EUR 25.335

USD 23.337

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.335

USD 23.337

Sreality.cz jsou v pasti… skončí bez realit?

 


 

Dominantní realitní server Sreality.cz je v nelehké pozici. Když se jim podařilo odvrátit hrozbu odchodu malých realitních kanceláří sdružených v Asociaci realitních kanceláří ČR, kterým se nelíbily nové podmínky inzerce, přišla rána z druhé strany. Včera v odpoledních hodinách oznámily tři velcí hráči na realitním trhu – RE/MAX, M&M a STING, že s ním od 1. dubna 2010 nebudou spolupracovat.

Server Sreality.cz připravil počátkem roku nové podmínky inzerce na svých stránkách. Podmínky byly vstřícnější pro větší realitní kanceláře, což se nelíbilo menším hráčům. „Z našeho pohledu se jedná o zneužití dominantního postavení na trhu, protože server Sreality.cz má jednoznačně nejvyšší návštěvnost v poměru s jinými realitními servery a troufám si tvrdit, že inzerce na Sreality.cz má větší důležitost než na všech ostatních serverech dohromady,“
uvedl tehdy Ondřej Velemínský, manažer pobočky realitní kanceláře Kova.

Základem změny měla být platba za proklik, kde si sice mohla realitní kancelář stanovit limit počtu prokliků, ovšem v takovém případě mohla teoreticky konkurence vyřadit její nabídku "odklikáním" inzerátu.

Nové podmínky se ale nelíbily ani některým větším hráčům na trhu. "Nová cenová strategie se dá popsat jako neuvážená a progrese zdražení neodpovídá růstu kvality tohoto serveru a už vůbec ne vývoji realitního trhu,"
komentoval situaci David Rewenda, vedoucí marketingového oddělení Realitní kanceláře STING.

Server Sreality.cz nakonec tlaku ustoupil. „Vyhodnotili jsme zpětnou vazbu od našich klientů a rozhodli se ponechat stávající obchodní model, abychom jim vyšli vstříc,"
uvedl v polovině března obchodní ředitel Seznam.cz Michal Heisig.

REKLAMA

Jenže ani tím se Sreality.cz nezavděčily všem. Výsledkem je prohlášení tří velkých hráčů na trhu (RE/MAX, M&M a STING) o ukončení spolupráce. Mezi nimi je i společnost STING, jejíž vedoucí marketingového oddělení novou cenovou strategii také kritizoval.

Proč tedy velcí hráči ze serveru odcházejí? "Stojí za tím netržní chování serveru Sreality.cz. Několikrát v letošním roce měnily podmínky a jejich obchodní podmínky po poslední změně pro nás, velké hráče na trhu, nejsou výhodné," uvedl pro server Hypoindex.cz David Krajný, CEO a president společnosti RE/MAX.

"Reakce těchto tří realitních kanceláří přichází ve chvíli, kdy se jim nepodařilo získat v rámci paušálních plateb od Seznam.cz žádnou „velkoobchodní“ slevu. Sreality zachovávají v obnoveném obchodním modelu stejné podmínky pro všechny realitní kanceláře a na tom nemají důvod nic měnit, ani pokud jde o tyto tři realitní kanceláře," uvádí ve svém vyjádření Seznam.cz, provozovatel serveru Sreality.cz.

David Krajný dodává:
"Sreality.cz se nechovají jenom netržně, ale jejich kvalita neodpovídá současné době. Na serveru je mnoho duplicit a nabídka z tohoto pohledu není kvalitní. Je-li inzerovaná jedna nemovitost čtyřmi společnostmi, je pro zákazníka obtížné se v nabídce orientovat."

REKLAMA

Přestože server podmínky inzerce nakonec upravil do podoby, v jaké byly před ohlášenou změnou, podle Davida Krajného podmínky pro velké realitky Sreality.cz zhoršily. Ukončení spolupráce je nezvratné. "Myslím, že to trhu ale jenom prospěje. Je tu prostor pro nový portál," doplnil David Krajný.

Seznam.cz ovšem zvýhodňování velkých hráčů i před zvažovanou změnou podmínek odmítá: "Seznam.cz důrazně odmítá tvrzení těchto tří realitních kanceláří o tom, že s nimi byly uzavírány rámcové smlouvy pro rok 2010. Nic takového jim Seznam.cz ani server Sreality.cz nenabízel a takové smlouvy neexistují. S vědomím, že se bude server Sreality.cz na jaře tohoto roku měnit, byly potvrzovány dokonce jen tříměsíční objednávky."

Nový realitní server a nová asociace

Prostor pro nový realitní portál chce vyplnit trojice realitních kanceláří vlastním projektem. "Jejich jednání jen urychlilo naše asociační snahy. Již dříve jsme se sblížili a bavíme se o založení asociace a o založení vlastního realitního portálu, který by byl obdobou podobných portálů v Americe," uvedl David Krajný pro Hypoindex.cz.

Ke dvěma asociacím realitních kanceláří přibude tedy v brzké době třetí, přičemž jedním z jejích cílů bude patřit spuštění a provozování realitního serveru – který bude mimochodem konkurencí pro opuštěný server Sreality.cz.

Nový realitní server i asociace by měly být spuštěn do léta. "Máme systém v zásadě vybraný, víme jak bude fungovat. Mělo by to být přehledné a neměly by tam být duplicity. Mělo by to fungovat jako ve Spojených státech," uvedl David Krajný. Server by neměl sloužit jen členům nové asociace, ale měl by být otevřený i pro jiné realitní kanceláře. "Byl by otevřený všem při dodržení určitých pravidel. Podmínky by byly ale určitě výhodnější, než jaké poskytuje nyní server Sreality.cz," doplnil Krajný.

Dovětek

Server Sreality.cz je dominantní. O tom není sporu. Přestože velcí hráči chtějí odejít, je možné, že se vrátí. Potřebují dostat informaci o nabízených nemovitostech ke klientům. K mnoha klientům. A ty Sreality.cz mají. Možná i proto v současné době jeden z "rebelů" inzeruje hned na předních pozicích serveru.

Pro koho bude odchod tří velkých hráčů prospěšný v konečném důsledku, uvádí i Rita Gabrielová, manager PR a interní komunikace Seznam.cz, ve vyjádření: "Samotné rozhodnutí těchto tří klientů odejít z realitního serveru Sreality.cz vidí Seznam.cz jako méně šťastné a lituje této skutečnosti. Nicméně upozorňuje, že tyto realitní kanceláře tak poskytnou větší prostor ostatním klientům serveru, kteří tu za stejnou cenu získají větší inzertní odezvu."

Loading

Vstoupit do diskuze 14 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývojeDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • dany

  25 března, 2010

  ale troufám si tvrdit, že v konečné fázi poškodí nejvíce právě ty realitky, které na seznamu nebudou inzerovat, protože tam choděj všichni. Naopak seznam by mohl poskytnout prostor pro samostatné inzerenty, podobně jako annonce. Sreality jsou nejucelenější realitní inzercí a na to servery realitek, kam nikdo nechodí, nemají ani omylem.

  Odpovědět

 • Kruton

  25 března, 2010

  …velkých realitních kanceláří má podle mého názoru solidní šanci, pokud dokáže zabránit manipulativním praktikám užívaným na sreality.cz, jako je zneužívání labelů „novinka“, „snížení ceny“, případně „rezervováno“ aniž se cokoliv z toho uskutečnilo. Stejně tak by bylo velmi přínosné, kdyby inzertní portál dokázal odfiltrovat „hniloby“ které v na něm visí dlouhé měsíce (někdy i roky) bez jakékoliv změny.

  Odpovědět

 • Vojtík

  25 března, 2010

  No,a má takové sdružení velkých realitek na vámi navrhovaných změnách zájem?

  Odpovědět

 • Miloš

  25 března, 2010

  Zájem je samozřejmě prodávat a tudíž lze očekávat, že tagy „Novinka“ a „Snižení ceny“ opět budou i u nemovitostí, kde ani jedno neplatí.

  Odpovědět

 • Vasek valenta

  25 března, 2010

  Krásný den,
  rád bych Vás požádal o vyplnění tohoto krátkého dotazníku, který slouží jako zdroj dat výhradně pro mou diplomovou práci o inovačním podnikání v České republice. Dotazník je tvořen tak, aby Vás co nejméně časově zatížil. Odměnou za takto strávených několik minut Vašeho času bude zařazení do slosování o poukázku TESCO v hodnotě 1000,- Kč. Podmínkou pro zařazení do soutěže je vlastní DIČ, které bude kontrolováno pouze u výherce při předání poukázky a vyplnění do 1. dubna 2010. Slosování na základě emailových adres se uskuteční veřejně dne 1. května 2010 v 8.00 na adrese Skupova 570/21, Teplice a výherce bude informován prostřednictvím emailu.
  Velice Vám děkuji a přeji hezký den
  Václav Valenta
  Pro přístup prosím pokračujte na adresu : http://www.satelit.cz/dotaznik

  Odpovědět

 • Lukáš Pichlík

  26 března, 2010

  Ty lumpe, ty arcilotre, tohle jsou seriozni noviny, žádnou skrytou reklamu tu trpět nebudeme.
  Chtěl bych vidět takovou diplomku, my nejsme žádní hlupáci nebo vidláci, seš týpek co jede jen po prachách, klasickej realitčík,
  klasickej agent, ale tady ti pšenka nepokvete, běž raděj prodávat zpátky vysavače ty truhlíku.
  Jo prodávat vysavače mladýmu pánovi nevonělo, ono to taky tolik nesype, co, jako lhát lidem o nemovitostech se napomádovanýma vlasama ulepenýma gelem. Přesně tyhle navoněný prolhaný agenty realitčíky nesnáším, to je ta největší lůza týdle společnosti, hroznej odpad, měli by tyhle lidi střílet, co ti si vám dovolí navykládat, krásnej kvartýr, nově všechno rekonstruované, a jen otočíte kohoutkem, neteče vám voda, zpod včera vymalované zdi vyraší do týdne plíseň, pod okny jezdí auta a nákladáky celý den i v noci, smradu že se ani nenadechneš, v noci ani oka nezamhouříš, ale realitčíkovi je to jedno, ten si hodí další kilo gelu do prořídlých vlasů, vykoupe se v parfému, špínu smeje z rukou a jde lovit další kavky, kterým střelí narychlo spatlaný vybydlený byt jako horkou novinku pod cenu která je ve skutečnosti nestydate nekolikanásobne vysoká.
  Jo tihle realitčíci jsou ze všech nejhorší, ty já bych podříznul hned jak je vidím, tudíž vám pravím, držte se ode mne dál vy pacholci, jinak vás ztrestám trestem božím za vaše hříchy !!!!!

  Odpovědět

 • dany

  25 března, 2010

  prosím o smazání této ubohé reklamy, která nemá s diplomkou samozřejmě nic společnýho

  Odpovědět

 • Petr

  25 března, 2010

  Nemám obchodní podmínky srealit prostudované podrobně, ale upozorňuji na omyl v článku, totiž tvrzení, že jsou zachovány původní podmínky. Minimálně zcela zmizel tarif „mini“, který byl vhodný pro velmi malé realitní kanceláře nebo přímé majitele nemovitostí s několika inzeráty. Domnívám se, že tito zákazníci také odcházejí, paušály od 24 000 Kč ročně nebo 12 Kč/den/inzerát jsou ve srovnání s předchozími podmínkami výrazným zhoršením. Sreality možná zůstanou serverem středních realitek – velké naštvaly, na úplně malé kašlou.

  Odpovědět

 • Lukáš Pichlík

  26 března, 2010

  Ty lumpe, ty arcilotre, tohle jsou seriozni noviny, žádnou skrytou reklamu tu trpět nebudeme.
  Chtěl bych vidět takovou diplomku, my nejsme žádní hlupáci nebo vidláci, seš týpek co jede jen po prachách, klasickej realitčík,
  klasickej agent, ale tady ti pšenka nepokvete, běž raděj prodávat zpátky vysavače ty truhlíku.
  Jo prodávat vysavače mladýmu pánovi nevonělo, ono to taky tolik nesype, co, jako lhát lidem o nemovitostech se napomádovanýma vlasama ulepenýma gelem. Přesně tyhle navoněný prolhaný agenty realitčíky nesnáším, to je ta největší lůza týdle společnosti, hroznej odpad, měli by tyhle lidi střílet, co ti si vám dovolí navykládat, krásnej kvartýr, nově všechno rekonstruované, a jen otočíte kohoutkem, neteče vám voda, zpod včera vymalované zdi vyraší do týdne plíseň, pod okny jezdí auta a nákladáky celý den i v noci, smradu že se ani nenadechneš, v noci ani oka nezamhouříš, ale realitčíkovi je to jedno, ten si hodí další kilo gelu do prořídlých vlasů, vykoupe se v parfému, špínu smeje z rukou a jde lovit další kavky, kterým střelí narychlo spatlaný vybydlený byt jako horkou novinku pod cenu která je ve skutečnosti nestydate nekolikanásobne vysoká.
  Jo tihle realitčíci jsou ze všech nejhorší, ty já bych podříznul hned jak je vidím, tudíž vám pravím, držte se ode mne dál vy pacholci, jinak vás ztrestám trestem božím za vaše hříchy !!!!!

  Odpovědět

 • Petr

  31 března, 2010

  Sledoval jsem počet nabídek, které inzerenti vložili do nových srealit (pojedou prý od 1.4.2010). Jejich počet nedosáhl ani 10% starých srealit (největšího serveru…). Pak nové sreality raději informaci o počtu inzerátů přestaly zobrazovat, aby nebylo tak zřejmé, že tam nic není. Považuji za skvělou zprávu, že trh funguje a ve chvíli, kdy někdo začne příliš zneužívat svého monopolního postavení, pošlou ho zákazníci na internetové smetiště.

  Odpovědět

 • dmb77

  8 dubna, 2010

  Netusim jak mam udelat, aby se mi tam zobrazovalo to co chci jako drive. Napriklad vsechny byty v urcitem meste a okoli do 20km pridane za posledni den/tyden a serazene vzestupne podle ceny.

  Odpovědět

 • emilymike01@gmail.com

  18 prosince, 2010

  Nabídka úvěru
  Jsme soukromé skupiny finančních investorů základny v Asii, které nabízejí úvěry různých typů, která pomáhají jednotlivcům a organizaci dosáhnout finančních cílů. My přizpůsobit strukturované finanční řešení pro vybranou skupinu zákazníků a investors.We mají výbornou pověst pro poskytování první třídy finančních úvěrových produktů s vynikajícími službami zákazníkům.
  Náš závazek ke klientovi služby a inovativní přístup k řešení problémů dal nám hrany nad našimi konkurenty. Nabízíme Půjčky ve výši 3% úrokovou sazbou za zrušil a výši minimálního si můžete půjčit, je 3,000.00 na 5.000.000,00 v každém currency.Any jednotlivec, který má zájem o podání žádosti o úvěr by měl laskavě kontaktujte nás.
  Poznámka: Všechny odpovědi by měly být předány společnosti E-mail: Kontaktní e-mail: emilymike01@gmail.com pro bližší postup a informace je uvedeno níže.
  * údaje potřebné *
  Celé jméno:
  Vaše země:
  Vaše Platný Mobilní číslo:
  Výše úvěru potřeba:
  Doba trvání splatit úvěr:
  Poskytované služby zahrnují:
  Refinance úvěr, Domácí zlepšení, investiční úvěr, Auto úvěry, dluh
  Konsolidace, úvěrové linie druhou hypotéku, podnikatelské úvěry, osobní úvěry, auto úvěry, auto úvěr.
  S pozdravem,
  Mrs.Emily Mike
  Kontaktní e-mail: emilymike01@gmail.com

  Odpovědět

 • danny white

  7 března, 2011

  Dobrý den,
  Jsem soukromý investor by se zajištěné ručit za úvěry
  Obchodní mužů a žen, kteří se podnikových transakcí, auto
  nákup úvěrů na bydlení a jiné osobní úvěry ETC dáváme
  dlouhodobý úvěr pro 20-50 let až na 3% úrok
  zašlete nám e-mail dannywhiteloancompany47@gmail.com
  webové stránky: dannywhiteloanscompany.tk
  Charakter K rukám;
  Jsem přijímání e-mailů a chcete dokončit úvěru
  Aplikace, takže můžeme začít zpracování úvěru.
  1: jméno (jména ):………………..
  2: Země :……………….
  3: Státní :……………….. Adresa domů :…………….
  4: Věk :………………………
  5: Ne :………………………….
  6: Výška :…………………………
  7: Doba :……………………….
  8: požadované množství :……………..
  9: Telefonní číslo :………………..
  10: Povolání :………………………
  11: A nakonec, je nutné zaslat popis naskenovaných
  následující:
  * Mezinárodní Passport
  * Public License
  * Licence.
  Co děláte ………………?
  Očekáváme, že odpověď rychle.
  Danny Bílá úvěr společnosti
  Podívejte se na lepší cestě k finanční nezávislosti! …

  Odpovědět

 • Pan Michael Antonio

  14 ledna, 2012

  K rukám,
  Já jsem pan Michael Antonio certifikovaná a registrovaná úveru veritele, nabízíme pujcky tem, kdo jsou v nouzi úveru nízkou úrokovou sazbou ve výši 3%, pokud potrebujete úver laskave kontaktujte nás pro více informací.
  S pozdravem
  Pan Michael Antonio.
  Kontaktní e-mail: michael_antonioloans@hotmail.com

  Odpovědět