • Maty

  9 července, 2013

  Zdravím, chtěl bych Vás poprosit o nezávazné vyplnění krátkého dotazníku. Součástí dotazníku je i zajímavá nabídka. Předem děkuji za vyplnění. http://www.sur­vio.com/surve­y/d/E3H9Z4G7U9Z4U4Y3K

  Odpovědět

 • Maty

  24 července, 2013

  Zdravím, chtěl bych Vás poprosit o nezávazné vyplnění krátkého dotazníku týkajícího se realitních kanceláří. Součástí dotazníku je i zajímavá nabídka. Předem děkuji za vyplnění. http://www.sur­vio.com/surve­y/d/E3H9Z4G7U9Z4U4Y3K

  Odpovědět

 • Libor

  26 listopadu, 2013

  Já jsem prodával přes RK – REAL SMART http://real-smart.cz bez nich bych absolutně nevěděl jak ten byt prodat atd. Takže jestli víte jak na to, tak si to prodejte sami a nestěžujte si tu pak na foru… Za mě spokojenost s touto realitkou…

  Odpovědět

 • Ondřej Holý

  20 ledna, 2014

  Dobrý den,
  Rád bych Vás všechny upozornil na jednání společnosti REAL SMART, REAL-SMART, REAL-SMART.CZ. Tato společnost se již delší dobu pohybuje na hranicích zákona a v současné době čelí několika trestním oznámením (informace získaná od POLICIE ČR). Založena byla před rokem, a to 29. Srpna 2012. (https://or.jus­tice.cz/ias/u­i/vypis-vypis?subjektId=is­ror%3a12409&typ=fu­ll&klic=bl2w27). Co je však nejzajímavější, jsou následující odkazy. Stačí si jen povšimnout, že všechny komentáře jsou ze stejné IP adresy (která vždy začíná 194.228.32.XXX) a téměř všechny komentáře byly vloženy ve stejný den. Že všechny společnost REAL SMART vychvalují, to už snad ani nemusím zdůrazňovat. Dal jsem si tu práci a pořádně si společnost proklepnul. Snad jsem Vám tímto ulehčil práci a pomohl nenaletět těmto mladým usmrkancům, kteří mi dluží pořádný balík peněz.
  http://podvod­nici.net/real-smart-ivan-prepechal-777454150/
  http://www.re­alitnikomora.cz/po­radna/kategorie-koupe2/otazka-od-mgr.-marie-tunturovova69
  http://moravskos­lezsky.denik.cz/z-regionu/120530-realitka-dc2b.html (komentář)
  http://tugendhat­.wordpress.com/2008/05­/20/podvody-realitnich-kancelari-vuci-klientum/ (komentář)
  http://www.hy­poindex.cz/sluz­by-realitnich-kancelari-bida-a-tragedie/nazory/ (komentář)
  http://www.reality-inzeraty.cz/in­dex.php?page=dis­c&disc=66#p14822 (komentář)
  http://blog.bez­realitky.cz/zku­senosti-s-realitni-kancelari-avareal/ (komentář)
  http://www.oby­dleni.cz/disku­ze/tema-2281-reality/ (komentář)
  http://www.mo­drastrecha.cz/fo­rum/hledam-dodavatele/realitni-kancelar-realitni-dum-mate-zkusenost/ (komentář)
  http://forum.li­de.cz/forum.fcgi?ak­ce=forum_data&fo­rum_ID=110165&ID_from=66­554252&dir=-1&auth= (komentář)

  Odpovědět

 • Tomáš Šimek

  28 února, 2014

  Vážený pane Petře S.
  než prosím něco napíšete tak prosím příště všechno a pravdivě a ne vymyšlené a zmanipulované informace.
  REAL SMART v žádném případě nečelí několika trestním oznámením apod. Jak výše píšete, jedná se o lež. Jediný nespokojený klient jste Vy Petře S. a paní T. – na základě Vaší chyby kterou níže vysvětlím aby si mohli udělat obrázek i ostatní. Také v žádném případě nejsme žádní usmrkanci a pod. jak nás zde neoprávněně napadáte. Jsme skupina velice schopných makléřů s dlouholetými zkušenostmi z realit, kteří dali dohromady vysoce kvalitní a prosperující realitní kancelář. A jsme jen o pár let mladší než Vy. Co se týká referencí na internetu co o nás lidé napsali to je holá pravda, a vaše nepodložená demagogie formou IP apod., je jen pokus o pošpinění naši velmi vysoké úrovně služeb.
  A proč jste vlastně napsal co jste napsal?:
  1, Zprostředkovali jsme Vám koupi bytu 3+1 za 1.550.000 Kč – toho času nejlevnější byt v Brně, musím podotknout, že se jednalo o velmi výhodnou nabídku na kterou jsme měli spousty zájemců.
  2, Nakonec i přesto, že jsme měli tolik zájemců, chápali jsme Vaši finanční situaci a dostal jste provizi jen 46.500 Kč bez DPH – což Vám v žádném případě žádná realitní kancelář na byt, který prodávají exkluzivně a je nejlevnější v dané lokalitě nedá! Ano, měli jsme ho tenkrát prodat někomu rozumnějšímu za větší provizi, s tím souhlasím.
  3, Od začátku celého obchodu, jste tvrdil, že financování máte zajištěné a od nás jste pomoc nechtěl – i když naše finanční poradkyně by Vám vše zařídila.
  4, Ten den, co jste si zarezervoval byt, jste nám podepsal výhradní smlouvu na prodej Vašeho bytu na Veveří, který měl sloužit jako další zdroj pro financování Vašeho nového bytu – což můžeme každému na požádaní ukázat. Po nějaké době, jste hrubě porušil smlouvu a znemožňoval prohlídky na bytu apod. a i přesto se nám podařilo sehnat zájemce = měl jste tedy zajištěné financování kupované nemovitosti. Ani tohle jste nedotáhl do konce a prodej Vaše bytu sabotoval i přes to, že jste měl s námi smlouvu.
  5, Financování koupeného bytu Vám nevyšlo, protože jste od začátku tvrdil, že si dáte zástavu na nemovitost ve Vaši rodině, kde jste to nedotáhl do konce,i přes naše urgence. A pak, co Vaše finanční poradkyně v podstatě zpackala všechny kroky vyřízení hypotéky jste téměř přestal komunikovat a nešlo se s Vámi domluvit vůbec na ničem. I když dveře u nás byli pořád otevřené a fin. poradkyni jsme Vám nabízeli znova a znova+ jste měl připravené zájemce na prodej Vašeho bytu.
  6, Nakonec jste porušil všechny podepsané smlouvy (včetně smlouvy s prodávajícím bytu = SoSb) , přestal téměř komunikovat a celí prodej i koupi jste sabotoval, nejhorší na tom bylo to, že jste tahal za nos i prodávající výše zmíněného bytu a ti bohužel přišli o jinou nemovitost kterou měli vyhlédnutou. Jelikož jste s prodávajícími podepsal smlouvu o smlouvě budoucí, můžete být jedině rád, že jsme se je rozhodli právně nezastupovat aby z Vás nevymáhali smluvní pokutu co je ve smlouvě. I přes to, že nás prodávající bytu žádali o to, aby jsme je zastupovali, odmítli jsme a dokonce o nás napsali dobrovolně tuto (viz. níže) referenci, tam najdete i telefon na pana Jouru mladšího, tedy prodávajícího a ten Vám sám a Všem myslím dost barvitě vysvětlí co jste za podvodníka:
  Dobrý den,
  Tímto bych chtěl poděkovat zaměstnanci vaší realitní kanceláře panu Ing. Liboru Kročovi za velmi citlivý a profesionální přístup při prodeji bytu mých rodičů pana a paní Jourových na ulici Dunajská 31.
  Vážím si velmi ochoty a osobního přístupu vašeho makléře a dle mého názoru navzdory různý praktikám konkurenčních společností, takto v praxi by měl vypadat obchod s realitami který by měl být založen na profesionalitě, perfekcionalismu a především lidskému přístupu který jak výše podotýkám pan Ing. Kroča bezesporu má. Můžete být velmi spokojeni, že máte ve svých řadách takto schopného odborníka!
  Přeji vaší společnosti i panu Ing. Kročovi spoustu úspěchů jak v profesním tak i v osobním životě a vaší společnosti spoustu spokojených zákazníků.
  S pozdravem a přáním hezkého dne
  Petr Joura
  PRAPAC, Manager prodeje
  Tel: 606 713 441

  7, Závěrem tedy uvádím jako jednatel realitní kanceláře REAL SMART, že jste si celí obchod pouze rozmyslel. Udělal problémy na všech stranách a teď si vylíváte Vaši neoprávněnou zlost na této stránce. Jenom pro informaci, nakonec všechno dobře dopadlo a výše uvedený byt 3+1 byl prodán jinému zájemci, který je velmi spokojen.

  Dále bych rád napsal, že naše služby jsou velmi kvalitní a založeny zejména na vysokém standardu právních služeb apod. a nadále budeme přinášet radost klientům s jejich novými nemovitostmi!
  Krásný den,

  Tomáš Šimek
  jednatel
  REAL SMART, s.r.o.
  tel: 602 703 897
  email: tsimek@real-smart.cz
  http://www.real-smart.cz

  Odpovědět

 • Loiza

  9 května, 2014

  Dobrý den, já teď mám dobrou zkušenost s jednou realitní kanceláří: http://www.bonrepos.cz. Když se člověk podívá na internet, tak vidí samé varování před realitkami, na kterou si dát pozor :-). Hodně mi to pomohlo ve výběru a nakonec jsem si zvolil tuto i na doporučení známého. A byl jsem překvapen s jakou ochotou a diskrétností přistupují ke své práci, hlavně vše bylo vyřešeno v předpokládaném termínu, za což jsem nejvíce rád :-)

  Odpovědět

 • Rozzlobená

  17 září, 2014

  Kupovala jsem byt prostřednictvím Century 21. Vše šlo dobře až na přepis energií. Makléř slíbil, že vše řařídí a podepsali jsme mu plnou moc, která u něj ležela 2,5 měsíce. Po několikatýdenním nahánění oznámil, že mu na energetických podnicích řekli, že takto převést energie bohužel nejde. Ptám se, po kolikáté se „zkušený“ pan makléř s převodem energií setkal? To nevěděl dříve?
  Kdyby předchozí majitel neinformoval energetické podniky a nezaplatil penále, byli bychom bez energií. Hlavně, že pro realitní kancelář vše skončilo bez problemů předáním peněz!

  Odpovědět

 • Marek

  7 ledna, 2016

  157 lidí hlasovalo, že by dalo realitce 5-ku.  A pořád se najdou joudové, co s nimi spolupracují. Sehnat si nemovitost nebo kupce/nájemce jde na serverech samo a ohlídat všechna nebezpečí může sejně jen právník. Já osobně si vždycky sjednám pár úkonů (konzultaci a kontrolu smlouvy) u mojí právničky (Mgr. Fochlerová). Za zanedbatelnou cenu si pak můžu být jistý, že nepřijdu o nějakou horentní sumu… Chytrému napověz…

  Odpovědět

 • Alesek

  1 července, 2016

  Tak jak rikas nejlepsi je vsechno si udelat sam, protoze spolihat se na neco co nefunguje a stoji to sileny prachy je silena volba 😀

  Odpovědět

 • Tomino

  29 června, 2016

  Proto uz nikdy vic realitni kancelar. radeji sam na vlastni pest nez tady tyhle zlodeje .)

  Odpovědět

 • Marek

  22 ledna, 2020

  SDK reality nebrat, katastrofa! Veronika Hanáková jen podraz na lidi!

  Odpovědět

 • Soňa Dvořáková

  16 listopadu, 2023

  Reality 11 je super, konkrétně mohu mluvit za Reality 11 Beroun. Je to vše na férovku a transparentní, tak se mi to líbilo, že jsem tam musela jít.

  Odpovědět