Sobota 15. května. Svátek má Žofie.

Brit chce zachránit historický palác v Praze. V podivném tendru neuspěl navzdory nejvyšší nabídce

Velkolepý barokní palác místo zanedbané budovy, odstranění kasina a nevzhledných krámků se suvenýry. S touto vizí šel britský investor s českými kořeny James Woolf do výběrového řízení na renovaci známého Dientzenhoferova paláce Savarin na Příkopech. Nepomohla mu však ani nejvyšší nabídka, ani reference z dřívějších let, kdy úspěšně renovoval řadu pamětihodností v centru Prahy. Výběrové řízení provázejí právní nejasnosti, které budoucnost paláce ohrožují.

Společnost Flow East, kterou James Woolf vede, se specializuje na renovaci zchátralých historických budov. „Tak významná historická budova, jakou je palác Savarin, s mnoha barokními detaily a unikátními vnitřními nádvořími, si nezaslouží, aby hrála roli obchodního domu třetí kategorie,“ kritizuje Woolf dnešní podobu paláce, v němž se nyní nachází kasino, rychlé občerstvení a krámky s levným zbožím. „Citlivá rekonstrukce by Savarinu vrátila jeho majestátnost,“ říká stavitel, který má za sebou zdařilé revitalizace několika významných budov v centru hlavního města. Patří k nim například objekty v ulici Mostecká u Karlova mostu, Richtrův dům na Malém náměstí či známý palác Forum na rohu Václavského náměstí a Jindřišské. Renovace Savarinu měla z tohoto paláce znovu učinit důstojnou kulturní památku, v níž by byly obnoveny všechny unikátní dobové prvky. 

Exkluzivitu pro nejštědřejšího zájemce vystřídaly podivné machinace a nezájem

Koncem loňského roku byl Flow East pozván do výběrového řízení. Vlastníkem paláce Savarin je irská společnost Ballymore, potýkající se v současnosti s vysokým zadlužením. Fakticky tak s majetkem společnosti nakládá organizace NAMA, což je irská vládní agentura zřízená za účelem minimalizace finančních ztrát, které vznikly irskému bankovnímu sektoru v období krize v roce 2008 (NAMA je určitou obdobou někdejší české Konsolidační agentury). „Okamžitě jsme se zaručili, že nabídneme nejvyšší částku,“ uvedl James Woolf s tím, že vyvolávací cenu překročili o 1,5 milionu eur a nabídli společnosti Ballymore respektive agentuře NAMA 81,5 milionu eur. „Při jednání jsme dali najevo naše odhodlání cenu dále navyšovat, tak abychom zakázku získali za férových podmínek. V posledních pětadvaceti letech se zaměřujeme na projekty obnovy historických budov kolem Václavského náměstí a Palác Savarin je pro tuto lokalitu důležitý – je vynikající ukázkou barokní architektury, která se bohužel nechala zchátrat a jíž chceme vrátit důstojnost,“ vysvětlil Woolf. Reakce Ballymoru byla zpočátku logická a oficiálně odsouhlasili britskému investorovi jako nejvýznamnějšímu zájemci exkluzivitu. „Bylo to předmětem formálního ujednání a dohody všech zúčastněných stran,“ říká Woolf. Pak však věci dostaly neočekávaný spád a vlastník i správce Savarinu najednou začali jednat zcela nepochopitelně.

Irští občané přijdou o desítky milionů korun. Případ bude mít soudní dohru

Navzdory nejvyšší nabídce však bylo Flow Eastu v únoru oznámeno, že byli vyřazeni z výběrového řízení, zatímco další tři zájemci jsou přizváni do dalšího kola. Nejvyšší nabídka přitom měla být v tendru z pohledu formálního vlastníka i faktického správce jediným a absolutním kritériem. „Důvodem prodeje nemovitosti bylo navrátit co možná nejvyšší sumu irským daňovým poplatníkům, kteří vlastnili nemovitost prostřednictvím NAMA. Flow East nabízel od počátku nejvíce peněz a bylo všeobecně známo, že zaplatíme cokoliv, abychom zakázku získali,“ připomíná Woolf. Na konci dubna došla Flow Eastu trpělivost a společnost záležitost předala svým právníkům. Celou věc považuje za nekalou soutěž, která je v rozporu s právním řádem České republiky a všemi běžnými normami etického chování v podnikání. „Pohybuje ve stavebnictví již několik desítek let a měl bych být zvyklý na ledacos. V tomto případě jde ale o překročení jisté hranice. Nechápu, proč je pro někoho tak složité hrát podle předem domluvených pravidel,“ uzavřel James Woolf.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *