EUR 25.290

USD 23.125

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.290

USD 23.125

Text: Petr Zámečník

05. 10. 2011

2 komentáře

Stavební spoření v akci: Než vezmete, počítejte!

 


 

 

Stavební spoření propadlo v soutěži o přízeň ministerstva financí a stalo se obětí úsporných škrtů. Stavební spořitelny jsou tak odkázány více na svou invenci než na štědrost státního rozpočtu v podobě státního příspěvku stavebního spoření. Stavební spořitelny si ale s akčními nabídkami příliš těžkou hlavu nedělají a jen opakují „akce“, které byly účinné v minulosti.

Stavební spoření je vhodný produkt – pro lidi, kteří plánují úvěr ze stavebního spoření v částkách, v nichž se hypoteční úvěr nevyplácí zejména kvůli vysokým pořizovacím nákladům (poplatek za odhad ceny nemovitosti, poplatek za sjednání hypotéky, poplatky na katastru nemovitostí…) nebo potřebují úvěr bez zástavy nemovitosti. V takovém případě lze stavební spoření doporučit bez ohledu na větší či menší výhodnost spořicí části.

Lidé hledající výhodné spoření by měli více počítat, zda se jim stavební spoření vyplatí. Jeho nevýhodou je vedle nízkého výnosu (nejvyšší dosahuje 2,5 % + státní příspěvek) dlouhá vázací doba (peníze vč. státního příspěvku jsou dostupné po 6 letech) a poměrně vysoké poplatky (za zřízení smlouvy klient zaplatí 0,5 % – 1 % cílové částky bez ohledu na to, kolik skutečně spoří, a ročně připlatí dalších přibližně 300 Kč za vedení smlouvy).

Státní příspěvek je zajímavým bonusem. Jeho váha ale s postupem času a naspořením většího obnosu klesá. Je placen pouze k nově naspořeným prostředkům. Navíc jeho výše (na rozdíl od vázací doby) není zdaleka jistá. I Ústavní soud již potvrdil, že je možné státní příspěvek i u stávajících smluv nejen snížit, ale i zcela zrušit. Toto riziko by měl znát a uvědomovat si každý, kdo se rozhodne novou smlouvu uzavřít.

Atraktivitu stavebního spoření se snaží stavební spořitelny i v říjnu zvýšit „akčními nabídkami“. Každá z nich sice zlepšuje běžné podmínky stavebního spoření, nicméně každá má i druhou stranu mince.

Wüstenrot – stavební spořitelna

Stavební spořitelna Wüstenrot nabízí připsání bonusu ve výši 20 % z vložené částky – maximálně ale 2 000 Kč. Smlouva musí být uzavřena od 1. 10. Do 31. 12. 2011, částka musí být vložena do 4 měsíců následujících po měsíci sjednání smlouvy (a ve stejném termínu bude připsán též bonus). Ani to ale nestačí.

Smlouva pro připsání bonusu musí být uzavřena na cílovou částku alespoň 400 tis. Kč. To je částka, která se klientům, kteří chtějí jen spořit, rozhodně nevyplatí. Od vložených prostředků se před připsáním bonusu navíc odečtou poplatek za sjednání smlouvy (1 % z cílové částky, tedy minimálně 4 000 Kč) a poplatek za roční vedení účtu (240 Kč).

Bonus klient dostane formou zálohy, o kterou přijde, pokud smlouvu vypoví před „přidělením cílové částky“ – tedy před získáním nároku na řádný úvěr ze stavebního spoření.

Pokud klient uzavře smlouvu do 24. 10. 2011, získá navíc úrokovou sazbu ve výši 2,5 %. Tuto sazbu ovšem Wüstenrot nabízela i v předchozí nabídce do 30. 9. 2011, také v rámci „akce“. Nejedná se ale zdaleka o jedinou stavební spořitelnu, u níž je končící akční nabídka nahrazena totožnou – jen s posunutým termínem platnosti. (Stejná sazba je navíc psaná i ve standardním úrokovém lístku platném od 1. 9. 2011 a poprvé ji zavedla 1. 10. 2010.)

Raiffeisen stavební spořitelna

Raiffeisen stavební spořitelna pokračuje ve svém Turbospoření, v rámci něhož se ohání sloganem: „Nastartujte si své TURBO VÝNOSY a získejte až 16 000 Kč!“  V rámci slibovaných 16 tis. Kč je ale počítáno 12 tis. Kč státního příspěvku za šest let. Otázkou tak zůstává, jak by se stavební spořitelna postavila ke svému slibu, kdyby stát státní příspěvek ještě snížil nebo zrušil. Že by si vzala příklad z předvolebních slibů politiků?

Tip:
Stavební spořitelny klamou veřejnost

Modrá pyramida stavební spořitelna

Modrá pyramida obnovila svou akční nabídku 2 + 2. Jejím principem je, že vklad vložený v prvních 4 měsících trvání smlouvy bude úročený nikoli 2 %, nýbrž 4 % – ale pouze po dobu jednoho roku. V praxi to znamená, že vklad bude v průběhu 6leté vázací doby zhodnocován průměrně 2,33 % ročně. Hrubého.

Klient, který vloží v čtyřměsíční lhůtě na účet alespoň 20 tis. Kč, získá bonus ve výši poplatku za sjednání smlouvy, max. 2 tis. Kč.

Nabídka Modré pyramidy platí pro smlouvy uzavřené od 1. 10. 2011 do 31. 1. 2012.

Stavební spořitelna České spořitelny

Buřinka pokračuje ve své fotosoutěži. Navíc od 19. 9. do 31. 12. 2011 rozdává spořitelna ke každé uzavřené smlouvě batoh Puma. V tomto případě ale platí, že kdo dřív přijde, bere. Nabídka platí jen do vyčerpání zásob.

Českomoravská stavební spořitelna

Liška se v probíhající akci zaměřila na překlenovací úvěry. Snížila základní úrokové sazby vybraných typů meziúvěrů. Nejnižší úrokovou sazbu lze aktuálně získat u úvěru Topkredit při objemu 2 mil. Kč a více, kde sazba činí 3,9 %. Zlevněná je ale většina typů překlenovacích úvěrů. Úrokové sazby hypotečních úvěrů lze v současnosti získat i nižší…

U překlenovacích úvěrů Topkredit, Topkredit plus a Tophypo stavební spořitelna aktuálně neúčtuje poplatek za sjednání překlenovacího úvěru, který standardně čítá 0,5 % z cílové částky.

Akce je již v běhu a končí 31. 10. 2011.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Honza

  21 září, 2012

  těm nesmyslům se musím smát. že stavební spoření není výhodné? a co je výhodnější?!
  když pominu bankovní produkty a investice s rizikem nulového i minusového výnosu (podílové fondy, které mají výnosnost v posledních letech pomíjivou), nic mě rozhodně nenapadá.

  takže jen další, zmanipulovaný článek. nic víc!

  Odpovědět

 • Jan

  28 listopadu, 2012

  Honza má naprostou pravdu, přesto, že prezentace je zkreslující, ale p.a. výnos i přes nově zdaněný státní příspěvek je se zárukami nejvyšší. Nevýhodou je jen šestiletá doba, ale možno zkrátit se ztrátou příspěvku!

  Odpovědět