EUR 24.945

USD 23.341

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.945

USD 23.341

Text: Pavel Řehulka

19. 07. 2010

3 komentáře

Tři extrémně (ne)bezpečná slova při koupi či prodeji bytu

 


 

Podle občanského zákoníku platí, že prodávající odpovídá za to, že dům či byt má v době prodeje „vlastnosti výslovně vymíněné nebo obvyklé, že je možno nemovitost použít podle povahy a účelu smlouvy nebo podle toho, co účastníci ujednali, a že nemovitost nemá právní vady“.

Pokud tedy koupíme byt, najdeme v něm vadu a chceme po prodávajícím, aby zaplatil opravu, bude záležet na tom, o jaký typ vady se jedná.

Pokud chceme reklamovat vady, které byly zřejmé už při koupi bytu (např. chybějící podlaha v koupelně, nefungující digestoř či rozbité okno v kuchyni), máme smůlu.

Byt jsme si mohli před koupí prohlédnout. Ve smlouvě jsme pravděpodobně podepsali, že jsme se „seznámili se stavem nemovitosti“. A nárok z odpovědnosti za tyto zjevné vady tedy nelze uplatňovat (ledaže by prodávající výslovně ve smlouvě uvedl, že byt je bez jakýchkoliv vad).

Druhou kategorií vad jsou ale ty, které jsme při prohlídce bytu zjistit nemohli.

REKLAMA

Pokud nebyla vada při prohlídce bytu patrná, projeví se až později (např. zatékání střechy při dešti) a kupující tak o ní nemohl při koupi vědět, jedná se o tzv. skrytou vadu a za tu už nese prodávající odpovědnost.

Protože se ale každý prodávající chce břemene odpovědnosti zbavit, může tohoto dosáhnout tím, že do smlouvy uvede, že byt prodává ve stavu „jak stojí a leží“. Uvede-li totiž tato tři slova do kupní smlouvy, za případné – byť skryté – vady již dále neodpovídá.

(Výjimkou jsou pouze situace, kdy prodávající výslovně uvede, že např. střecha je bezvadná a nezatéká do ní. Nebo když si jako kupující ve smlouvě přímo vymíníme, že nemovitost kupujeme jen s podmínkou, že do střechy nezatéká.)

Jsme-li tedy na straně kupujícího, slovní spojení „jak stojí a leží“ je pro nás extrémně nebezpečné. Prodávající tím dává najevo, že dává od bytu ruce pryč. A pokud s ním budou nějaké problémy, nápravu si musíme zajistit sami na své náklady.

REKLAMA

Obráceně ale platí, že pokud jsme na straně prodávajícího, jsou to právě slova „jak stojí a leží“, která nám zajistí, že prodejem bytu pro nás celá transakce končí. A že už nikomu nebudeme muset proplácet náklady na opravy či vracet peníze.

Autor článku je autorem investičního kurzu
"Jak kupovat a pronajímat byty" .

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • N.T.

  7 října, 2013

  Tento článek není pravdivý, prodávající odpovídá za vady věci, §501 OZ nelze na nemovitosti použít dle české judikatury.

  Odpovědět

 • P.B.

  23 října, 2013

  Souhlas s N.T.
  Panu realitnímu makléři doporučuji urychleně nastudovat patřičné judikáty (např. nejnovější od NS je 33 Cdo 1430/2010).

  Odpovědět

 • Marcel

  26 listopadu, 2013

  autor článku viditelně není odborníkem ve své profesi a je vědět že se spíše domnívá než ví. Bohužel se domnívá špatně viz. předchozí komentáře.

  Odpovědět