EUR 25.165

USD 23.481

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.165

USD 23.481

Text: Hana Bartušková

05. 10. 2020

1 komentář

5 rad, jak ušetřit v domácnosti na měsíčních výdajích

 



 

Měsíční výdaje jsou strašákem nejedné domácnosti. Ať už se jedná o nezbytné splátky úvěrů či hypoték, nutné nákupy nebo jiné nezbytné výdaje, pocit “prázdné peněženky” před výplatou může potrápit nejednoho z nás. Ovšem existuje několik rad, jak toto trápení nemálo snížit. Jakými způsoby lze ušetřit na měsíčních výdajích?

Existuje hned několik možností, kde je možné uspořit. Například při nákupech na internetu lze využít tzv. cashback portály, největším cashback portálem v Česku je Tipli.cz. Další možnost úspory se nabízí při splácení půjček a hypoték, kde je možné využít konsolidace či refinancování. Další možností je u nezbytných pojištění (např. na auto) najít to nejlevnější přes srovnávač pojištění.

Jednotlivé rady, jak ušetřit v domácnosti na měsíčních výdajích, jsou popsány níže.

1. Výběr nejlevnějšího pojištění

Na první pohled se to zdá jako banální rada, ovšem správný výběr vyhovujícího pojištění (nebo povinného ručení) může měsíčnímu rozpočtu velmi ulevit.

Například auto je nedílnou součástí mnohých domácností. Ulehčí jak každodenním cestám do škol či zaměstnání, tak cestování v rámci dovolené či za rodinou a přáteli. Nemálo uživatelů dá jistě za pravdu, že správná péče a každodenní využití automobilů není zrovna nejlevnější.

Právě při vybírání nejlevnějšího pojištění auta se dá ovšem ušetřit nemalá částka. S tím mohou pomoci jednotlivé srovnávače pojištění, například www.123ruceni.cz. Na těchto stránkách lze také najít rady, jak na výpověď povinného ručení. To se hodí v případě, že automobil již nebude potřeba nebo při nalezení výhodnějšího ručení.

REKLAMA

Srovnávače pomohou s porovnáním jednotlivých nabídek jak povinných ručení a pojištění aut, tak s dalšími pojišťovacími produkty, jako je cestovní pojištění, havarijní, úrazové nebo pojištění zavazadel. Díky tomu se dá za rok ušetřit nemalá částka.

2. Jak ušetřit na splátkách úvěrů a hypoték?

Půjčky a hypotéky se rozhodně řadí mezi ty nejméně žádané měsíční výdaje, ovšem mohou nastat situace, kdy se jim domácnost nevyhne. Zatímco hypotéky pomáhají řešit problémy s bydlením, úvěry usnadňují nenadálé situace, kdy člověk potřebuje vyšší finanční částku, kterou ovšem nemá.

Lidé si půjčují z různých důvodů. Ať už ze závažnějších (např. rozjezd vlastního podniku, rekonstrukce bytu, finanční tíseň), nebo z méně významných (půjčky na dovolenou, dárky apod.). Pokaždé to ale znamená velký zásah do měsíčních výdajů.

Existují také situace, kdy se sejde více hypoték či úvěrů najednou, což lidem mnohdy velmi ovlivní jejich finanční rozpočet. Banky však tento problém umí vyřešit. Nabízí tzv. konsolidace, což znamená sloučení půjček do jedné, nebo refinancování např. hypoték, kdy se stávající hypoteční úvěr splácí novým úvěrem, často mnohem výhodnějším a s lepšími podmínkami. Obě tyto možnosti dokáží nemálo pomoci s ušetřením peněz při měsíčních výdajích.

Konsolidace nabízí většina bankovních institucí, ať se jedná o Českou spořitelnu, MONETA Money Bank, Equa Bank aj., refinancování hypoték je běžné např. u Raiffeisenbank, UniCredit Bank nebo Komerční banka.

REKLAMA

Obě tyto možnosti, tedy konsolidace i refinancování, se nachází též v portfoliu bankovních produktů nebankovních společností. V tomto případě je však dobré se zamyslet, zda jsou nebankovní půjčky opravdu nutné, neboť mnohé z nich nabízí velmi nevýhodné podmínky či úroky. Pokud opravdu není zbytí, je vhodné jejich produkty řádně prozkoumat a společnost prověřit.

3. Ušetřit lze i při nakupování!

Nákupy jsou nezbytnou součástí každé domácnosti. Ať se jedná o nakupování jídla, hygienických potřeb, pracích či uklízecích prostředků, oblečení, dětského zboží aj., téměř vždy se jedná o jeden z nejvyšších měsíčních výdajů. Obzvlášť v dnešní moderní době, kdy se “online shopping” řadí mezi čím dál tím oblíbenější způsoby nakupování.

Tato možnost objednat si vše přes internet totiž často svádí i k nakupování naprostých zbytečností, což ještě více “prohloubí díru v peněžence”. Na internetu se dá totiž sehnat úplně cokoliv – od potravin a kosmetiky přes knihy, elektroniku či hračky až po nábytek a různé domácí vychytávky. Ovšem i zde se dá notně ušetřit, pokud člověk do nákupního košíku nevloží vše, co se mu náhle hodí nebo prostě jen líbí.

Kromě různých nárazových akcí, jako je např. poštovné zdarma nebo všelijaké výprodeje, existují i slevové portály (např. Slevové.cz), které poskytují slevové kupóny pro levnější nákupy, nebo různé cashback portály. Co že to vlastně je?

Cashback portály propojují internetový obchod a koncového zákazníka pomocí tzv. partnerského marketingu. Díky registraci na webových stránkách, které cashback službu poskytují (z nejznámějších lze jmenovat např. Tipli,  Plná peněženka či Refundo), lze získat určité procento z nákupů zpět (většinou se to pohybuje mezi 2 až 10 %).

Cashback spolupráce využívá mnoho českých internetových obchodů, ale i zahraničních gigantů nebo čínských e-shopů. Dá se díky tomu ušetřit nemalé peníze a ulevit tím měsíčním rozpočtům.

4. Mít přehled o rozpočtu

Přehled o rodinném rozpočtu se řadí mezi nejzákladnější doporučení, která jsou nezbytná v případě, že domácnost nevychází s penězi. Někomu se to může zdát jako banalita, ovšem povědomí o veškerých příjmech i výdajích může pomoci ušetřit a pracovat financemi.

A jak to funguje? Stačí si vytvořit jednoduchý soupis, který obsahuje veškeré pravidelné příjmy (výplata ze zaměstnání, podpora při RD či nezaměstnanosti, vedlejší příjmy z brigád apod.) a výdaje (např. povinné poplatky a splátky, platby za energie či telefon aj.) celé domácnosti. Po následném odečtení vznikne suma, s níž lze po zbytek měsíce pracovat. Díky tomu rodina ví, kolik si může dovolit utrácet.

5. Šetření a regulace přístupu k penězům

Každá domácnost, pokud je to alespoň trochu možné, by si měla vytvořit jistou finanční rezervu, která může velmi pomoct v horších časech nebo posloužit při nenadálých situacích, kdy se např. rozbije auto, počítač, telefon, děti budou potřebovat pomůcky do školy apod.

K šetření se odjakživa používala tzv. “obálková metoda”. Do jednotlivých obálek se každý měsíc vkládá předem určená částka, čímž vzniká rezerva na horší časy. Jako skvělá forma šetření se jeví též různé kasičky, v dnešní době toho lze snadno docílit díky internetovému bankovnictví.

Vedle klasického šetření a všech výše uvedených rad se mezi možnosti, jak měsíčně ušetřit, řadí též regulace přístupu k penězům. Pro někoho utopie, mnohým to ale pomůže neutrácet za banálnosti. Protože není nic účinnějšího než nemít peníze po ruce. Jak toho docílit?

Vedení domácího účetnictví je sice skvělým způsobem, jak mít finance pod kontrolou, pro někoho však tento způsob sepisování veškerých finančních hodnot, ať příjmů či sebemenších výdajů, může být únavným úkolem. Díky tomu lze však odhalit nemálo prohřešků, na nichž lze v následujících měsících  ještě více ušetřit.

Dalším, radikálnějším způsobem, jak regulovat přístup k penězům, je například nastavení denní hranice pro útraty nebo nastavení limitu na kartě.

Na druhou stranu – nic se nemá přehánět. Pro děti neexistuje nic lepšího než kvalitní obuv či vyvážená strava. Proto je důležité šetřit jen tam, kde je to opravdu potřeba a kde to pomůže se snížením měsíčních výdajů.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje

 



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Přehled o financích

    6 října, 2020

    Je až neskutečný kolik lidí vůbec nemá přehled o svých financích a možnostech. Naštěstí tenhle problém nemám a všem doporučuji, aby si u své banky kontrolovali své finance a možnosti. U Equa je třeba super ta mobilní appka, která je poměrně přehledná a mám tam propojené všechny účty – spořící (2) i běžný.

    Odpovědět