EUR 24.820

USD 23.164

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.820

USD 23.164

Text: Petr Zámečník

27. 03. 2009

3 komentáře

Státní podpora hypoték: Stanete se nevolníky banky!

 


 

Úrokové sazby hypoték za loňský rok překročily hranici 5 %. To je signál k zahájení poskytování státní dotace hypoték pro mladé do 36 let ve výši 1 procentního bodu. Na státní příspěvek má nárok každý, kdo splní podmínky dané nařízením vlády – zejména věk do 36 let, nesmí vlastnit jinou než kupovanou nemovitost určenou k bydlení a musí čerpat hypotéku na koupi bytu či rodinného domu s jedním bytem. A zde je zakopané jádro „nevolnictví“.

Státní příspěvek je poskytován nejdéle po dobu 10 let. Ovšem za celou tuto dobu nesmí dojít k refinancování původní hypotéky. Pokud by k refinancování došlo, již se nejedná o „hypotéku na koupi bytu nebo rodinného domu s jedním bytem“, ale o „hypotéku na refinancování hypotéky“ – a na tu se podle nařízení vlády č. 249/2002 dotace již nevztahují. To má pro mladé čerpající hypotéku s dotací několik zásadních důsledků.

Nevolníkem banky nebo bez dotace

Chce-li mladý majitel nemovitosti zatíženou hypotékou čerpat dotace k úrokové sazbě i po změně fixace úrokové sazby, nesmí opustit svou původní banku. Pokud by využil konkurenční výhodnější nabídky, nemohl by nadále benefitovat ze státního rozdávání peněz. Konkurenční nabídky se tak stávají již při 1% dotaci nekonkurenceschopné – nová banka by musela nabídnout výrazně nižší úroky než stávající.

Na celou problematiku lze ale nahlížet i z jiného úhlu pohledu. Stávající banka klienta ví o čerpané státní podpoře. Zároveň ví, že pokud ji klient opustí, o státní dotaci přijde. Jak se zachová? Nabídne klientovi novou úrokovou sazbu, která bude díky státnímu příspěvku výhodnější než konkurenční – ale bez něj by byla výrazně horší než sazby jiných bank. Klientovi se tak vyplatí zůstat, ale většinu státního příspěvku „spolyká“ banka na vyšší úrokové sazbě.

K tomu pochopitelně nemusí docházet u všech bank a za všech okolností. Zabránit tomu ale nelze. Některé banky sice nabízejí při nové fixaci stávajícím klientům stejnou sazbu jako klientům novým, jiné se ale netají přístupem, kdy nové klienty lákají na výhodnější sazby, které zvyšují při nové fixaci.

„Pro první fixační období nabízíme nižší úrokovou sazbu a tím i menší splátky. Tímto úrokovým zvýhodněním se snažíme klientům usnadnit pořízení nového bydlení, neboť mají na počátku větší výdaje (např. s vybavením nového bytu či domu či úhradou jednorázových poplatků apod.),“ uvádí ve svém přehledu úrokových sazeb Hypoteční banka. Obdobně postupuje kupříkladu i Česká spořitelna.

Pokud klient využije 5letou fixaci úrokové sazby, která patří k nejčastějším, pak na potíže při vyjednávání s bankou o výše úrokové sazby narazí pouze jednou. Nemůže přinést výhodnější konkurenční nabídku, a tak je odkázán na své původní bance. Pokud ale zvolí kratší období fixace, což je vhodné zejména v době vyšších úrokových sazeb, může většinu státního příspěvku věnovat bance již po prvním roce splácení…

Špatně napsané nařízení vlády, nebo snaha ušetřit?

Stát v současné podobě nařízení vlády dotuje v prvním období fixace mladé klienty hypotečních bank, ve druhém a dalším se již mnozí klienti s bankou o státní příspěvek rozdělí. Z pohledu státu ale nemusí jít o nelogický krok, kterým jen snižuje flexibilitu lidí, kterým chce pomoci, a zvyšuje vyjednávací pozici finančních institucí. Základ může ležet v racionálním uvažování politiků, kteří chtějí ušetřit.

Stát dotace poskytuje. Tím svou „povinnost“ splnil. Pokud klient navíc přeci jen z jakéhokoli důvodu změní banku, o dotaci přijde. A stát ušetří.

Kdyby stát povolil dotační kohoutek a umožnil čerpání dotací i na hypotéky na refinancování hypotéky (pokud původní hypotéka splňuje podmínky pro přiznání nároku na státní příspěvek), jednak by neušetřil díky odlivu klientů měnících banku, ale především by se o státní příspěvek mohli přihlásit všichni, kdo hypotéku refinancují a o příspěvek si nezažádali před čerpáním původní hypotéky. Ostatně, kdo by si o příspěvek žádal, když byl nulový a když banka vedení smlouvy se státní dotací mnohdy oceňuje vyšším poplatkem za vedení úvěrového účtu?

Tabulka: Výše poplatku za správu hypotéky

Banka

Poplatek za vedení hypotéky

bez státní podpory

se státní podporou

Citibank

150 Kč

220 Kč

Česká spořitelna

200 Kč

200 Kč

ČSOB

150 Kč

220 Kč

GE Money Bank

150 Kč

150 Kč

Hypoteční banka

150 Kč

220 Kč

Komerční banka

150 Kč

150 Kč

LBBW Bank

150 Kč

150 Kč

mBank

0 Kč

0 Kč

Raiffesenbank

150 Kč

150 Kč

UniCredit Bank

150 Kč

200 Kč

Wüstenrot hypoteční banka

150 Kč

150 Kč

Zdroj:
Internetové stránky bank

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Jan Bartoš

  31 března, 2009

  Vážený pane Zámečníku,
  pravidelně jste mě přesvědčoval o tom, že než něco řeknete/nepíšete, použijete nejprve mozek.
  Nechci zabředávat do detailů, ale celý tento článek postrádá smysl.
  1.Dnes sazba na HÚ na koupi 5%
  2.Po dotaci 4%
  3.Dlouhodobý průměr na HÚ pod 4,5 je BOMBA (inflace + marže)
  4.Rozdíl mezi fixací na 5 a 10 let = 0
  Kdo uvažuje o využití dotace, snadno dojde k fixaci na 10let. Kdo spekuluje, ať si to zaplatí (za hloupost se platí)
  A kdo neumí sehnat HÚ za 5% p.a., nechť mě kontaktuje:-)
  s pozdravem Jan Bartoš

  Odpovědět

 • Jiří Havelka

  31 března, 2009

  Zapomínáte na jednu důležitou věc, pane Bartoši. Dnes jsou úrokové sazby na 5leté a 10leté fixaci řádově stejné. Dnes ale začíná být aktuální refinancování hypoték se stání podporou z roku 2004, kdy byla situace výrazně odlišná a kdy byla 10letá fixace buď vůbec nedostupná, nebo výrazně dražší.
  Krom toho \“Výše úrokové dotace platí vždy po dobu platnosti úrokové sazby sjednané mezi klientem a hypoteční bankou ve smlouvě o úvěru, maximálně však po dobu pěti let.\“
  http://www.mmr.cz/podpora-hypotek-pro-mlade-lidi-na-starsi-byty-1
  Na základě tohoto ustanovení řada lidí čerpala hypotéku s fixací maximálně na 5 let.

  Odpovědět

 • Jan Bartoš

  2 dubna, 2009

  OK,
  pokud jste mířil k refinancování podle jiných vstupních parametrů, omlouvám se Vám, tak daleko jsem nemyslel.
  Chtěl jsem pouze naznačit, že se sazbami na HÚ se podle mých zkušeností moc nespekuluje (sekají se 5-ti leté jako na páse), a když ano, tak přesně naopak:-( Ale poradci u nás nejsou placeni za poradenství (tedy za myšlení), dokud sit o klienti neuvědomí, budou dostávat secondhandový balast…
  jb

  Odpovědět