Středa 18. října. Svátek má Lukáš.

Banky přitlačí na neplatiče

Banky kvůli rostoucímu počtu neplatičů hypoték a zvyšujícím se nákladům při prodeji pohledávek stále častěji sahají k podání návrhu na insolvenční řízení.

Banky se k takovému kroku odhodlávají zejména v případech, kdy s nimi dlužník není ochoten komunikovat. V minulosti se některé banky častěji přikláněly k možnosti prodat pohledávky inkasním agenturám, dnes se ale tato možnost stává příliš nerentabilní.

S rostoucím počtem nesplácených hypoték totiž klesá cena prodávaných pohledávek (dnes je to méně než polovina) a náklady tak bankám neúměrně rostou. Podání návrhu na insolvenční řízení je pro banky mnohem levnější, i když může trvat déle.

Banky častěji posílají neplatiče hypoték do konkurzu. Vyplatí se jim to víc, než kdyby nesplácené pohledávky prodávaly. Banka v takovém případě dohromady zaplatí něco přes deset procent z vymáhané částky.

Podle ČNB vzrostl objem nesplácených hypoték v rozvahách bank ze čtyř na dvanáct miliard korun, což představuje dvě a čtvrt procenta všech úvěrů na bydlení.

Zdroj: iHNed

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *