EUR 25.290

USD 23.125

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.290

USD 23.125

Úrokový bonus stavebního spoření bez daně? Už je pozdě…

 


 

"Nebudete-li čerpat úvěr a splníte-li další podmínky, po ukončení spoření vám připíšeme bonus ve výši 50 % dosud připsaných úroků. Místo 3% zhodnocení tak vyděláte 4,5 %," hlásaly zhruba v tomto duchu kdysi některé stavební spořitelny. Nabídka lákavá – a skutečně zlákala řadu váhajících střadatelů.

Smlouvy s úrokovým bonusem dosud běží. Připravované změny ve stavebním spoření ale střadatelům mohou doslova udělat čáru přes rozpočet – a nemalou část úrokového bonusu odvést do rozpočtu státního. Zrušení osvobození úroků ze stavebního spoření od základu daně z příjmů se bude (pokud bude skutečně schváleno) týkat úroků připsaných od roku 2011. A v tom tkví svízel týkající se úrokového bonusu.

Připsané úroky se pravděpodobně od nového roku budou danit sazbou daně z příjmů ve výši 15 %. V případě, že si klient uzavřel stavební spoření v roce 2003 a spořil od roku 2004 (tj. aktuálně 6 let), při základní 3% úrokové sazbě by získal na úrocích z vkladů cca 12 tis. Kč a na úrocích ze státního příspěvku cca 3 tis. Kč (přesná výše úroků závisí na termínu vložení ročního vkladu, připsání státního příspěvku a připsání úroku). Z těchto 15 tis. Kč představuje úrokový bonus ve výši 50 % částku 7 500 Kč. Pokud by byl úrokový bonus připsán až v příštím roce (a později), činila by daň z něj 1 125 Kč.

Úrokové bonusy byly ovšem především doménou ještě starších smluv. Např. ČMSS je měla v nabídce do 31. 8. 2001. V takovém případě by připsané úroky i samotný bonus byly pochopitelně vyšší – a stejně tak i daň z bonusu stržená.

Vypovědět, či nevypovědět…. to je, oč tu běží

Změny stavebního spoření jsou schválené vládou, ale ještě nemají podobu konkrétní novely zákona. Není tedy zcela jisté, jak změny budou vypadat a jak konkrétně změní výhodnost stavebního spoření. Vzhledem k uskupení v Parlamentu ČR lze ale očekávat, že s největší pravděpodobností nabudou podoby schválené Vládou ČR.

Jak se vyhnout zaplacení očekávané daně z úrokového bonusu? Jedinou možností je vypovědět smlouvu o stavebním spoření tak, aby byl úrokový bonus připsán ještě v letošním roce. Jenže…

Standardní výpovědní lhůta stavebního spoření je tři měsíce a počíná běžet prvním dnem měsíce následujícího po měsíci podání výpovědi. Pokud tedy chce klient využít standardní výpovědi, podá ji do konce září, skončí koncem prosince.

"Pokud podá standardní tříměsíční výpověď, bude mu připsáno začátkem ledna 2011," odpověděla k našemu dotazu na připsání úrokového bonusu Hana Vaněčková z Modré pyramidy a k dotazu, kdy měl klient podat výpověď, aby byl bonus připsán do konce roku, dodala: "Při standardní tříměsíční výpovědi tak měl učinit do 31. srpna 2010."

Klient Modré pyramidy může využít ještě zrychlené výpovědi. "Pokud chce klient vypovědět smlouvu ve zkrácené lhůtě, bude ho to stát 1 % z aktuálního zůstatku na účtu," uvedla Hana Vaněčková. Zrychlená výpověď je tak dražší než daň z úrokového bonusu.

V Modré pyramidě má tedy klient při standardní výpovědi již smůlu. Jinak je tomu u ČMSS: "Výpovědní lhůta činí 3 kalendářní měsíce a počíná běžet od prvního dne kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi nebo po jiném pozdějším datu stanoveném účastníkem. To znamená, že písemná výpověď s ověřeným podpisem klienta (nebo obou zákonných zástupců, případně zákonného zástupce určeného opatrovnickým soudem) musí být doručena na ústředí ČMSS nejpozději 30. září 2010."

Stavební spořitelna České spořitelny ani Wüstenrot – stavební spořitelna úrokový bonus nikdy nenabízela. Proto podávat výpověď z tohoto důvodu je nesmyslné. Ostatně jako u všech ostatních stavebních spořitelen u smluv bez úrokového bonusu.

Naprosto vyhýbavě ale odpověděla Štěpánka Čepická z Raiffeisen stavební spořitelny: "RSTS eviduje smlouvy s různými úrokovými zvýhodněními, která jsou vázána na určité podmínky. Pokud nyní klienti s bonusovými smlouvami vypoví smlouvu o stavebním spoření, riskují, že sami sebe zbytečně připraví o výhody vyplývající z těchto smluv, protože plánovaná vládní opatření jsou zatím ve fázi návrhu a v průběhu legislativního procesu může dojít ke změnám." Na doplňující dotaz vybízející k zodpovězení položených dotazů před uzávěrkou spořitelna odpovědi nezaslala.

Zda vypovědět či nevypovědět smlouvu o stavebním spoření tak závisí na konkrétní situaci a konkrétní stavební spořitelně: Bude spořitelna ochotna úrokový bonus připsat do konce letošního roku? Ale pozor! I v případě, že vám spořitelna připsání úrokového bonusu do 31. prosince 2010 přislíbí, rozhodující bude, zda je na účet stavebního spoření skutečně připíše…

Kolika klientů se úrokový bonus týká

Úrokové bonusy jsou poměrně dávnou záležitostí. Jejich základní podmínkou bylo zpravidla nečerpání úvěru a zároveň nenavyšování cílové částky. V současnosti tak "přežívají" pouze smlouvy s vysokou původní cílovou částkou, jejichž majitelé navíc dosud nepotřebovali naspořené prostředky využít.

TIP:

Modrá pyramida eviduje přibližně 5 % smluv se sjednaným úrokovým zvýhodněním. Stejně tak v ČMSS "tvoří malé procento z celkového počtu platných smluv."

Loading

Vstoupit do diskuze 12 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Dave

  21 září, 2010

  Výpověď stavebního spoření není jedinou možností, jak získat úrokovou bonifikaci bez zdanění srážkovou daní. Například u ČMSS je nyní možné požádat na stávající smlouvu s nárokem na úrokovou bonifikaci o její zaúčtování ve prospěch stavebního spoření ještě v letošním roce – a tudíž bez úhrady srážkové daně. Smlouva přitom může nerušeně pokračovat nebo je možné potom dokonce čerpat úvěr.

  Odpovědět

 • Jiří Havelka

  21 září, 2010

  Děkuji za doplnění informace, kterou bohužel tiskový odbor spořitelny neuvedl.

  Odpovědět

 • cievdd

  2 října, 2010

  ouf63S enzkrceyeemi, [url=http://vnlgqdvagcra.com/]vnlgqdvagcra[/url], [link=http://meireqmalcjl.com/]meireqmalcjl[/link], http://jpsppspioadi.com/

  Odpovědět

 • Martin

  21 září, 2010

  Není pravda, že Wunstenrot nikdy bonus za nečerpání úvěru nenabízela. Je to úplně naopak – nabízí přeúročení na vyšší úroky, takže s bonifikací je to úplně stejné jako u ostatních spořitelen. Autor nemá úplně přesné informace, možná by stálo za to článek doplnit i o stanovisko této stavební spořitelny .

  Odpovědět

 • Jiří Havelka

  22 září, 2010

  Máte pravdu, přeúročením jsem se nezabýval, není to typická úroková bonifikace, ale má skutečně stejné rysy – a stejné daňové efekty. Bohužel Wüstenrot – stavební spořitelna na naše dotazy neodpověděla, proto nebylo možné (a stále není) doplnit její stanovisko…

  Odpovědět

 • Martin

  22 září, 2010

  Dobrý den,
  děkuji za rychlou odpověď. Pokud by bylo možné oficiální stanovisko Wüstenrotu získat a článek doplnit, určitě by to uvítalo více čtenářů. Děkuji a přeji krásný den.

  Odpovědět

 • Jana

  9 listopadu, 2010

  Wunstenrot podle uzavřené smlouvy přiznává řadu bonusu podmíněných nečerpáním úvěru. O tyto bonusy střadatel přichází v případě , že žádá o prodloužení cílové částky. Za prodloužení cílové částky Wunstenrot strhává s uspořených prostředků procentuální podíl. Mám osobní zkušenost s tím, že poradce Wunstenrot tyto položky klientům zatají. Klienti, kteří v průběhu letošního roku požádali o navýšení cílové částky přijdou o cca 15 tis Kč.

  Odpovědět

 • ctenar

  16 listopadu, 2010

  Mela byste si stezovat na poradce primo u Wunstenrotu.
  U Raiffeisenky Vam zvednou cilovou castku ale prijdete o Bonusove uroceni tj.1% z celkovych uroku (jedna se o smlouvy urocene 3% + 1% ) A ti co maji smlouvy i 10let mohou ztratit i 15 000 KC. Myslim ze to se neoplati. Lepsi je ukoncit smlouvu a zalozit hned novou a snad jeste Vam penize prevedou letos na ucet bez zdaneni uroku.

  Odpovědět

 • zdenok

  22 září, 2010

  Raiffeisen nabízí získání peněz při výpovědi do cca 14ti dnů i s úrokovým bonusem. Ale jen za předpokladu uzavření nové smlouvy a vložení 5000,- Kč. Alespoň do 31.8. tomu tak bylo.

  Odpovědět

 • Jaroslav Machalický

  23 září, 2010

  Ano, je to tak, jednalo se o vklad 5.000 Kč + poplatek a od 1.9.2010 je to zvýšeno na 10.000 Kč + poplatek.

  Odpovědět

 • Robin Hood

  22 září, 2010

  Úroky ze stavebního spoření se každoročně připisují ke dni 31.12. – pokud tedy bude smlouva vypovězena k 31.12.2010 (výpověď podaná do 30.9.2010), úroky ještě nebudou zdaněny, i když k výplatě naspořených prostředků dojde až počátkem ledna 2011 (ale smlouva končí 31.12.2010). Ti, co tvrdí, že je již pozdě na výpověď smlouvy, by se měli nad sebou zamyslet!

  Odpovědět

 • arcilotr a zlodějů král, podvodnický kníže Kalousek

  24 září, 2010

  přede mnou si prachy neschováte, co nezdaním, požere vám inflace a nebo rozfrcám ve státním rozpočtu, který zaplatíte ze svýho platu, daní či důchodu vy tupci, hehehe
  jen hlupak pocita kolik zaplati na dani z uroku, kdyz kazdy vidi, jak se opratka pred kazdym clovekem houpe na kandelabru…..

  Odpovědět