Úterý 02. června. Svátek má Jarmil.

Banku Northern Rock čeká dočasné zestátnění

Britský ministr financí Alistair Darling oznámil, že britská vláda se dočasně rozhodla znárodnit hypoteční banku Northern Rock.

Banka Northern Rock je pátou největší hypoteční bankou v Británii. V souvislosti s hypoteční krizí se banka dostala do vážných problémů. Příčinou nestability byl především nedostatek likvidity, kdy banka financovala úvěry především prostředky získanými krátkodobými obchody na peněžním trhu.

Znatelně krizí zasaženou hypoteční banku musela už loni v září podpořit britská centrální banka, což mezi jejími klienty vyvolalo takovou paniku, že Northern Rock vzali útokem a začali hromadně vybírat vklady. Británie tak musela od roku 1866 poprvé řešit takzvaný "run" na banku. Vláda už na podporu banky vynaložila zhruba 25 miliard liber.

O banku v posledních dnech projevily zájem dvě skupiny investorů, jedním byla finanční skupina Virgin Group a druhým zájemcem byl tým manažerů banky.

"Nevěříme, že ty dvě nabídky by za současných podmínek na trhu mohly být pro daňové poplatníky dostatečně přínosné. Proto se vláda rozhodla přijmout legislativu, která banku Northern Rock dočasně převede pod správu veřejnosti," řekl na tiskové konferenci Alstair Darling, britský ministr financí.

Zdroj: Investujeme.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *