EUR 25.415

USD 22.509

REPO sazba ČNB 2.75 %

Inflace 5.8 %

EUR 25.415

USD 22.509

Text: Jiří Havelka

22. 07. 2015

Brit chce zachránit historický palác v Praze. V podivném tendru neuspěl navzdory nejvyšší nabídce

 


 

Společnost Flow East, kterou James Woolf vede, se specializuje na renovaci zchátralých historických budov. „Tak významná historická budova, jakou je palác Savarin, s mnoha barokními detaily a unikátními vnitřními nádvořími, si nezaslouží, aby hrála roli obchodního domu třetí kategorie,“ kritizuje Woolf dnešní podobu paláce, v němž se nyní nachází kasino, rychlé občerstvení a krámky s levným zbožím. „Citlivá rekonstrukce by Savarinu vrátila jeho majestátnost,“ říká stavitel, který má za sebou zdařilé revitalizace několika významných budov v centru hlavního města. Patří k nim například objekty v ulici Mostecká u Karlova mostu, Richtrův dům na Malém náměstí či známý palác Forum na rohu Václavského náměstí a Jindřišské. Renovace Savarinu měla z tohoto paláce znovu učinit důstojnou kulturní památku, v níž by byly obnoveny všechny unikátní dobové prvky. 

Exkluzivitu pro nejštědřejšího zájemce vystřídaly podivné machinace a nezájem

Koncem loňského roku byl Flow East pozván do výběrového řízení. Vlastníkem paláce Savarin je irská společnost Ballymore, potýkající se v současnosti s vysokým zadlužením. Fakticky tak s majetkem společnosti nakládá organizace NAMA, což je irská vládní agentura zřízená za účelem minimalizace finančních ztrát, které vznikly irskému bankovnímu sektoru v období krize v roce 2008 (NAMA je určitou obdobou někdejší české Konsolidační agentury). „Okamžitě jsme se zaručili, že nabídneme nejvyšší částku,“ uvedl James Woolf s tím, že vyvolávací cenu překročili o 1,5 milionu eur a nabídli společnosti Ballymore respektive agentuře NAMA 81,5 milionu eur. „Při jednání jsme dali najevo naše odhodlání cenu dále navyšovat, tak abychom zakázku získali za férových podmínek. V posledních pětadvaceti letech se zaměřujeme na projekty obnovy historických budov kolem Václavského náměstí a Palác Savarin je pro tuto lokalitu důležitý – je vynikající ukázkou barokní architektury, která se bohužel nechala zchátrat a jíž chceme vrátit důstojnost,“ vysvětlil Woolf. Reakce Ballymoru byla zpočátku logická a oficiálně odsouhlasili britskému investorovi jako nejvýznamnějšímu zájemci exkluzivitu. „Bylo to předmětem formálního ujednání a dohody všech zúčastněných stran,“ říká Woolf. Pak však věci dostaly neočekávaný spád a vlastník i správce Savarinu najednou začali jednat zcela nepochopitelně.

Irští občané přijdou o desítky milionů korun. Případ bude mít soudní dohru

Navzdory nejvyšší nabídce však bylo Flow Eastu v únoru oznámeno, že byli vyřazeni z výběrového řízení, zatímco další tři zájemci jsou přizváni do dalšího kola. Nejvyšší nabídka přitom měla být v tendru z pohledu formálního vlastníka i faktického správce jediným a absolutním kritériem. „Důvodem prodeje nemovitosti bylo navrátit co možná nejvyšší sumu irským daňovým poplatníkům, kteří vlastnili nemovitost prostřednictvím NAMA. Flow East nabízel od počátku nejvíce peněz a bylo všeobecně známo, že zaplatíme cokoliv, abychom zakázku získali,“ připomíná Woolf. Na konci dubna došla Flow Eastu trpělivost a společnost záležitost předala svým právníkům. Celou věc považuje za nekalou soutěž, která je v rozporu s právním řádem České republiky a všemi běžnými normami etického chování v podnikání. „Pohybuje ve stavebnictví již několik desítek let a měl bych být zvyklý na ledacos. V tomto případě jde ale o překročení jisté hranice. Nechápu, proč je pro někoho tak složité hrát podle předem domluvených pravidel,“ uzavřel James Woolf.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.54 Aktuální výše Hypoindexu

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%
Historie vývoje


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.