Neděle 25. července. Svátek má Jakub.

Tři extrémně (ne)bezpečná slova při koupi či prodeji bytu

Pavel Řehulka

Pokud kupujete či prodáváte byt, jsou tři slova, které vás mohou připravit o peníze, pokud je ve smlouvě (ne)ponecháte. O co se jedná?

Podle občanského zákoníku platí, že prodávající odpovídá za to, že dům či byt má v době prodeje „vlastnosti výslovně vymíněné nebo obvyklé, že je možno nemovitost použít podle povahy a účelu smlouvy nebo podle toho, co účastníci ujednali, a že nemovitost nemá právní vady“.

Pokud tedy koupíme byt, najdeme v něm vadu a chceme po prodávajícím, aby zaplatil opravu, bude záležet na tom, o jaký typ vady se jedná.

Pokud chceme reklamovat vady, které byly zřejmé už při koupi bytu (např. chybějící podlaha v koupelně, nefungující digestoř či rozbité okno v kuchyni), máme smůlu.

Byt jsme si mohli před koupí prohlédnout. Ve smlouvě jsme pravděpodobně podepsali, že jsme se „seznámili se stavem nemovitosti“. A nárok z odpovědnosti za tyto zjevné vady tedy nelze uplatňovat (ledaže by prodávající výslovně ve smlouvě uvedl, že byt je bez jakýchkoliv vad).

Druhou kategorií vad jsou ale ty, které jsme při prohlídce bytu zjistit nemohli.

Pokud nebyla vada při prohlídce bytu patrná, projeví se až později (např. zatékání střechy při dešti) a kupující tak o ní nemohl při koupi vědět, jedná se o tzv. skrytou vadu a za tu už nese prodávající odpovědnost.

Protože se ale každý prodávající chce břemene odpovědnosti zbavit, může tohoto dosáhnout tím, že do smlouvy uvede, že byt prodává ve stavu „jak stojí a leží“. Uvede-li totiž tato tři slova do kupní smlouvy, za případné – byť skryté – vady již dále neodpovídá.

(Výjimkou jsou pouze situace, kdy prodávající výslovně uvede, že např. střecha je bezvadná a nezatéká do ní. Nebo když si jako kupující ve smlouvě přímo vymíníme, že nemovitost kupujeme jen s podmínkou, že do střechy nezatéká.)

Jsme-li tedy na straně kupujícího, slovní spojení „jak stojí a leží“ je pro nás extrémně nebezpečné. Prodávající tím dává najevo, že dává od bytu ruce pryč. A pokud s ním budou nějaké problémy, nápravu si musíme zajistit sami na své náklady.

Obráceně ale platí, že pokud jsme na straně prodávajícího, jsou to právě slova „jak stojí a leží“, která nám zajistí, že prodejem bytu pro nás celá transakce končí. A že už nikomu nebudeme muset proplácet náklady na opravy či vracet peníze.

Autor článku je autorem investičního kurzu
"Jak kupovat a pronajímat byty" .

Anketa: Jak se budou vyvíjet ceny bytů v druhém pololetí 2010?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

3 komentářů k článku “Tři extrémně (ne)bezpečná slova při koupi či prodeji bytu”

 1. N.T. napsal:

  Nepravdivý článek - v rozporu s judikaturou NS

  Tento článek není pravdivý, prodávající odpovídá za vady věci, §501 OZ nelze na nemovitosti použít dle české judikatury.

 2. P.B. napsal:

  Chybná rada vyjde draho!

  Souhlas s N.T.
  Panu realitnímu makléři doporučuji urychleně nastudovat patřičné judikáty (např. nejnovější od NS je 33 Cdo 1430/2010).

 3. Marcel napsal:

  špatná rada

  autor článku viditelně není odborníkem ve své profesi a je vědět že se spíše domnívá než ví. Bohužel se domnívá špatně viz. předchozí komentáře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *