Neděle 22. října. Svátek má Sabina.

Banky se zatím do financování developerských projektů neženou

Tuzemské banky i nadále zůstávají opatrné ve financování nejrůznějších realitních projektů a zatím se nechystají pouštět na český realitní trh víc peněz, než je od začátku hospodářské krize obvyklé. Na diskusním setkání časopisu Stavební fórum to uvedli zástupci bank.

Nyní banky financují hlavně zajištěné projekty, půjčování peněz na spekulativní výstavbu se zpravidla vyhýbají. "Český bankovní sektor v nejbližší době asi na nemovitostech ujíždět nebude," řekl Petr Merežko z České spořitelny. Úvěrovou expanzi neočekává na realitním trhu ani Lenka Kostrounová z ČSOB. Rozjezdu půjček na výstavbu nemovitostí podle Merežka nenastane ani v situaci, kdy většina developerů dosud své úvěry v pořádku splácí.
   
Bankéři nyní půjčují peníze hlavně na investice do nemovitostí, které majitelům nesou dostatečné výnosy, nebo na projekty, které mají předem zajištěné nájemce. Do financování spekulativních projektů se jim v současnosti nechce, k novým projektům přistupují obezřetně. "U developerů platí úměra, že čím méně peněz, tím smělejší nápady," poznamenal Merežko.
   
Tématem debaty byly také ceny pozemků. Generální ředitel developerské firmy Ekospol Evžen Korec položil otázku, zda objem úvěrů bank na nákup pozemků v současnosti kvůli poklesu cen nemovitostí nepřevážil jejich hodnotu. Podle Kostrounové z ČSOB ale "dramatický propad" cen pozemků nenastal.
   
Merežko z České spořitelny ale nevyloučil, že by banka mohla v budoucnu pozemky problémových stavitelů poslat do prodeje v rámci exekuce. V takovém případě by podle něj nebyl problém ani v ceně, která může být v nedobrovolné dražbě pod tržní hodnotou. "Prodat pod cenou je stále lepší, než mít úvěr, který není splácený vůbec," uvedl Merežko.

Zdroj:
Sreality.cz, Stavební fórum

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *