EUR 24.725

USD 22.775

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.725

USD 22.775

Text: Jiří Havelka

12. 06. 2008

0 komentářů

Akcie developerských společností na minimech

 


 

Akcie developerské společnosti Orco klesly na Pražské burze na historické minimum 964 Kč. Podobně tomu je i u akcií obchodovaných na hlavním trhu těchto akcií – pařížské burze, kde uzavřely na tříletém minimu. Na obchodování pražských akcií měly negativní vliv tzv. stop-loss příkazy. Akcie se nyní obchodují s 56% diskontem vůči čisté účetní hodnotě aktiv firmy (NAV).

Podobně jsou na tom také akcie další developerské společnosti ECM, které dnes oslabily rovněž na historické  minimum – 639 Kč. U akcií ECM je tzv. diskont o něco menší – "pouze" 53 procentní.

Volatilita cen developerský akcií je nyní opravdu vysoká a může představovat zajímavou příležitost pro levnou koupi. Důkazem může být například situace na začátku měsíce května, kdy vybrané tituly posílily v některých případech i o 20 %. Akcie Orca se tou dobou obchodovaly za 1535 Kč, ECM uzavíralo na 855 Kč.

Nicméně během jednoho měsíce vlivem vývoje na hlavních světových trzích, rostoucí nedůvěrou v realitní sektor a na základě zveřejněných hospodářských výsledků za první čtvrtletí se ceny akcií opět propadly o desítky procent na na současná historická minima.

"Akcie realitních firem se nyní opravdu zdají být levné, což může být vhodná doba k nákupu z dlouhodobého hlediska. Je zajímavé, že i když se všeobecně ví, že diskont k NAV je vysoký, tak stále se neobjevuje silná poptávka. Katalyzátorem růstu těchto akcií může být zklidnění situace na trzích. Až se obrátí vývoj, tak tyto akcie mohou posilovat více než celý trh. V dohledné době bych čekal, že může nastat určitá stagnace spojená s vysokou volatilitou, kdy 20% růst může být vystřídán 20% poklesem. Z technického hlediska nelze vyloučit pokračování medvědího trhu," takto se již na konci vyjádřil k vývoji cen akcií developerských společností v magazínu Fondshop Patrick Vyroubal, analytik společnosti Atlantik FT. Jeho slova se z velké části potvrdila a situace na trzích stále trvá. Pomyslné "dno" zdá se být zatím v nedohlednu.

REKLAMA

Zdroj: Atlantik FT, Fondshop, Patria Online

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *