Čtvrtek 26. listopadu. Svátek má Artur.

Stát bude dotovat hypotéky i v roce 2010

Luboš Svačina

Úrokové sazby hypoték neklesají a tak Ministerstvo pro místní rozvoj rozhodlo, že i v letošním roce bude poskytovat 1% dotaci úrokových sazeb hypoték. Mladí lidé do 36 let mohou díky této podpoře na měsíčních splátkách úvěru ušetřit stovky korun.

Průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů se pohybovala v roce 2009 nad úrovní 5 %. Z tohoto titulu rozhodlo Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, že i v letošním roce bude poskytovat 1% úrokovou dotaci ke sjednaným hypotečním úvěrům. V praxi to znamená následující. Klient s hypotečním úvěrem s úrokovou sazbou 5,24 %, který si zažádá o podporu z programu bude moci díky 1% úrokové dotaci ve skutečnosti měsíčně splácet částku odpovídající úrokové sazbě 4,24 % a zbytek mu doplatí stát. Program však není určen všem lidem s hypotékou a také částka dotace je limitována. 

Podmínky získání podpory

Žádost o dotaci si mohou podat pouze žadatelé mladší než 36 let, přičemž pokud je žadatel o tuto formu podpory ženatý nebo vdaná, musí věkovou podmínku splnit i partner. Žadatelé nesmí v době podání žádosti vlastní žádnou jinou nemovitost a úvěrem musí financovat pořízení bytu či domu staršího dvou let.

Kromě uvedených omezení vládní nařízení také upravuje maximální výši dotace. V případě koupě bytu je podporované maximum 800 000 Kč, u rodinného domu s jedním bytem je podporován úvěr nejvýše do 1 500 000 Kč poskytnuté hypotéky. Pokud je hypotéka vyšší než uvedené limity, část nad uvedné částky není dotována.

Tip: Více informací o podmínkách účasti v programu naleznete v článku Petra Zámečníka " Stát zadotuje mladým hypotéky ".

Ministerstvo má pro letošek připraveno 45 milionů Kč

Kolik příjemce dotace ušetří? Jako příklad uvažujme klienta s hypotékou na byt ve výši 800 000 Kč, kterému banka poskytla úvěr s úrokovou sazbou 5,24 % a splatností 15 let. Za standardních podmínek by klient měsíčně splácel 6 427 korun. Díky dotaci zaplatí měsíčně o 412 korun méně (6 015 Kč). 

Podle evidence Ministerstva stát v roce 2009 podpořil 2400 domácností s hypotékou a žadatelům celkem vyplatil bezmála deset milionů korun. Pro letošní rok má Ministerstvo ve svém rozpočtu pro tyto účely připraveno až 45 milionů korun.

Ne každá banka dokáže podporu zprostředkovat

O poskytnutí podpory je možné zažádat v den uzavření smlouvy o úvěru, nejzazší termín je pak den jeho čerpání.  Žádost o příspěvek je možné podat pouze prostřednictvím financující banky. Banka zajistí přijetí žádosti o dotaci, podpis smlouvy o poskytnutí dotace a její předání na Ministerstvo pro místní rozvoj. Dotace je následně klientům poskytována ve formě příspěvků ke splátkám hypotečního úvěru.

O příspěvek je nutné zažádat už při sjednání hypotéky a vztahuje se k úvěrům čerpaným od 1. 2. 2010 do 31. 1. 2011. Přepočet výše příspěvku na 1% bod se vztahuje i na stávající příjemce podpory, jimž banka podle smlouvy o hypotečním úvěru změní běžnou úrokovou sazbu. K úvěrům, kde již bylo započato čerpání, nebo byl úvěr vyčerpán není možné podporu dodatečně poskytnout.

Některé klienty může nepříjemně překvapit, že zdaleka ne všechny tuzemští poskytovatelé hypotečních úvěrů mají s Ministerstvem pro místní rozvoj sjednánu smlouvu o zprostředkování státní podpory. V současnosti mají pověření ke zprostředkování dotace následující bankovní instituce:

     Česká spořitelna
     Hypoteční banka
     Československá obchodní banka .
     GE Money Bank
     Komerční banka
     Raiffeisenbank
     Wüstenrot hypoteční banka
     UniCredit Bank

Zbývající banky na trhu tuto službu neposkytují a tak klienti pokud chtějí žádat o dotaci, nemají jinou možnost, než se obrátit na vyjmenované banky. "Bohužel jiné řešení neexistuje. Klient si může o dotaci požádat pouze u spolupracujících bank. Individuální podání žádosti o úrokovou dotaci není možné," říká Jan Štoll z tiskového oddělení Ministerstva pro místní rozvoj ČR.

Anketa: Zvládáte splácení svých závazků bez problémů? (hypotéka, spotřebitelský úvěr, leasing...)

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

2 komentářů k článku “Stát bude dotovat hypotéky i v roce 2010”

 1. Jituš napsal:

  1%dotace do 36 let
  Bohužel jsem na získání dotace ve svých 38 letech stará. Trošku mi to přijde zvláštní, když hypotéka by měla být splatná do 70 let a max doba splácení je 30 let. Každý by měl mít stejné možnosti bez ohledu na věk, každé druhé manželství je rozvedené a tudíž člověk musí začínat kolikrát i v mém věku znova.

  1. Radek napsal:

   RE: 1%dotace do 36 let
   S rostoucím věkem rostou zkušenosti a s nimi zpravidla i příjem. Proto se stát snaží podporovat mladé, nikoli všechny.

   Krom toho, maximální splatnost hypotéky je 40 let (Hypoteční banka). A záleží pouze na bance, jestli nenabídne i delší.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *