EUR 25.290

USD 23.125

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.290

USD 23.125

Text: Luboš Svačina

27. 01. 2010

3 komentáře

Stát podpoří garancemi výstavbu nájemních bytů

 


 

Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) plánuje během 2 – 3 týdnů reálně spustit další z programů na podporu nájemního bydlení. Program, který vláda na návrh Ministerstva pro místní rozvoj ČR (MMR) schválila loni v listopadu, počítá s poskytováním záruk za splácení investičních úvěrů na výstavbu nájemních bytů s dlouhou dobou splatnosti. Ta může činit až 40 let.

Ministerstvo chce tímto podpůrným programem motivovat soukromé investory k výstavbě nájemních bytů.  Dosavadní nabídka nájemních bytů, které by byly dostupné pro všechny příjmové skupiny obyvatel, je podle Ministerstva ve většině obcí a měst České republiky stále nedostatečná. Podpora ze strany Státního fondu rozvoje bydlení je určena všem investorům bez rozdílu – může jím být město, obec, bytové družstvo, soukromá firma, soukromá fyzická osoba.

Podmínky získání podpory

Záruky budou poskytovány za poplatek do 0,6 % hodnoty úvěru, tedy za cenu, která je výrazně nižší, než za jakou lze obdobnou garanci získat na finančním trhu. I tak v případě 20milionového úvěru činí poplatek za poskytnutou garanci 120 000 Kč. Maximální garance Fondu může činit 70 % částky úvěru, zbytek rizika zůstává na bedrech úvěrující bance. Cílem tohoto opatření je zachování potřebné obezřetnosti banky při rozhodování o poskytnutí úvěru. 

Pro poskytnutí garance není stanoven žádný limit podlahové plochy bytu ani limit příjmu nájemce. Omezena je pouze maximální částka garance, kterou může Fond na jeden byt poskytnout. Pokud se jedná o novostavbu zaručená část jistiny nesmí překročit 1 500 000 Kč na 1 byt, resp. 1 800 000 Kč, je-li součástí projektu i výstavba technické infrastruktury obce. Jedná-li se o zřízení nájemního bytu stavební úpravou již existující starší stavby, nesmí zaručená část jistiny přesáhnout 300 000 Kč.

"V nejbližších 2 – 3 týdnech zveřejníme na webu podrobnější podmínky pro podání žádosti, formulář žádosti atd. V letošním roce můžeme poskytnout ručení za úvěry v celkovém objemu zajišťované jistiny úvěrů 1 mld Kč," uvedl Jan Wagner, ředitel Státního fondu rozvoje bydlení.

REKLAMA

Program míří také na developerské společnosti. Budou mít zájem?

Developerské společnosti se vlivem ekonomické krize ocitly v palčivé situaci. Jednak se potýkají s poklesem zájmu o již dostavěné projekty a jednak mají problémy se získáním prostředků na dostavbu či výstavbu jiných projektů. Někteří developeři se již nechali dokonce slyšet, že neprodejné byty nabídnou k pronájmu. Ministerstvo se snaží stávající situace využít a nabízí (nejen) developerským  společnostem pomoc při získání úvěru. Jen když se pustí do výstavby domů s nájemními byty.

"Naše společnost dlouhodobě monitoruje možnosti výstavby nájemních bytů, nicméně v tuto chvíli konkrétní model takových projektů nerozpracováváme. Aktuální rozhodnutí SFRB stran garančního mechanismu může znamenat jistý pobídkový moment, nicméně samo o sobě zcela jistě neznamená průlom v této oblasti," říká k připravované novince Aleš Novotný, výkonný ředitel developerské společnosti Central Group.

I přesto, že trh s nájemním bydlením prochází určitou renesancí, nenabízí pronajimatelům nijak závratné výnosy a tím pádem není pro investory zatím příliš atraktivní. Zdejší trh je totiž stále výrazně deformován cenovou regulací a pro investory představuje velkou neznámou. Navíc případní účastníci podpůrného programu musí splnit řadu podmínek, které rovněž programu nepřidávají na atraktivitě.

"Alfou a omegou financování jakéhokoli projektu výstavby nájemního bydlení i nadále zůstane přístup bank, přičemž ten je směrem k rezidenčnímu developmentu v současné době poměrně dosti rezervovaný,“ komentuje stávající situaci Aleš Novotný. "Navíc avizovaná hranice garance na úrovni 70% úvěru fakticky znamená, že při předpokládané úrovni bankou požadovaných vlastních zdrojů by státní záruka pokrývala v nejlepším případě cca 50% investičních nákladů," doplňuje Novotný.  
 
V podmínkách programu je dále například uvedeno, že po dobu ručení, nejméně však po dobu 10 let, investor nesmí připustit jiné využití bytů než k bydlení nájemní formou a bez souhlasu Fondu nesmí vlastnické právo převést na jinou osobu. Což může představovat jednu z dalších překážek. "Vyloučení převoditelnosti předmětných nájemních bytů na dobu 10 let se může stát z hlediska banky faktorem dodatečného rizika, což by mohlo znamenat minimálně výrazné prodražení úvěrových zdrojů," uzavírá Aleš Novotný.

REKLAMA

I přes určité výhrady lze tento program označit jednoznačně za nejtransparentnější a pravděpodobně „nejlevnější“ ze všech ministerstvem podporovaných programů podporujících výstavbu nájemních bytů. Výhodou je, že tato státní intervence nemá výraznější negativní dopad na tržní prostředí v oblasti nájemního, ale i vlastnického bydlení. Otázkou skutečně zůstává, zda bude schopen potencionální investory oslovit a trh s neregulovaným nájemním bydlením posílit.

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • MS

  27 ledna, 2010

  Zatím snad všechny nápady MMR k „řešení problémů“ nájemního bydlení připomínají jen čokla honícího (si) vlastní ocas

  Odpovědět

 • Rada

  31 ledna, 2010

  Řešením je deregulace nájemného. Ta ale stále dost vázne. V některých městech je i v roce 2010 regulované nájemné přibližně o 75% nižší než neregulované nájemné.

  Odpovědět

 • cejkis

  10 března, 2010

  Z peněz českých daňových poplatníků vyrobíme trh pro zahraniční hráče danící své zisky v jiných zemích.
  Nechci ze svých daní platit dotace na to, aby developerské firmy, ještě donedávna operující s marží 100%, měly v období krize další zakázky!!

  Odpovědět