EUR 25.330

USD 23.428

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.330

USD 23.428

Text: Štěpán Zich

23. 12. 2010

1 komentář

Žena v domácnosti

 


 

V dnešní době není problém si na úklid bytu či domu objednat úklidovou firmu. Generální jednorázový úklid se dá pořídit v ceně pod 200 Kč na hodinu, přičemž přibližná doba jednorázového úklidu v bytě o ploše do 100 metrů čtverečních by měla být šest hodin (včetně mytí oken). Pro většinu domácností tedy cena vychází v ceně mezi jedním a dvěma tisíci, což ve srovnání s útratami za vánoční dárky není tak vysoká částka. Co kdyby ale velmi zaměstnaný člověk uvažoval o hospodyňce, která kromě jiného i vypere a uvaří, na plný úvazek?

Přestože služby kompletní péče o domácnost nejsou v naší republice příliš běžné, existují na trhu společnosti, které je nabízí. Hodinová sazba je individuální, ale pohybuje se o pár desítek korun níže než za jednorázový úklid, protože se jedná o mnohem vyšší počet hodin práce a dlouhodobou povahu práce.

Výpočet počtu hodin práce týdně jsem postavil na rozhovoru s ženou, která se kompletní péči o domácnost v podstatě věnuje. Slovní spojení “v podstatě” uvádím záměrně, neboť se nejedná o profesionální hospodyňku, ale o ženu v domácnosti. Výsledkem jest (počty hodin týdně v pětičlenné domácnosti, plocha bytu 150 m2, zahrady 500 m2): 8 hodin úklid, 21 hodin údržba linky a vaření, praní a žehlení 6 hodin, nákupy 6 hodin, drobné opravy a mimořádné práce (např. mytí oken) 3 hodiny, zahradní práce 5 hodin. Součet je 49 hodin týdně, což při hodinové sazbě 150 Kč (odhad dle ceníků firem poskytujících služby péče o domácnost) vychází na téměř 30 000 Kč měsíčně.

Při posledním sčítání lidu v roce 2001 zaškrtlo kolonku „žena v domácnosti“ 94 tisíc žen, většinou se jedná o ženy, které doma zůstávají s dítětem. Nabízí se otázka, jestli se může vyplatit pouze pečovat o domácnost i po konci mateřské. Výhodné je to snad jedině v případě, že se domácí práce nedělí mezi další členy domácnosti, musely by se tedy koupit, a plat ženy v zaměstnání by byl nižší než vypočítaná částka 30 000 Kč měsíčně. Doplňujícím předpokladem je, že příjem takové domácnosti musí být dostatečně vysoký, aby zajistil finančně všechny její členy. To jsou podmínky, které nejsou příliš běžné, a většinou u nás zatím bývá zvykem, že se na plnění domácích prací podílí často celá rodina, takže není zapotřebí ani zaměstnávat hospodyňku, ani přijmout roli povolání „žena v domácnosti“.  Krom toho, často člověk, který se pouze stará o domácnost ztrácí možnost další seberealizace a profesního růstu, což může být frustrující pro jeho psychiku a snižuje mu šance na eventuální uplatnění se na trhu práce.

Myslím si tedy, že zůstávat po mateřské doma a starat se dál profesně o domácnost, tím vytvářet určitou hodnotu, se ženám spíše nevyplatí, i když by to mnou odhadnutá částka třiceti tisíc měsíčně (za součet vykonávaných prací) mohla naznačovat. Na druhou stranu u nás roste, kvůli zvyšujícímu se blahobytu, počet lidí, kteří si najímají uklízečky, ať už k jednorázovým úklidům či dlouhodobější spolupráci, zaměstnávají paní na žehlení a drobné opravy, na hlídání dětí (často včetně nákupu i vaření) atd. Nabízí se tedy předpoklad, že naopak trend využívat povolání hospodyňky bude mít v budoucnosti vzestupnou tendenci.

REKLAMA

Tak až se budeme dívat na pohádky a před námi se bude míhat ze strany na stranu hlučící vysavač, vzpomeňme si, že se tím vlastně vytváří hodnota, která naštěstí nepodléhá zdanění (pokud se tedy nejedná o službu placené pomocnice).

Omlouvám se za používání ženského rodu v souvislosti s domácími pracemi. Důvodem je fakt, že jsou na ně ženy zpravidla šikovnější a nemám rád slova s lomítky (žena/muž v domácnosti, uklízeč/ka, hospodyň/ka).

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývojeDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • RuDaSoft

    27 prosince, 2010

    …ale ať se kolem sebe dívám, jak se dívám, nějak na takovou rodinku pořád nemůžu natrefit. CO takhle při výpočtech použít realističtejší čísla (tří/čtyřčlenná rodina, rozloha bytu 80m2 apod.)?

    Odpovědět