EUR 25.265

USD 23.663

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.663

Text: Petr Zámečník

30. 10. 2009

4 komentáře

Stavební spoření bez poplatku? Máte šanci!

 


 

Stavební spoření nepatří mezi levné produkty. Abyste uzavřeli smlouvu s cílovou částkou 150 tis. Kč, která vystačí na šest let spoření, musíte nejprve zaplatit 1 500 Kč za uzavření smlouvy. Pokud chcete cílovou částku dvojnásobnou, zaplatíte poplatek 3 000 Kč. Tomuto poplatku se ale zpravidla lze vyhnout před koncem roku.

S blížícími se Vánoci přicházejí stavební spořitelny s nejrůznějšími akcemi. Mezi nimi jsou i nabídky na uzavření smlouvy o stavebním spoření zdarma. Tak snadné to ale zdaleka není – mnohdy klient poplatek zaplatit beztak musí, stavební spořitelna mu ale stejnou částku připíše na účet stavebního spoření. Klient se tak k zaplacenému poplatku dostane až po šesti letech.

„Smlouva zdarma“ od Lišky

Českomoravská stavební spořitelna přišla s akcí „Smlouva zdarma“ trvající do konce letošního roku. Takto nazvaná akce vyvolá v potenciálních klientech mylný dojem, že nemusí platit poplatek za uzavření smlouvy. Opak je pravdou. Musí. Stavební spořitelna pouze přičte na účet stavebního spoření úrokovou prémii ve výši až 1 500 Kč – podle sjednané cílové částky, kdy prémie odpovídá zaplacenému poplatku. Akce se navíc týká pouze lidí, kteří dosud nikdy neměly u ČMSS stavební spoření. Při uzavření smlouvy pro mladé, kteří mají poplatek poloviční, je i připsaná prémie poloviční.

Obdobná prémie, i když finančně ještě náročnější, se týká klientů, kteří chtějí uzavřít smlouvu s vyšší cílovou částkou. Je-li stanovena na minimálně 300 tis. Kč a bude-li do konce března příštího roku naspořeno minimálně 30 tis. Kč, připíše ČMSS bonus ve výši 3 000 Kč, tedy opět dojde k úhradě poplatku za sjednání. Pokud je s touto cílovou částkou sjednána smlouva pro mladé, bude prémie opět poloviční, stejně jako poplatek za sjednání. Ale pozor, i tato akce se týká pouze klientů, kteří dosud nikdy neměli uzavřené stavební spoření u ČMSS!

Poloviční úhradu poplatku získají klienti, kteří uzavřou dvojnásobek finančních produktů a v rámci programu Liška Plus si sjednají kromě stavebního spoření též penzijní připojištění. Cílová částka musí být min. 300 tis. Kč, pak je bonus připsán ve výši 1 500 Kč. Tato jediná akce se týká i klientů, kteří se k ČMSS vracejí.

REKLAMA

Splní-li klient nárok na více slev, tyto se nesčítají. Bude mu připsán nejvyšší bonus, pro jehož získání splňuje podmínky.

Skutečná sleva od Modré pyramidy

Modrá pyramida je aktuálně jedinou stavební spořitelnou, která slevu na poplatku či jeho odpuštění řeší skutečnou slevou, nikoli připsáním úrokového bonusu. Uzavře-li klient do konce roku smlouvu o stavebním spoření s cílovou částkou od 100 tis. Kč do 400 tis. Kč a vloží-li do konce roku na smlouvu alespoň 10 tis. Kč, bude mu poplatek za uzavření smlouvy zlevněn o 1 000 Kč – tedy v případě nejnižší cílové částky zcela odpuštěn.

Uzavře-li klient smlouvu s cílovou částkou od 200 tis. Kč do 400 tis. Kč a vloží-li do konce roku na účet 20 tis. Kč, získá slevu na poplatku 2 000 Kč – a opět u nejnižší cílové částky tak poplatek nezaplatí žádný.

Pokud by podmínku vložení prostředků nesplnil, bude mu poplatek doúčtován. O dodatečném vyměření se dozvíte z výpisu z účtu stavebního spoření za rok 2010, který vám bude doručen v lednu 2011,“ uvádí Modrá pyramida na svých stránkách.

REKLAMA

Zdarma mohou klienti Modré pyramidy také navýšit cílovou částku s tím, že je jim zachován jejich původní tarif. Maximální navýšení cílové částky se odvíjí od naspořených prostředků a nesmí přesáhnout 500 tis. Kč.

Vánoční dárek od Raiffeisen stavební spořitelny

Raiffeisen stavební spořitelna slevu či odpuštění poplatku řeší také připsaným bonusem. Kdo uzavře smlouvu do konce roku s cílovou částkou alespoň 200 tis. Kč a do konce ledna příštího roku vloží nejméně 20 tis. Kč, získá bonus 2 000 Kč. Vloží-li klient pouze 5 tis. Kč, jeho bonus klesne na 1 000 Kč.

Za jistou slevu může být považován též dvojnásobný úrok za první rok spoření pro klienty s ročníkem narození 1990 a později. Opět je podmínkou cílová částka od 200 tis. Kč a bonusy nelze kombinovat.

REKLAMA

Bonus od Buřinky

Bonus ve výši 1 000 Kč pro klienty, kteří uzavřou smlouvu s cílovou částkou do 200 tis. Kč a do konce roku vloží alespoň 2 tis. Kč nabízí pro prvních 100 tisíc klientů Stavební spořitelna České spořitelny. Optimálně tak lze získat „slevu“ 50 % poplatku za uzavření smlouvy.

Dárek pod stromeček od Wüstenrot – stavební spořitelny

Akce WSTS trvá jen do 20. prosince 2009. Kdo do té doby uzavře smlouvu s cílovou částkou od 200 tis. Kč výše, zaplatí poplatek za sjednání smlouvy a vloží navíc 1 000 Kč, získá bonus ve výši 1 500 Kč, který bude připsaný na účet stavebního spoření.

Závěrem

Závěrem roku lze získat u stavebních spořitelen již tradičně nemalé slevy a bonusy. I letos, navzdory neustálému zvažování snížení státního příspěvku.

Když byl v roce 2003 snižován státní příspěvek z max. 4 500 Kč na max. 3 000 Kč, týkala se změna jen nových smluv. Kdo si včas uzavřel smlouvu o stavebním spoření ještě za starších podmínek, může čerpat vyšší příspěvek dodnes… a ještě nejspíš několik let bude moci.

Nyní leží v Poslanecké sněmovně zákon o penzijním spoření. Ten mění celou řadu souvisejících zákonů, mezi nimi též o penzijním připojištění. Pokud by prošel v současném znění, znamenalo by to rozkolísání jistoty státní podpory i u stavebního spoření – v rámci změn u penzijního připojištění by mělo dojít totiž ke změně pravidel přiznávání státního příspěvku i u již existujících smluv. A půjde-li to u penzijního připojištění, proč by stát nemohl obdobné opatření provést i u stavebního spoření?

Loading

Vstoupit do diskuze 4 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývojeDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Jiří

  25 listopadu, 2009

  U modré pyramidy jsou v článku údaje neúplné a stávající klient tak může uzavřít smlouvu, u které
  dodatečně zjistí, že se ho žádné odpuštění poplatků netýká.
  Mám u modré Pyramidy smlouvu, kterou bych mohl vypovědět v příštím roce a letos si za výhodných podmínek uzavřít smlouvu novou, byť zatím bez státní podpory. Toto je ale stanovisko Modré Pyramidy:
  Vážený kliente,
  dovolte, abychom reagovali na Váš dotaz, který se týká možnosti uzavření smlouvy stavebního spoření u Modré pyramidy.
  V rámci právě probíhající akce se novým klientem rozumí ten, kdo nemá v Modré pyramidě stavební spořitelně nyní uzavřenou žádnou čistě spořící smlouvu, ale může mít přidělený úvěr nebo spořící smlouvu navázanou na překlenovací úvěr ze stavebního spoření. Pokud tedy v současné době máte uzavřenu aktivní spořící smlouvu stavebního spoření bez vázanosti na překlenovací úvěr, není možné využít tuto akci stavební spoření zdarma.
  S pozdravem
  Mgr. LUKÁŠ VOMÁČKA
  internetové centrum
  Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s.
  Bělehradská 128, č.p. 222
  120 21 Praha 2
  Pozor také na zvýšení cílové částky u starých smluv s dodatečným úrokovým zvýhodněním. V tom případě se musíte zvýhodnění vzdát a většinou přijdete o víc než získáte

  Odpovědět

 • Jiří Havelka

  26 listopadu, 2009

  Děkuji za doplnění praktických informací.

  Odpovědět

 • Milan Helia

  19 srpna, 2016

  proč nevymažete tento článek
  http://www.hy­poindex.cz/sta­vebni-sporeni-bez-poplatku-mate-sanci/
  když už dávno neplatí? je to zavádějící a klame to lidi

  Odpovědět

 • Mirka

  20 července, 2019

  Hledám, která stavební spořitelna uzavírá smlouvu bez poplatku. Nacházím jen staré informace. Nebylo by lepší tyto neaktuální infa smazat?

  Odpovědět