EUR 25.340

USD 23.267

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.340

USD 23.267

Text: Petr Zámečník

19. 01. 2009

7 komentářů

Stát zadotuje mladým hypotéky

 


 

Průměrné úrokové sazby

Ministerstvo pro místní rozvoj počítá každoročně průměrné sazby poskytnutých hypoték. Na základě zjištěných výsledků určí výši úrokové dotace na další rok. V loňském roce se úrokové sazby držely podle FINCENTRUM HYPOINDEXu poměrně vysoko – a jejich výši potvrdilo i ministerstvo.

Tabulka: Průměrné úrokové sazby podle FINCENTRUM HYPOINDEXu v roce 2008

Měsíc

Průměrné úrokové sazby

Leden

5,54%

Únor

5,55%

Březen

5,52%

Duben

5,51%

Květen

5,52%

Červen

5,53%

Červenec

5,63%

Srpen

5,82%

Září

5,73%

Říjen

5,70%

Listopad

5,63%

Prosinec

*

* Zveřejněno bude ve středu 21. ledna 2009

Zdroj:
FINCENTRUM HYPOINDEX

Ministerstvo pro místní rozvoj se dopočítalo k číslům 5,66 % a 5,64 %. Dva rozdílné výsledky odpovídají dvěma rozdílným metodikám založeným na dvou nařízeních vlády (§6 odst. 2 nařízení vlády č. 249/2002 Sb. a §1 odst. 3 nařízení vlády č. 33/2004 Sb.). To rámcově odpovídá i prostému aritmetickému průměru FINCENTRUM HYPOINDEXU (bez zahrnutí prosincových čísel) ve výši 5,61 %.

Státní dotace úroků – 1 %

Z průměrné úrokové sazby se dále vychází pro určení výše státní dotace úroků. Ta dosahuje až 4 procentních bodů a její výše závisí na průměrných úrokových sazbách za uplynulý rok. Dotace úrokové sazby je přitom dvojího druhu – podpora hypoték na bytovou výstavbu a podpora hypoték pro mladé.

Průměrné úrokové sazby za loňský rok „aktivují“ pouze podporu hypoték pro mladé. Ti se od února dočkají dotace ve výši 1 procentního bodu. Aby začala být vyplácena podpora i na bytovou výstavbu, musely by úrokové sazby vzrůst ještě výše – přinejmenším na 7 %. Vzhledem k pomalému, ale přeci jen poklesu úrokových sazeb takový růst nevidím jako pravděpodobný ani v letošním roce.

Kdo má na podporu nárok?

Na státní dotaci mají nárok žadatelé mladší 36 let, kterých nesmí dovršit v roce podání žádosti o úvěr. Žádají-li o úvěr a s ním o podporu manželé, musí se do věkové hranice vejít oba. Podporu získají nejen noví žadatelé o úvěr, ale všichni, kteří žádali o úvěr s úrokovou dotací dříve a nyní jim končí fixace úrokové sazby.

Žadatelé kromě věku musí splnit i další podmínky. V prvé řadě nesmí vlastnit byt, rodinný dům či bytový dům. A bez ohledu na to, zda je manžel či manželka spolužadatelem o úvěr či nikoli, musí tuto podmínku splňovat také.

I na byt nebo dům se vztahují přísné podmínky. Kupříkladu na novostavbu rovnou zapomeňte. Pořizovaná nemovitost musí být přinejmenším dva roky stará. A ani na zahraniční nemovitost vám stát dotaci neposkytne.

Limitovaná je také výše poskytnuté státní podpory. Přesahuje-li cena bytu 800 tis. Kč nebo rodinného domu 1,5 mil. Kč, nebude se dotace vztahovat na část úvěru převyšující tyto částky. Za 800 tis. Kč ovšem pořídíte průměrný byt pouze v Mostě, Teplicích a Chomutově. Na Prahu rovnou zapomeňte – nedotovaných byste měli přinejmenším 2,5 mil. Kč.

„Vyplatí se“ růst úrokových sazeb?

Při růstu úrokových sazeb se státní dotace zvyšuje. Přesáhnou-li sazby za uplynulý rok 8 %, vzroste dotace na maximální 4 procentní body. Z pohledu žadatele se růst sazeb vyplatí především tehdy, vzrostou-li v minulém období a při podání jeho žádosti opět klesnou. Pokud by se kupříkladu letos snížily úrokové sazby na 4,5 %, žadatel s přiznanou dotací by platil pouze 3,5% sazbu.

Státní podpora ovšem s sebou nese i další negativa. Většina hypotečních bank si kupříkladu účtuje vyšší poplatek za vedení hypotečního účtu s přiznanou státní podporou. Klient pak bance zaplatí řádově o 1200 Kč ročně více na poplatcích. A nesmíme zapomínat ani na omezení výše dotované ceny.

Jak o podporu zažádat?

Podání žádosti je velmi snadné. Dotace je přímo spojena s hypotékou, proto při vyplňování žádosti o hypotéku v bance nebo u finančního poradce zároveň vyplníte další formulář.

Loading

Vstoupit do diskuze 7 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Honza

  19 ledna, 2009

  V lokalitach, kde stoji nemovitosti tolik, aby splnovaly podminky maji lide nizke prijmy a zajem o hypoteky to rozhodne nezvysi. Muj nazor.
  Pokud se ma nekdo podporovat, tak jsou to zejmena mladi lide, kteri po studiu treba na VS nemaji fin. prostredky (mit alespon 300tis) aby v Praze koupili starsi panel. byt

  Odpovědět

 • Jokuch

  21 dubna, 2009

  Dobrý den, mám nárok na dotaci -1% z úroků, když jsem nájemcem v dužstevním bytě? Děkuji za odpověď.

  Odpovědět

 • Radek

  22 dubna, 2009

  Jestli jste hypotéku už vyčerpal, tak nikoli. Zažádat je třeba do dočerpání úvěru.

  Odpovědět

 • HonzaV

  21 listopadu, 2009

  mBanka mi nechce umožnit státní dotaci, přestože splňuji všechna kritéria podle tohoto článku. Prý tuto službu nepodporuje a je to prý služba o které nic nevědí a platí pro dávné časy, kdy byly hypotéky vysoké. Jinými slovy, mBanka mi neumožnila dotaci čerpat i přesto, že jsem je ohledně toho několikrát urgoval. Kde mohu prosím podat žádost ke státní dotaci jinde než v bance, nebo na koho se obrátit. Bojím se, že jsem díky bace ztratil na dotaci nárok, neboť hypotéka se již rozběhla.

  Odpovědět

 • Pepa

  11 března, 2010

  nic nového pod slunce. Tatobanka je dosti neseri=ozní přístupem ke klientúm. za každou smouvou číhá kulišárna (drahé kurz za platbu kartou v zahraničí nebo v cizí měně, neochota prodejců jejich kartu akceptovat po při platbách po internetu), amatérizmus zástupců této banky na pobočkách – jednají jako burani, detailní informace o produktech často nemají, anebo záměrně neřeknou….. NEBRAT

  Odpovědět

 • Boris

  5 října, 2010

  Dobrý den, hypotéku mám již 3 roky. Nikdo v bance mě neinformoval o možnosti státního přízpěvku. Lze žádat zpětně? Děkuji

  Odpovědět

 • Jiří Havelka

  5 října, 2010

  Bohužel nelze…

  Odpovědět