Sobota 21. října. Svátek má Brigita.

ARK: Zrušením daně z převodu nemovitosti by stát získal více, než jejím navrhovaným navyšováním

Asociace realitních kanceláří ČR (ARK) reaguje na návrh ministra financí týkající se zvýšení DPH a daně z převodu nemovitosti, jehož cílem je snížení deficitu státního rozpočtu. (Tisková zpráva ARK)

Chápeme, že je třeba podpořit příjmy rozpočtu. Na druhou stranu by však bylo žádoucí uvést konkrétní čísla a z toho plynoucí význam zvýšení daně z převodu nemovitosti pro státní rozpočet.

"Je docela možné, že příjmy spojené s navrhovaným navýšením daně z převodu nemovitostí o 2% budou méně efektivní , než úspory, spojené s výběrem této daně, pokud by byla úplně zrušena" uvedl ing. arch. Jan Borůvka, generální sekretář ARK ČR.

"Jsme toho názoru, že již případné zvýšení daně z přidané hodnoty trh s nemovitostmi, resp. s novým bydlením negativně zasáhne. Je to však přístup, který považujeme pro státní rozpočet za přínosnější. Konečně vzato by se zvýšení DPH netýkalo jen nemovitostí. Naopak zvýšení daně z převodu nemovitostí by skutečně mohlo tento segment rozkolísat a způsobit, že v konečném výsledku tzv. nula od nuly pojde" uvedl ing. Jaroslav Novotný, prezident ARK ČR.

"Navýšení daně z převodu nemovitostí by zasáhlo veškeré realitní transakce (nejen bytové), naproti tomu zvýšení sazby DPH z 9% na 11% by se týkalo pouze nové výstavby. Té, která spadá do tzv. snížené sazby DPH . Ta se vztahuje jen na tzv. sociální bydlení, tj. byty do 120m2 a rodinné domy do 350 m2 plochy. Uvažované zvýšení sazby DPH by negativně ovlivnilo obchodování s nemovitostmi méně, než zvýšení daně z převodu nemovitostí " uvedl ing. arch. Jan Borůvka, generální sekretář ARK ČR.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *