Úterý 09. března. Svátek má Františka.

Bytová výstavba v ČR se zpomalila

Ve třetím čtvrtletí letošního roku se poprvé projevily dopady krize na developerský trh v ČR. Klesl počet dokončených bytů, vydaných stavebních povolení i výstavba nových bytů.

"Druhé čtvrtletí loňského roku bylo završením mimořádného developerského boomu a návrat k němu se hned tak konat nebude. Srovnáváme tak čtvrtletí vrcholícího růstu se čtvrtletím, v němž se již naplno projevily negativní dopady krize," komentoval již dříve pololetní čísla Petr Novotný z realitního týmu advokátní kanceláře Ambruz & Dark.

Ve třetím čtvrtletí bylo dokončeno 8 720 bytů, což je meziroční pokles o 8,8 %. Nejvíce bytů bylo dokončeno v rodinných domech (4 062 bytů), oproti minulému roku jich ale bylo méně o 9,7 %. V bytových domech klesl počet dokončených bytů o 5,4 %, zmodernizovaných bylo o 11,3 % méně bytů než v minulém roce.

Výstavba nových bytů poklesla meziročně o 5,7 %, přičemž pokles zaznamenala zejména výstavba v rodinných domech (-19,7 %) a u bytů v nástavbách, přístavbách a vestavbách k rodinným domům. V bytových domech naopak vzrostl počet nově započatých bytů o 8,7 %.

O 9,7 % klesl také počet vydaných stavebních povolení. Ten klesl ve všech kategoriích výstavby, ve srovnání se třetím čtvrtletím 2008 rostl pouze počet stavebních povolení na změny dokončených staveb pro budovy nebytové.

Zdroj: iHNed

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *