EUR 24.740

USD 23.154

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.740

USD 23.154

Text: Petr Zámečník

25. 05. 2010

0 komentářů

Stavební spořitelny: Nejen vytopení získají slevy!

 


 

Stavební spořitelny stejně jako hypoteční banky pocítily snížený zájem klientů o spoření i o úvěry. Za první čtyři měsíce letošního roku poklesl objem poskytnutých úvěrů meziročně o 3 %, počet uzavřených smluv klesl o 2,8 %. A to k poklesu došlo i v loňském roce – konkrétně u úvěrů i uzavřených smluv přibližně o 11 %.

Sníženému zájmu klientů se snaží stavební spořitelny čelit nejrůznějšími slevovými akcemi. Již několik let. Uzavřít smlouvu o stavebním spoření za standardních ceníkových podmínek se pomalu stává uměním. A i do standardních cen stavební spořitelny zasahují – např. Stavební spořitelna České spořitelny snížila poplatek za uzavření smlouvy z obvyklého 1 % cílové částky na polovinu.

Letošní povodně vedly dvě stavební spořitelny ke zvýhodnění podmínek stavebního spoření pro lidi postižené velkou vodou. Nejsou ovšem jediné, kdo aktuálně nabízí zvýhodnění pro určité skupiny klientů či pro vybrané produkty.

"Povodňové akce" stavebních spořitelen

V závěru minulého týdne dvě stavební spořitelny – Modra pyramida a Stavební spořitelna České spořitelny – oznámily zvýhodnění stavebního spoření pro lidi, které vyplavila povodeň.

Modrá pyramida přistoupila k zaplaveným poměrně jednoduchým zvýhodněním: Vyřídí jim žádost o úvěr přednostně a bez poplatku. Jediné, co bude muset žadatel navíc doložit, je, že se jejich nemovitost nachází v oblasti zaplavené velkou vodou.

REKLAMA

Stavební spořitelna České spořitelny přistoupila ke zvýhodnění komplexněji. V případě výpovědi smlouvy o stavebním spoření nebude účtovat poplatek za nedodržení tříměsíční výpovědní lhůty ani za porušení šestileté vázací doby (o státní příspěvek ovšem klient přijde), nebude účtovat poplatek za uzavření smlouvy s následným překlenovacím úvěrem a zmírní podmínky pro lidi čerpající úvěry.

Pro nové úvěrové klienty SSČS nebude požadovat 10% akontaci ani úvěrové pojištění, u zajištěných úvěrů nebude požadovat standardní 10 – 20 % vlastních zdrojů klienta a na základě žádosti prodlouží lhůtu pro doložení dokumentace dokládající účelovost využití prostředků až o tři měsíce.

Pro klienty, kteří čerpali úvěr ještě před povodní, nabízí SSČS zvýšení úvěrových prostředků na dofinancování oprav, odklad splátek až o 6 měsíců, přičemž při odkladu do 3 měsíců nevyžaduje podpis dodatku ke smlouvě, umožní čerpat 30% zálohu úvěru na základě výpisu z katastru nemovitostí a u nezajištěných úvěrů umožní čerpat úvěr i při nesplnění některých předepsaných povinností.

Děti, mládež a spoření "zdarma"

Smlouvy o stavebním spoření pro děti a mládež vesměs uzavírají jejich rodiče či prarodiče, kteří jim (či "na jejich rodné číslo") spoří a využívají tak státního příspěvku.

REKLAMA

Modrá pyramida stavební spořitelna se ve svých akčních podmínkách zaměřila na novorozence. Děti narozené v letech 2009 a 2010 mají možnost získat do 30. 9. 2010 smlouvu o stavebním spoření s cílovou částkou 150 tis. Kč bez poplatku za uzavření.

Stavební spořitelna České spořitelny se zaměřuje na děti do 15 let. Pokud uzavřou smlouvu do 30. 6. 2010 a do 31. 8. 2010 vloží minimálně 0,5 % cílové částky, získají prémii ve výši poplatku za uzavření smlouvy. Akce se týká pouze cílových částek do 300 tis. Kč. Při nejvyšší zvýhodněné cílové částce tak klient (či jeho rodičové…) musí složit vklad 1500 Kč.

U obou stavebních spořitelen se akce týká pouze první uzavřené smlouvy na dítě.

Wüstenrot – stavební spořitelna jde s věkem ještě dále. Její tarif WÜSTENROT Kamarád + mohou uzavřít děti a mládež do 18 let. Smlouva musí být uzavřena do 30. 6. 2010 a do čtyř měsíců musí být vložen vklad 3 000 Kč. Uzavření smlouvy s cílovou částkou 300 tis. Kč je pak zdarma. Cílovou částku lze následně po uplynutí čtyř měsíců zvýšit či snížit.

Nahradit hypotéku stavebním spořením?

Chcete-li nahradit hypotéku stavebním spořením, může vám přijít vhod akce ČMSS, která u smluv doručených do 30. 6. 2010 neúčtuje poplatek za schválení překlenovacího úvěru, pokud je cílem úvěrování splacení hypotéky.

Akce "pro všechny"

Stavební spořitelny v rámci jarních akcí rozvířily stojaté vody stavebního spoření nesčetnými akčními nabídkami "pro všechny". Stačí uzavřít smlouvu (zpravidla do konce června), vložit část prostředků a poplatek za stavební spoření je odpuštěn, nebo je připsána úroková prémie. Tyto akce zpravidla stále trvají. Dočíst se o nich můžete blíže v článku Luboše Svačiny "Akce stavebních spořitelen nekončí. Tahákem jsou smlouvy "bez poplatku""

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *