EUR 25.265

USD 23.663

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.663

Text: Petr Zámečník

04. 11. 2011

0 komentářů

Stavební spoření: Stát skrouhl výnosy, přitlačí stavební spořitelny?

 


 

 

Spořit se stavebním spořením ztratilo snížením státního příspěvku na 10 % s maximem na 2 000 Kč na své atraktivitě. Čistě pro spoření tak zůstává zajímavé pouze pro lidi, kteří mají vyslovený odpor k riziku a nevěří ničemu jinému než bankám. Stavební spořitelny se s tím příliš mnoho dělat nemohou – jen zvýšit úroky.

Ke zvýšení úročení stavebního spoření v tomto týdnu přistoupila Wüstenrot – stavební spořitelna. Již do té doby nabízela úročení vyšší než ostatní (2,5 % oproti 2% standardnímu úročení spořicích tarifů ostatních stavebních spořitelen), nyní nabízí 3% úrok. Jen s ním sice nemůže konkurovat dlouholetým termínovaným vkladům u bank a družstevních záložen, při započítání státního příspěvku je ale zhodnocení již zajímavější.

V rámci „akčních nabídek“ lze získat vyšší než 2% zhodnocení ještě u Modré pyramidy. Její Vychytané spoření s úročením 2 % + 2 % (tedy klasické 2% zhodnocení s tím, že vklady v 1. roce jsou zhodnocovány první rok dvojnásobně) představuje efektivní hrubé zhodnocení prvního vkladu na šestiletém horizontu přibližně 2,3 %. Bohužel vklady v ostatních letech jsou již úročeny pro stavební spořitelny tak typickými 2 %.

V zásadě na podobném principu stojí též Bonusový vklad od Lišky u ČMSS. Klient, který vloží na účet 100 tis. Kč a víc, obdrží jednorázový bonus 1,1 %, při vkladu od 50 tis. Kč získá bonus 1 %. Výhodou je, že po dvou letech lze smlouvu ukončit (bez sankcí) a je vedena první dva roky bez poplatku za vedení účtu. Díky tomu lze částku nad 100 tis. Kč zhodnotit v průběhu dvou let výnosem téměř 2,55 % (vklad od 50 tis. Kč výnosem téměř 2,5 %). Nevýhodou je, že je nezbytné zaplatit 1% poplatek z cílové částky, která je u stavebního spoření vždy vyšší než vklad (musí počítat přinejmenším s připsanými úroky).

REKLAMA

Samozřejmě v případě výběru peněz z Bonusového vkladu před uplynutím vázací doby (6 let) není vyplacena státní podpora ani její zhodnocení. Vklad se tak může vyplatit spíše lidem, kteří již smlouvu se státním příspěvkem mají. Ovšem za takových okolností jsou významným konkurentem stavebnímu spoření i spořicí účty bez výpovědní lhůty.

Zvyšovat úrokové sazby nebudeme

Wüstenrot – stavební spořitelna je jedinou stavební spořitelnou, která se odchýlila od standardního úročení vkladů 1 % u úvěrových tarifů a 2 % u spořicích tarifů. Ostatní stavební spořitelny se ale příliš netváří na možnost, že by v dohledné době úrokové sazby zvýšily.

ČMSS zvýšení sazeb nepřipravuje. Je spokojená se svým Bonusovým vkladem od Lišky, o který mají zájem i klienti. Ani Modrá pyramida zvýšení sazeb nepřipravuje.

Raiffeisen stavební spořitelna má v současnosti svou stávající nabídku. Možnost zvýšení sazeb nechtěla komentovat s tím, že o případných změnách a akčních nabídkách bude včas informovat.

REKLAMA

Stavební spořitelna České spořitelny trh průběžně sleduje (ostatně jako i ostatní stavební spořitelny) a v současnosti analyzuje situaci. Zdá se tedy být alespoň v rétorice ke zvýšení sazeb nejblíže.

Výnosy stavebního spoření nejen o úrocích

Celkový výnos stavebního spoření nezáleží jen na úročení, ale také na poplatcích a využití nejrůznějších akčních nabídek. Kupříkladu jen za zřízení smlouvy o stavebním spoření zaplatí zájemce standardně 1 % z cílové částky (u Stavební spořitelny České spořitelny 0,5 % z cílové částky). Dopad poplatku lze ale v rámci různých akcí snížit nejrůznějšími bonusy.

„Smlouvu zdarma“ získají např. děti u ČMSS (při pravidelném spoření získají další bonus) či děti do 10 let a senioři u Modré pyramidy, u které i ostatní klienti v rámci akční nabídky 2 % + 2 % získají bonus ve výši poplatku za uzavření smlouvy (nejvýše 2000 Kč).

Slevu z úhrady za založení smlouvy nabízí také Raiffeisen stavební spořitelna u svého Turbospoření, ke kterému navíc nabízí prémii až 500 Kč ročně po dobu šesti let.

REKLAMA

Stavební spořitelna České spořitelny pokračuje ve své akci „ke každé smlouvě taška Puma“. Jinou akci ani nepřipravuje.

Tip: Stavební spoření v akci: Než vezmete, počítejte!

Stavební spoření – výhody hledejte na úvěrové straně

V poslední době stavební spořitelny nabízí více příležitostí na úvěrové straně svého produktu. Buď v akčních nabídkách, nebo i ve standardních sazebnících snižují úrokové sazby či poplatky za schválení překlenovacích úvěrů. Musí. V této oblasti jsou jim velkým konkurentem banky s rekordně nízkými úrokovými sazbami hypoték, které i nadále snižují.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *