Sobota 21. října. Svátek má Brigita.

Britský realitní trh pomalu ožívá

Ceny rezidenčních nemovitostí začaly po dlouhé době pomalu stoupat. Realitní makléři pozorují nárůst poptávky po bydlení především v Londýně a jižní Anglii.

Nabídkové ceny rezidenčních nemovitostí v říjnu vykazují téměř tříprocentní růst ve srovnání s minulým měsícem. Meziročně stouply podle britského realitního portálu Rightmove o 0,2 procenta. Analytici zatím považují nárůst cen za první náznaky oživení britského rezidenčního trhu, nicméně varují před přílišným optimismem. Oživení je ale podle nich velmi křehké a nemusí být udržitelné ve střednědobém horizontu.

I když jsou analytici ve svých předpovědích opatrní, věří v pomalý obrat k lepšímu. Důvodem je stále silná potenciální poptávka. „V centrální části Londýna vzrostl nyní na podzim počet kupujících meziročně o 30 procent. V září se ceny vyšplhaly o osm procent ve srovnání s předchozími šesti měsíci, i když jsou pořád ještě o celých 18 procent níž, než byly na svém vrcholu v roce 2008,“ uvádí Knight Frank. A připojuje svůj odhad: „Britský trh čeká v příštím roce pravděpodobně další mírný pokles cen, a to zhruba o tři procenta. V roce 2011 by měl nastat mírný růst a teprve od roku 2012 můžeme očekávat celkové ozdravení,“ uvádí říjnová studie Knight Frank.


Zdroj:
E15

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *