Sobota 24. srpna. Svátek má Bartoloměj.

Znamení roku 2008: Hypoteční krize

Petr Zámečník

Rok 2008 byl těžkým rokem pro developery, realitní kanceláře i pro všechny, kteří chtěli získat hypotéku nebo prodat svou nemovitost. Jako kompas budoucího vývoje byl ale spuštěn server Hypoindex.cz.

Končící rok 2008 byl ve znamení hypoteční krize. Začala ve Spojených státech a prostřednictvím obchodu s balíčky tzv. sub-prime hypotékami se díky rozvinuté globalizaci rozšířila do celého světa. České republice se dlouho vyhýbala, ale zcela se vyhnout nemohla.

Banky působící v České republice sice „toxická aktiva“, jak se špatným hypotékám a dalším později nedobytným aktivům říká, neměla ve svém majetku ve velké míře, jejich matky ale mnohdy ano. Po pádu jedné z největších a nejstarších investičních bank Lehman Brothers si banky mezi sebou přestaly věřit – a přestaly si půjčovat. Vyschly tak zdroje pro půjčky i pro klienty.

Jako první pocítili nedostatek peněz developeři. Jejich podnikání je životně závislé na úvěrech, vlastní zdroje využívají spíše minimálně. Jak vysychal úvěrový přísun prostředků, uchylovali se ke snižování cen. Samozřejmě, jen v akci, plošné snížení si nemohou dovolit. Ale akcí zejména ke konci roku přibývalo.

S nezadržitelnou jistotou začínaly koncem roku pomalu klesat ceny nemovitostí. A to nejen u developerů, ale i na sekundárním realitním trhu. Ceny klesaly ale pomaleji než poptávka. To se stalo osudným některým realitním kancelářím, které nebyly schopny z nižších obratů (rozumějte též nižších provizí) ufinancovat svůj provoz. A také jejich klientům.

Klesající ceny ale nejsou v konečném důsledku až tak příznivou zprávou ani pro kupující. Pokles poptávky je dán dvěma základními faktory – očekávaným poklesem cen nemovitostí a ztíženým přístupem k hypotékám. A tak lidé, kteří by ještě loni získali hypotéku na mnohem dražší nemovitost, si nyní levnější nemohou dovolit.

Banky omezily rizikovější typy hypoték. Na 100 % odhadní ceny nemovitosti půjčí jen málokterá a nechá si za to královsky připlatit na úrokové sazbě. A není tomu tak dávno, kdy se banky předháněly s hypotékami na 110 %, 120 % i 130 % odhadní ceny!

Koncem března byl spuštěn specializovaný odborný server Hypoindex.cz se zaměřením na financování bydlení, vývoj úrokových sazeb hypoték a sledující i realitní trh. Jeho hlavním aktivem je FINCENTRUM HYPOINDEX, unikátní ukazatel vývoje úrokových sazeb hypoték.

V nesčetných analýzách Hypoindex.cz sleduje minulý a odvozuje pravděpodobný budoucí vývoj úrokových sazeb hypotečních úvěrů i cen na realitním trhu. Ukazuje směr, stává se tak kompasem realitního a hypotečního trhu.

Anketa: Rok 2008 hodnotíte jako...

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *