EUR 25.340

USD 23.267

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.340

USD 23.267

Text: Adam Duben

01. 04. 2011

1 komentář

Vláda našla řešení: Zabaví půdu

 


 

Stamiliardové deficity státního rozpočtu a obrovský státní dluh. To vše bude zanedlouho minulostí. Řešením je novodobá pozemková reforma. Narozdíl od svých předchůdkyň bude současná reforma jiná – nebude půdu rozdělovat, bude ji prodávat.

Ministr zemědělství se na postupu dohodl s ministrem financí a ministrovi pro místní rozvoj plán představili jako hotovou věc. Bez diskusí. Veškerá půda až na drobné výjimky bude převedena zpět do majetku státu. Kdo bude mít o půdu zájem, bude si ji muset koupit – a nebo od státu pronajmout.

Pozemková reforma takovéhoto rozsahu bude mít nedozírné následky. Zejména majitelé domů se mohou dostat do nemalých potíží. V současnosti je řešeno několik sporů mezi majiteli pozemku a majiteli budovy v případech, kdy pozemek nepatří majiteli stavby. Některé tyto spory se konfiskací vyřeší, ovšem právníci očekávají spory nové – se státem.

Do problémů se mohou dostat i zemědělci. Pokud nebudou souhlasit s nájmem a ani nebudou moci či chtít pozemky od státu odkoupit, budou muset předčasně sklidit úrodu. Proti tomu se zemědělci pochopitelně bouří. Kupodivu ale ne zdaleka všichni. "Na předčasnou sklizeň se již těšíme," odpověděl k našemu překvapení Lubomír Tráva, předseda Asociace pěstitelů máku.

Vládní krok je překvapivý i pro opoziční strany. "Tohle jsem nečekal. Sami bychom to nedokázali lépe," uvedl člen ÚV KSČM, který si nepřál být jmenován. Prý s ohledem na skutečnost, že chválí pravicovou vládu.

REKLAMA

Konfiskace pozemků se netýká všech. "Pozemky, které jsou již v majetku státu, se pochopitelně zestátňovat nebudou," uvedl tiskový mluvčí ministra zemědělství. Naší redakci se ale podařilo získat dokument, z něhož vyplývá mnohem více výjimek. Znárodnění se vyhnou nejen pozemky ve vlastnictví státu, ale také pozemky ve vlastnictví politiků ve volených státních funkcích.

"To musí být nějaký omyl či tisková chyba," oponoval mluvčí ministra zemědělství. Samotného ministra se nám nepodařilo zastihnout. Prý je na katastrálním úřadu a provádí nějaké spěšné převody pozemků.

Cena, za kterou budou pozemky prodávány zájemcům, se bude odvíjet od ceny nabídnuté kupujícími. "Přiklonili jsme se k obálkové metodě," prozradil úředník ministerstva financí, který se na návrhu zákona o navrácení pozemků státu podílel. Komu má být obálka nabídnuta, ale nesdělil. "To bude předmětem dalšího jednání."

Konfiskační zákon ještě neprošel parlamentem. O jeho osud se ale vláda neobává. "Pokud by zákon neprošel, vznikly by tím státu značné ekonomické škody. Proto ho budeme prosazovat ve stavu legislativní nouze."

Vládu skutečně tlačí čas. Zákon musí schválit a veškeré následné kroky musí realizovat ještě dnes. "Nemůžeme si dovolit čekat na apríla 2012," znělo jednohlasné zdůvodnění.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *