EUR 24.945

USD 23.341

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.945

USD 23.341

Text: Luboš Svačina

03. 10. 2008

0 komentářů

Stavební spoření pro děti. Proč ano, proč ne?

 


 

Stavební spoření si za celou dobu svojí existence získalo mezi českými střadateli obrovskou popularitu. Není divu, málo který produkt na trhu nabízí zároveň relativně vysoké zhodnocení a přitom minimální riziko ztráty naspořených prostředků (vklady jsou podobně jako u bank ve stavebních spořitelnách pojištěny). Důkazem obliby může být statistika ministerstva financí, podle které na konci prvního pololetí letošního roku stavební spořitelny spravovaly již přes 5 milionů smluv. Z nichž nezanedbatelnou část tvoří smlouvy, jejichž účastníky jsou nezletilí klienti, včetně kojenců.

Možnost uzavřít stavební spoření, včetně nároku na státní podporu, totiž vzniká každému držiteli českého rodného čísla. V tomto směru je stavební spoření rovněž jedním ze specifických produktů na trhu a stavební spořitelny rozhodně na tuto skupinu svých malých potencionálních klientů rozhodně nezapomínají. Ba naopak.

Uzavření smlouvy

Za nezletilou osobu může smlouvu o stavebním spoření sjednat pouze jeho zákonný zástupce. Rodič, případně soudem určený opatrovník. Altruistické babičky, tetičky či sourozenci mají v případě tohoto finančního produktu bohužel smůlu, na smlouvu mohou maximálně přispívat.

K uzavření smlouvy na jméno své ratolesti se stavební spořitelny snaží zákonné zástupce různými způsoby motivovat. Zpravidla se jedná o buď o krátkodobé marketingové akce, při kterých noví klienti mohou získat nějaký dárek či službu navíc, anebo dlouhodobě stavební spořitelny lákají slevou na poplatku za uzavření smlouvy. Což může představovat úsporu v řádu tisícikorun. Záleží na zvolené výši cílové částky.

Jaká zvýhodnění nabízí stavební spořitelny svým nejmenším klientům?


Raiffeisen stavební spořitelna

REKLAMA

Pro své klienty do 25 let věku nabízí 15% slevu ze vstupního poplatku za uzavření smlouvy o stavebním spoření, který standardně činí 1 % z cílové částky. Raiffeisen navíc nabízí ke smlouvám uzavřeným v termínu od 1. 6. do 31. 10. 2008 zdarma cestovní pojištění platné až do konce léta 2009. Nárok na tento benefit získají všichni klienti s uzavřenou cílovou částkou vyšší než 200 000 Kč.

Modrá pyramida

Nejvýraznější – 100procentní – slevu na poplatku za uzavření získají klienti ve věku 0-15 let se smlouvou s cílovou částkou nepřesahující 50 000 Kč. V případě smlouvy s cílovou částkou vyšší než uvedených 50 000 Kč, ale na druhou stranu menší než 200 000 Kč uhradí klienti pouze poloviční poplatek za uzavření. Tedy 0,5 % z cílové částky. Tato sleva se nevztahuje pouze na děti, ale uplatnit ji mohou všichni klienti ve věku 0 – 21 let. Děti do 15 let věku zaplatí poplatek pouze z rozdílu CČ mínus 50 000 Kč.
 
Wüstenrot stavební spořitelna

V rámci svého tarifu Kamarád, nabízí uzavření smlouvy stavebního spoření zcela bez poplatku. Podmínkou je, aby účastník do do 4 měsíců od uzavření smlouvy vložil na účet stavebního spoření částku 1500 Kč. Tarif kamarád je ručen pro klienty do 18 let věku a uzavírá se na pevnou cílovou částku 150 000 Kč. Wüstenrot navíc jako jediná spořitelna na trhu nabízí ve spořící fázi úročení 2,1 % p.a.

REKLAMA

Stavební spořitelna České spořitelny

Každému dítěti narozenému v roce 2008, kterému jeho rodiče uzavřou do konce roku smlouvu o stavebním spoření, přizná stavební spořitelna ČS finanční prémii ve výši poplatku za uzavření smlouvy, maximálně však 3 000 Kč. Při uzavření smlouvy o stavebním spoření s cílovou částkou do 300 000 Kč, tak prémie zcela pokryje náklady na úhradu za uzavření smlouvy.

Českomoravská stavební spořitelna*)


ČMSS v současnosti všem dětem a mladým lidem, kteří ještě nedovršili věku 19 let, nabízí 50% slevu z úhrady za uzavření jejich první smlouvy o stavebním spoření u ČMSS. Maximální výše tohoto zvýhodnění činí 1500 Kč, což odpovídá cílové částce 300 000 Kč..

Na co je potřeba před uzavřením "dětské smlouvy" pamatovat?

Jestliže k uzavření smlouvy není potřeba přítomnost druhého partnera (platí i v případě, že jsou rodiče rozvedeni a smlouvu na dítě uzavírá jeden z nich až po rozvodu), pak v případě výpovědi toto pravidlo neplatí. Žádost o výplatu peněz musí podepsat oba zákonní zástupci, a to bez ohledu na to zda jsou ještě manželé, nebo jsou již případně rozvedení. Což logicky může být v některých vyhrocených případech vcelku problém. Právě v těchto krajních případech rozhoduje vyplacení peněz opatrovnický soud.

Opatrovnický soud rovněž musí vyjádřit souhlas s tím, aby rodiče dítěte mohli na základě jeho smlouvy čerpat překlenovací nebo řádný úvěr ze stavebního spoření. Naspořené peníze totiž po celou dobu patří dítěti, na jehož jméno je smlouva vedena, bez ohledu na to, který z rodičů na smlouvu přispívá. Některé stavební spořitelny čerpat úvěr umožňují i bez souhlasu opatrovnického soudu, nicméně pouze v omezené výši, případně si stanoví další omezující podmínky.

Stavební spoření je rozhodně pro rodiče a jejich děti zajímavý spořící produkt. Ten kdo smlouvu uzavírá, by však měl pamatovat na několik specifičností, které se na dětské smlouvy váží.

*) údaje u Českomoravské stavební spořitelny byly aktualizovány 3. 10. 2008

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *