EUR 25.665

USD 22.733

REPO sazba ČNB 2.75 %

Inflace 5.8 %

EUR 25.665

USD 22.733

Text: Petr Zámečník

19. 01. 2009

Stát zadotuje mladým hypotéky

 


 

Průměrné úrokové sazby

Ministerstvo pro místní rozvoj počítá každoročně průměrné sazby poskytnutých hypoték. Na základě zjištěných výsledků určí výši úrokové dotace na další rok. V loňském roce se úrokové sazby držely podle FINCENTRUM HYPOINDEXu poměrně vysoko – a jejich výši potvrdilo i ministerstvo.

Tabulka: Průměrné úrokové sazby podle FINCENTRUM HYPOINDEXu v roce 2008

Měsíc

Průměrné úrokové sazby

Leden

5,54%

REKLAMA

Únor

5,55%

Březen

5,52%

Duben

5,51%

Květen

5,52%

Červen

5,53%

REKLAMA

Červenec

5,63%

Srpen

5,82%

Září

5,73%

Říjen

5,70%

Listopad

5,63%

REKLAMA

Prosinec

*

* Zveřejněno bude ve středu 21. ledna 2009

Zdroj:
FINCENTRUM HYPOINDEX

Ministerstvo pro místní rozvoj se dopočítalo k číslům 5,66 % a 5,64 %. Dva rozdílné výsledky odpovídají dvěma rozdílným metodikám založeným na dvou nařízeních vlády (§6 odst. 2 nařízení vlády č. 249/2002 Sb. a §1 odst. 3 nařízení vlády č. 33/2004 Sb.). To rámcově odpovídá i prostému aritmetickému průměru FINCENTRUM HYPOINDEXU (bez zahrnutí prosincových čísel) ve výši 5,61 %.

Státní dotace úroků – 1 %

Z průměrné úrokové sazby se dále vychází pro určení výše státní dotace úroků. Ta dosahuje až 4 procentních bodů a její výše závisí na průměrných úrokových sazbách za uplynulý rok. Dotace úrokové sazby je přitom dvojího druhu – podpora hypoték na bytovou výstavbu a podpora hypoték pro mladé.

Průměrné úrokové sazby za loňský rok „aktivují“ pouze podporu hypoték pro mladé. Ti se od února dočkají dotace ve výši 1 procentního bodu. Aby začala být vyplácena podpora i na bytovou výstavbu, musely by úrokové sazby vzrůst ještě výše – přinejmenším na 7 %. Vzhledem k pomalému, ale přeci jen poklesu úrokových sazeb takový růst nevidím jako pravděpodobný ani v letošním roce.

Kdo má na podporu nárok?

Na státní dotaci mají nárok žadatelé mladší 36 let, kterých nesmí dovršit v roce podání žádosti o úvěr. Žádají-li o úvěr a s ním o podporu manželé, musí se do věkové hranice vejít oba. Podporu získají nejen noví žadatelé o úvěr, ale všichni, kteří žádali o úvěr s úrokovou dotací dříve a nyní jim končí fixace úrokové sazby.

Žadatelé kromě věku musí splnit i další podmínky. V prvé řadě nesmí vlastnit byt, rodinný dům či bytový dům. A bez ohledu na to, zda je manžel či manželka spolužadatelem o úvěr či nikoli, musí tuto podmínku splňovat také.

I na byt nebo dům se vztahují přísné podmínky. Kupříkladu na novostavbu rovnou zapomeňte. Pořizovaná nemovitost musí být přinejmenším dva roky stará. A ani na zahraniční nemovitost vám stát dotaci neposkytne.

Limitovaná je také výše poskytnuté státní podpory. Přesahuje-li cena bytu 800 tis. Kč nebo rodinného domu 1,5 mil. Kč, nebude se dotace vztahovat na část úvěru převyšující tyto částky. Za 800 tis. Kč ovšem pořídíte průměrný byt pouze v Mostě, Teplicích a Chomutově. Na Prahu rovnou zapomeňte – nedotovaných byste měli přinejmenším 2,5 mil. Kč.

„Vyplatí se“ růst úrokových sazeb?

Při růstu úrokových sazeb se státní dotace zvyšuje. Přesáhnou-li sazby za uplynulý rok 8 %, vzroste dotace na maximální 4 procentní body. Z pohledu žadatele se růst sazeb vyplatí především tehdy, vzrostou-li v minulém období a při podání jeho žádosti opět klesnou. Pokud by se kupříkladu letos snížily úrokové sazby na 4,5 %, žadatel s přiznanou dotací by platil pouze 3,5% sazbu.

Státní podpora ovšem s sebou nese i další negativa. Většina hypotečních bank si kupříkladu účtuje vyšší poplatek za vedení hypotečního účtu s přiznanou státní podporou. Klient pak bance zaplatí řádově o 1200 Kč ročně více na poplatcích. A nesmíme zapomínat ani na omezení výše dotované ceny.

Jak o podporu zažádat?

Podání žádosti je velmi snadné. Dotace je přímo spojena s hypotékou, proto při vyplňování žádosti o hypotéku v bance nebo u finančního poradce zároveň vyplníte další formulář.

Vstoupit do diskuze 7 Příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.54 Aktuální výše Hypoindexu

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%
Historie vývojeDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Honza

  19 ledna, 2009

  V lokalitach, kde stoji nemovitosti tolik, aby splnovaly podminky maji lide nizke prijmy a zajem o hypoteky to rozhodne nezvysi. Muj nazor.
  Pokud se ma nekdo podporovat, tak jsou to zejmena mladi lide, kteri po studiu treba na VS nemaji fin. prostredky (mit alespon 300tis) aby v Praze koupili starsi panel. byt

  Odpovědět

 • Jokuch

  21 dubna, 2009

  Dobrý den, mám nárok na dotaci -1% z úroků, když jsem nájemcem v dužstevním bytě? Děkuji za odpověď.

  Odpovědět

 • Radek

  22 dubna, 2009

  Jestli jste hypotéku už vyčerpal, tak nikoli. Zažádat je třeba do dočerpání úvěru.

 • HonzaV

  21 listopadu, 2009

  mBanka mi nechce umožnit státní dotaci, přestože splňuji všechna kritéria podle tohoto článku. Prý tuto službu nepodporuje a je to prý služba o které nic nevědí a platí pro dávné časy, kdy byly hypotéky vysoké. Jinými slovy, mBanka mi neumožnila dotaci čerpat i přesto, že jsem je ohledně toho několikrát urgoval. Kde mohu prosím podat žádost ke státní dotaci jinde než v bance, nebo na koho se obrátit. Bojím se, že jsem díky bace ztratil na dotaci nárok, neboť hypotéka se již rozběhla.

  Odpovědět

 • Pepa

  11 března, 2010

  nic nového pod slunce. Tatobanka je dosti neseri=ozní přístupem ke klientúm. za každou smouvou číhá kulišárna (drahé kurz za platbu kartou v zahraničí nebo v cizí měně, neochota prodejců jejich kartu akceptovat po při platbách po internetu), amatérizmus zástupců této banky na pobočkách – jednají jako burani, detailní informace o produktech často nemají, anebo záměrně neřeknou….. NEBRAT

 • Boris

  5 října, 2010

  Dobrý den, hypotéku mám již 3 roky. Nikdo v bance mě neinformoval o možnosti státního přízpěvku. Lze žádat zpětně? Děkuji

  Odpovědět

 • Jiří Havelka

  5 října, 2010

  Bohužel nelze…Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.