EUR 25.290

USD 23.125

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.290

USD 23.125

Svátky mohou být i hrozbou. Pozor na vánoční nástrahy ve vašem bytě

 


 

Na přelomu roku pravidelně evidujeme razantní nárůst požárů. Například v prosinci a lednu 2010/2011 nám klienti nahlásili 332 požárů za 72 milionů Kč. Jedná se o dvojnásobek požárů oproti ostatním měsícům“, říká Miroslav Novák, ředitel Úseku likvidace pojistných událostí majetku a odpovědnosti v pojišťovně Kooperativa.
 

Nijak složitá rada tedy zní – schovejte zápalky z dosahu svých dětí, rozsvícené svíčky na adventním věnci nenechávejte dohořet až dokonce, suché jehličí vzplane dřív, než řeknete: Ježíšek. Obecně svíčky nenechávejte delší dobu bez dozoru a dejte také do bezpečné vzdálenosti třeba utěrky nebo ubrousky, které by třeba kočka mohla shodit na hořící svíčku.

Podle informací hasičů se teplotní režim svíčky pohybuje v rozmezí 640 až 900 °C a doba hoření je dle délky a síly svíčky 2 – 9 hodin. To stačí k zapálení materiálů používaných na výrobu okrasných věnců a následně jídelního dřevěného nábytku.

Pozor si dávejte i na zábavní pyrotechniku. Vždy si přečtěte návod a nezkoušejte třeba i jen jednu rachejtli v uzavřeném prostoru. Pojištění proti požáru je u většiny pojišťoven zahrnuto v pojištění domácnosti nebo nemovitosti, ale pojistné plnění také zaleží na tom, zda jste postupovali podle návodu nebo škodu nezpůsobil nějaký opilý host na vašem vánočním, či silvestrovském večírku.

 „Pokud by taková neodborná manipulace, například použití venkovní pyrotechniky v bytě, měla podstatný vliv na vznik požáru, může pojišťovna pojistné plnění přiměřeně snížit“, upozorňuje Miroslav Novák.

REKLAMA

Neuklízejte a nesportujte

Jakoby nám nejčastější pojistné události naznačovaly, že se máme vykašlat na úklid i na sportovní přecevzetí. Nejfrekventovanější úrazy jsou podle pojišťovny UNIQA úrazy z rekreačních sportů a při úklidech. „V období listopadu a prosince hlavně dominují pády ze štaflí. Chcete-li si svůj dům vánočně osvětlit, pozor na pravidla pro práci s elektrickým proudem a zkontrolujte si elektroinstalaci,“ radí Eva Svobodová z pojišťovny UNIQA.

Vánoce jsou i obdobím vloupaček

Vánočně vybílený byt jistě potěší, ale ne když je to synonymem pro odcizení dárků nebo vykradením rekreační chat. Zlodějům často nahrává neopatrnost a sváteční důvěřivost. Málo koho totiž napadne, že když vyhodí obal od nového notebooku za dveře, působí to jako pozvánka pro zloděje s nápisem: „Hele, dostal jsem luxusní notebook.“ Zloděj dokonce zná už značku, parametry a rovnou si odhadne, za kolik ještě stále váš notebook prodá.

V tomto období jsou nechráněné i chaty a chalupy. „Zloději jsou na přelomu roku velmi aktivní. Podle našich zkušeností překvapivě více, než třeba v období letních dovolených,“ upozorňuje Eva Svobodová a dodává: „nezvaným hostům nahrává často neopatrnost klientů. Ponechají například volně přístupné žebříky, které umožňují vniknout do objektu z vyššího patra, které už není zabezpečené tak jako přízemí.
Jiní mají jen tak na dvoře či v kůlně uloženou sekeru nebo krumpáč, které mohou posloužit k vypáčení dveří či okenic .“

Dávejte si i pozor, co píšete o vašich svátečních cestách na sociální sítě. Ve vánočním opojení se můžete třeba jen zmínit, že to domácí kino od Ježíška je super a že od zítra budete až do Silvestra u své tetičky na Moravě.  S vaším jistě úžasným vánočním dárkem byste se taky už nikdy nemuseli shledat, leda v zastavárně.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *