EUR 25.375

USD 23.368

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.375

USD 23.368

Na jakou hypotéku dosáhnete?

 

Česká národní banka (ČNB) od 13. 6. 2018 zpřísnila „doporučení“ a od 1. 10. 2018 dále omezila poskytování hypoték. Klient tak bez větších problémů dosáhne na 80% hypotéku, s trochou štěstí a vyjednávání v bance až na 90%. To ale ČNB nestačí. Připravila daleko přísnější podmínky pro banky i jejich hypoteční klienty.

[max-vyse-uveru]

ČNB (zatím) neuspěla v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR s novelou zákona o ČNB, jejíž součástí jsou rozsáhlé pravomoci pro Českou národní banku v regulaci hypotečního trhu. Proto ČNB využila svých úředních sdělení a bankám „doporučila“ využívat další parametry určující bonitu klientů. A hypoteční úvěry se tak stanou ještě méně dostupnými.

Přijdete o šanci získat hypotéku?

Od dubna 2017  platí doporučení České národní banky, na základě kterého banky neposkytují hypotéky na více než 90 procent hodnoty nemovitosti. ČNB v rámci „doporučení“ ovšem zavedla kromě dnes obvyklého parametru LTV (loan to value = poměr úvěru k hodnotě nemovitosti) také parametr LTI (loan to income = poměr výše úvěru a čistého ročního příjmu; občas označované jako DTI – debt to income = poměr výše dluhu k čistému ročnímu příjmu) a parametr DSTI (debt service to income = poměr měsíční splátky úvěru k čistému měsíčnímu příjmu).

ČNB „zakazuje“ poskytovat hypotéky nad 90 % LTV a významně omezuje hypotéky nad 80 % LTV, kterých smějí banky poskytnout jen 15 % z nových úvěrů. Zároveň stanovila maximální výši LTI na 9 a DSTI na 45 %. Banky smějí překročit tyto koeficienty jen u 5 % poskytnutých úvěrů – a ještě si to před dohledovým orgánem budou muset pěkně obhájit.

Na jakou hypotéku dosáhnete podle stanovených hodnot parametrů vy?

Kalkulačka pro stanovení maximálních parametrů hypotéky podle Úředního sdělení České národní banky ze dne 12. června 2018.

Loading

 

 


Nejnovější články

Nájmy stále rostou, v Brně i o deset procent

Ceny nájmů byly v letošním druhém kvartálu meziročně vyšší o stovky korun. Například byt o rozloze 1+1 v hlavním městě bylo možné pronajmout o 398 korun (3 %) dráž než loni touto dobou. V případě bytu 1+1 v Brně dle meziročního srovnání byty zdražily o 10 procent. Vyplývá to z dat společnosti UlovDomov.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

26. 07. 2024

bydlet v nebytovém prostoru

Můžete bydlet v nebytovém prostoru?

Pronájem nebytového prostoru bývá často levnější než pronájem bytu či domu. Navíc řada těchto nebytových prostorů má i kuchyni nebo nějakou improvizovanou koupelnu. Je tedy otázka. Můžete si pronajmout a bydlet v nebytovém prostoru? Můžete nebytový prostor koupit a přestavět si ho na byt?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

25. 07. 2024

drahé bydlení v Praze

Jak moc je drahé bydlení v Praze a jak moc na venkově

Bydlení v hlavním městě je drahé a stále dražší. V různých statistikách vychází Praha jako jedna z nejdražších metropolí v Evropě. Na nákup nového bydlení potřebujete až 25 ročních platů a splátka hypotéky může vylézt až k 50 000 měsíčně, a to při nákupu nového bytu 3+1. U starších bytů je to levnější, ale i […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

24. 07. 2024