Sobota 21. října. Svátek má Brigita.

Regulované nájemné výrazně poroste

Podle sdružení nájemníků ČR (SON ČR) se regulované nájemné v příštím roce může v některých oblastech zvýšit o 40 až 60 %.

Podle místopředsedy SON ČR Milana Taraby je rozdíl mezi jednotlivými lokalitami v ČR mezinárodním specifikem. "Rozdíl v ceně nájemného mezi bytem o rozloze 50 metrů čtverečních na Praze 6 a v Ústí nad Labem je až 600 procent," řekl Taraba, přičemž obvykla je to v západní Evropě maximálně trojnásobek.

Stanovení kalkulačky ministerstva pro místní rozvoj pro výpočet regulovaného nájemného je podle něj zkreslená tím, že vychází z průměrné kupní ceny v dané lokalitě a ne ze srovnání veškerých bytů. Problémem je rovněž fakt, že  letošní kalkulačka pro výpočet regulovaného nájemného bude vycházet z dat z roku 2008, kdy kupní ceny nemovitostí ještě nereflektovaly současnou recesi na trhu.

Řešením je podle Taraby přijetí zákona o sociálním bydlení a o nájemném a službách. Podle průzkumu z roku 2007 si nemůže dovolit pořídit vlastní bydlení 65 procent mladých lidí a ohroženou skupinou jsou také senioři.

Zdroj: ČTK

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *