Pondělí 23. října. Svátek má Teodor.

Akcie developerů opět začínají lákat pozornost investorů

Podle analytiků Erste Group dohonily akcie realitních společností trh díky uvolnění úvěrových podmínek, prudce klesajícím úrokovým sazbám a zastavenému růstu tržních výnosů. Investoři přesto mají stále strach z realitních akcií zemí střední a
východní Evropy.

Evropské a světové akcie realitních společností poklesly v období od konce srpna 2008 (krátce před krachem Lehman Brothers) do března 2009 o přibližně 50%. Rakouský realitní index IATX prožil s 80% poklesem hodnot ještě tvrdší přistání.

"Od března jsme byli svědky dvou fází oživení realitních akcií, jedna trvala od počátku března do poloviny dubna a druhá od poloviny července do přibližně poloviny září, kdy více a více účastníků trhu očekávalo hospodářské zotavení na základě zlepšujícího se sentimentu a jiných makroekonomických ukazatelů," řekl Günther Artner, vedoucí analytik akciových trhů střední a východní Evropy.

Akcie evropských realitních společností se od svých minim z března odrazily přibližně o 70% a index IATX vystřelil až o 250%. "Tato hodnota stále představuje značný diskont ve srovnání s jejich západoevropskými protějšky, které se nacházejí zpět u paritní úrovně P/BV nebo nad ní. Takže můžeme říci, že investoři nadále požadují pro trhy střední a východní Evropy vysoké rizikové prémie," vysvětluje Gernot Jany, analytik akciových trhů střední a východní Evropy. "Nicméně očekáváme, že v roce 2009 a 2010 dále dojde k poklesu developerských marží," míní Martina Valenta, analytička Erste Group. "Podle našich výpočtů nepředpokládáme mezi rokem 2009 až 2011 negativní míru růstu NAV. Takže se zdá, že současné diskonty ve výši kolem 40% nabízí růstový potenciál poté, co ustoupí obavy investorů z realitních akcií Rakouska a zemí střední a východní Evropy."

Analytici Erste Group preferují akcie společností Immoeast, S Immo a ECO, díky svým velmi atraktivním diskontům k P/BV a očekávaným zlepšením peněžních toků. Naopak doporučení "redukovat" vydali pro českou developerskou společnost Orco, která je stále ve fázi restrukturalizace se spoustou nedořešených otázek.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *