EUR 25.375

USD 23.366

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.375

USD 23.366

Text: Petr Zámečník

16. 04. 2010

9 komentářů

Twitter a Facebook mohou přivést zloděje do vašeho bytu!

 


 

Zloději byli, jsou a budou. Pro určité lidi je představa bezpracného nadstandardního výdělku natolik lákavá, že se neštítí si k příjmu přijít na cizí úkor – a okrást ho. A nebo se mu přímo vloupat do místa, kde se okradený cítí v bezpečí – do jeho bytu či domu.

Policie jen za loňský rok evidovala téměř 59 tisíc případů krádeže vloupáním, z nichž bylo 4 790 případů vloupání do rodinných domů a 4 826 případů vloupání do bytů. Objasněnost přitom není ani čtvrtinová.

Tabulka 1: Krádeže vloupáním

 

Zjištěno případů

Objasněno

dodatečně

Podíl objasněných případů

Krádeže vloupáním do rodinných domků

4 790

1 050

191

21,92%

Krádeže vloupáním do bytů

4 826

1 124

232

23,29%

Krádeže vloupáním do víkendových chat soukromých osob

4 975

1 317

210

26,47%

Krádeže vloupáním celkem

54 848

10 754

1 769

19,61%

Zdroj:
Policie ČR, vlastní výpočet

Škody z krádeží vloupáním přitom nejsou zanedbatelné. Jen z vloupání do bytů, rodinných domů a chat v loňském roce přesáhly 630 mld. Kč.

Tabulka 2: Škody z krádeží vloupáním

 

Škody (v tis. Kč)

Podíl

zjištěno

zajištěno

Krádeže vloupáním do rodinných domků

296 911

813

0,27%

Krádeže vloupáním do bytů

226 463

544

0,24%

Krádeže vloupáním do víkendových chat soukromých osob

107 424

1 097

1,02%

Krádeže vloupáním celkem

2 262 115

11 594

0,51%

Zdroj:
Policie ČR, vlastní výpočet

Nové trendy: Vloupání za pomocí sociálních sítí

Obliba sociálních sítí typu Facebook a Twitter roste. Počet jejich uživatelů láme rekordy a Facebook již dokonce překonal nejnavštěvovanější světový vyhledávač Google.

"Komunitní server Facebook se minulý týden stal nejnavštěvovanější webovou stránkou ve Spojených státech a překonal tak dlouhodobou jedničku, kterou je vyhledávač Google. Vyplývá to alespoň z dat analytické společnosti Hitwise. Facebook se na první místo dokázal vyšvihnout již třeba o Štědrý den nebo na Nový rok, což je vcelku pochopitelné, když jde o komunitní server a stále oblíbenější komunikační prostředek. Nyní se však Facebook na první místo dostal i bez přispění svátků nebo významných dnů," psal Jiří Macich na serveru Lupa.cz 19. března 2010.

Své uživatele nemají ale pouze mezi příslušníky počestné populace. Informací ze sociálních sítí dokáží zneužívat i kriminálníci. Stačí jim k tomu dát příležitost.

"Stačí se na Facebooku či Twitteru pochlubit popisem nebo fotografií luxusního vybavení bytu, uvést adresu svého bydliště, následně napsat, že s celou rodinou odjíždíte na dovolenou, a dáte tím zloději dokonalý tip na vykradení bytu," uvádí zpráva Direct Pojišťovny.

Nechcete-li být po dovolené nepříjemně překvapeni vykradením bytu či rodinného domu, je vhodné dodržovat několik základních pravidel i na sociálních sítí. V prvé řadě je nezbytné důkladně zvážit, jaké informace a do jaké sociální sítě je vhodné či není vhodné poskytnout. V tomto směru platí: Čím méně, tím lépe. A v druhé řadě témuž naučit všechny rodinné příslušníky včetně dětí.

Devět rad pojišťovací skupiny RSA pro uživatele sociálních sítí:

 1. Zvažte vypnutí zeměpisného lokátoru na Twitteru. Jinak všem poskytujete stálou informaci o tom, kde se v jakoukoli dobu nacházíte (to by mohlo někomu umožnit zjistit vaše denní návyky).
 2. Nezveřejňujte na sociálních sítích přesný termín vaší dovolené.
 3. Nastavte si na sociálních sítích maximální možnou ochranu soukromí, aby nebylo jednoduché nalézt informace, které zveřejníte, prostřednictvím vyhledávače.
 4. Pokud zveřejňujete své plány, rozmyslete si, na jaké síti to uděláte. V rámci Faceboooku jsou adresáty vaši přátelé, zatímco na Twitteru můžete sdělovat citlivá data i lidem, které vůbec neznáte.
 5. Pokud používáte aplikaci FourSquare nebo podobné nástroje nabízející funkci přesné geografické lokace, pak sdílejte informace pouze s lidmi, které opravdu znáte, a kterým důvěřujete.
 6. Ujistěte se, že vaše děti nesdělují cizím lidem na síti, kde bydlí či kam se chystáte.
 7. Buďte opatrní při zveřejňování informací o tom, že jste si koupili něco drahého.
 8. Pokud se chystáte uspořádat večírek, nezveřejňujte detaily online, jinak vás překvapí mnoho nezvaných hostů.
 9. Neposílejte videa na YouTube nebo fotky na Flickr, na kterých je vidět vnitřek vašeho domu, bez nastavení maximálního zabezpečení.

Zdroj:
Tisková zpráva Direct Pojišťovny

Pravidla chování na internetu se mohou zdát až paranoidní. Zajištění bezpečnosti na celosvětové síti se podobá neustálému ohlížení, rozhlížení a sledování lidí v dohledu při noční cestě parkem. Nikdy nevíte, kdo právě sleduje vaše kroky schovaný za nejbližším firewallem.

Na druhou stranu: Život není bez rizika. Kromě daní má již jen jednu jistotu. A tak bych se neobával pozvat přátele na kolaudaci nového, nově zařízeného a vybaveného rodinného domu ani prostřednictvím sociálních sítí. Jen bych nejdřív uzavřel odpovídající pojištění domácnosti.

Loading

Vstoupit do diskuze 9 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Karel V.

  16 dubna, 2010

  To je tedy objevný článek 🙂 Spíše někam do Mateřídoušky, ne? Nebo máte čtenáře Hypoindexu za blbce?

  Odpovědět

 • Radek

  16 dubna, 2010

  Divil byste se, kolik lidí to podceňuje.

  Odpovědět

 • Jiří Havelka

  16 dubna, 2010

  Na co jste nepřišel? Na to, že v loňském roce bylo téměř 15 tis. vloupání do bytových objektů či soukromých chat? To chápu – ne každý hledá statistiky na stránkách Policie ČR, a proto jsem je vydal i s dalšími informacemi na Hypoindexu.

  Odpovědět

 • JUDr. Ludwig von Sobota aus Malešice

  16 dubna, 2010

  V Michli ani Malešicích zloději neexistují !!!!!
  Bydlet v Michli by chtěl každý, ale ne na každého se dostane!!!
  místa je čím dál tím méně a kvalitních apartmánů valem ubývá.
  Každý ví, nejžádanější lokality v posledních 2 letech byly Malešice a MIchle, přičemž Malešice jsou letos jasnou jedničkou!!! Ceny za m4 v bytech nadstandartně vybavených vylétly o 20% od začátku roku. U oblíbených malometrážních ateliérů bez WC, bez koupelny a bez elektřiny ceny meziročně vzrostly o 226% !!!!! Ateliery jsou nyní velmi žádané, lidé si je kupují jako rekreační letoviska, aby se vedle spalovny nadýchali horského průzračného léčivého vzduchu!!
  Apartmány 1+0 vedle futuristické Malešické spalovny budou brzy vyprodány, nabízíme posledních pár kusů.
  Futuristické dílo moderní techniky postavené za peníze z Unie čistí vzduch, je tam lepší než u mrtvého moře v Izraeli, moje dýchavičné astmarické děcka tam posílám každý den aby se nadýchali čerstvého luftu.
  Volejte mi na mobil 251 560 983, dám vám dobrou cenu, JUDr. Sobota, majitel největší realitní kanceláře v Praze a východní Evropě.
  251 560 983 – číslo na mojí osobní asistentku
  vítejte v budoucnosti, vítejte v Michli, ve čtvrti, kde ceny znají jenom jeden směr – nahoru minimálně o 100%ročně – kdo vám dnes může garantovat jistotu 100% zhodnocení?? Dnes koupíte, zítra jste boháči žijící z renty!!!

  Odpovědět

 • selskyrozum

  16 dubna, 2010

  Pobavil jsem se a ještě jste zapoměl, že je tam výborná dostupnost MHD. Do centra se člověk autem dostane za 20 minut mezi 02,00 až 03,00 hod. ze soboty na neděli.

  Odpovědět

 • JUDr. Ludwig von Sobota

  16 dubna, 2010

  V Michli je bezpečno, celková škoda z krádeží za poslední dva roky byla – 2,698 753 Kč.
  záporná byla proto, že lidé naopak našli doma nebo v autech věci za 3000,000, nemusíte se tedy bát, že vám někdo doma něco vezme, naopak se může stát, že se vrátíte domů a přede dveřmi najdete cizí boty, nebo mobil nebo zlatou cihlu.
  Ano, ano, vážení přátelé, v Michli by chtěl žít každý.

  Odpovědět

 • Radek

  17 dubna, 2010

  😀 – tak tahle reklama je aspoň vtipná 😉

  Odpovědět

 • qfvuednm

  4 července, 2010

  jW0USz kofgmvlauxsv, [url=http://nnqvuwkmhcre.com/]nnqvuwkmhcre[/url], [link=http://itdcjvininon.com/]itdcjvininon[/link], http://yuvwgyogjtrv.com/

  Odpovědět

 • Radek

  10 listopadu, 2010

  Tohle taky stojí za pozornost: „Koncem září padlo u soudu v USA klíčové kontroverzní rozhodnutí, že i v případě civilního sporu jsou “soukromé” informace na Facebooku předmětem dotazování a jejich utajování je považováno za neoprávněné zadržování relevantních důkazů. Uživatele Facebooku tak může usvědčit i komentář či “soukromý” status.“

  Odpovědět