EUR 25.290

USD 23.125

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.290

USD 23.125

Text: Monika Lukešová

09. 08. 2011

1 komentář

Vzít si hypotéku na dřevostavbu není tak jednoduché

 


 

Chcete-li půjčku na stavbu dřevostavby nebo montovaného domu, musíte často ručit jinou nemovitostí. Problém je, že většinou nelze vzít si hypotéku na nemovitost, která ještě není postavená a zapsaná v Katastru nemovitostí.

Možností je předhypoteční úvěr

Pokud si na dřevostavbu chcete půjčit od banky, můžete využít předhypoteční úvěr. Ten právě nevyžaduje zástavu v podobě jiné nemovitosti. Předhypoteční úvěr však musíte většinou splatit hypotékou, kterou si sjednáte ve chvíli, kdy už stavbu budete moci zapsat do Katastru nemovitostí, což v případě dřevostaveb znamená dokončení celé hrubé stavby. Na splacení tedy nemůžete použít vlastní finanční prostředky.

Předhypoteční úvěr vám však pomůže na jeden, maximálně na dva roky. Pak už musíte čerpat již zmíněnou hypotéku. Mnohdy banky takové situace řeší individuálně. Zvlášť, když máte nějaké problémy s výstavbou, o kterých banku včas informujete. „Předhypoteční úvěr lze uvolnit až do výše 90 %  budoucí ceny obvyklé stavby s pozemkem, max. do částky 3 miliony korun,“ doplňuje Monika Klucová, tisková mluvčí Komerční banky.

Přeci jen jsou další možnosti

LBBW Bank by klientovi předložila hned tři možnosti: „Do fáze zapsání stavby do Katastru nemovitostí může klient financovat stavbu z vlastních prostředků, které je možné následně proplatit z hypotečního úvěru. Dále je možné využít dodavatelský úvěr – tj. s dodavatelem stavby sjednat druhou a další platbu až ve fázi stavby zapsané v Katastru nemovitostí. Nebo úvěr zajistit jinou, již zkolaudovanou nemovitostí. Pak je možné čerpat ve 3 tranších – 2 x 45% z výše HU a 10 % po kolaudaci,“ uvádí Martina Lambert z LBBW Bank.

Raiffesenbank nabízí trochu jinou variantu: „Pro financování takových staveb je určena hypotéka Klasik Plus – kombinace klasické hypotéky a nezajištěného úvěru. Poskytujeme ji do 75 % LTV a na začátku klient ručí jen pozemkem. Peníze na výstavbu může čerpat jako nezajištěný úvěr s tím, že po kolaudaci je povinen nově vzniklou nemovitost zastavit ve prospěch banky. Podmínkou poskytnutí samozřejmě je, že nemovitost bude po dostavění zapsána v katastru nemovitostí,“ vysvětluje Tomáš Kofroň, tiskový mluvčí Raiffesenbank.

Tip: Úrokové sazby u hypoték klesají
 

Česká spořitelna nabízí nový produkt

Vzhledem k tomu, že počet dřevostaveb stoupá, tak s novým financováním montovaných staveb na bázi dřeva přišla minulý týden Česká spořitelna.

Výstavby montovaných domů jsou velmi rychlé a mezi klienty v současné době hodně žádané. Samotná výstavba ale často předběhne administrativní kroky, což doposud komplikovalo její financování. Díky nové službě Financování montovaných domů banka uvolní až 90 % ceny díla ještě před tím, než se zapíše rozestavěný dům do katastru nemovitostí. Zbylých 10 % ceny může klient čerpat po zápisu do katastru,“ říká Veronika Jančová, ředitelka odboru úvěry na bydlení a podnikání České spořitelny.

Podle Asociace dodavatelů montovaných domů u dřevostaveb hodně záleží na firmě, která ji provádí. To samozřejmě platí i pro zděné stavby. Leckdy může dojít i k tomu, že při stavbě vám nepomůže ani najatý stavební dozor. Ani tak nemusíte předejít komplikací při stavbě. Pokud je vše správně provedeno, vydrží stavba desetiletí. Funkčnost dřevostaveb je 100 a více let. Problém by neměla být i často zmiňovaná požární odolnost . Podle odborníků je dům postaven tak, aby jeho obyvatelé mohli v případě požáru včas uniknout.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *