Úterý 24. října. Svátek má Nina.

CCB: Podíl nesplacených úvěrů v prosinci loňského roku vzrostl

Podle statistik společnosti Czech Credit Bureau (CCB) vlivem ekonomické krize zpomaluje zadlužování obyvatel ČR, ale také roste procento úvěrů po splatnosti.

Tempo růstu zadlužování obyvatel ČR vlivem ekonomické krize zpomaluje. Objem úvěru evidovaných v Bankovním úvěrovém registru (BRKI) vzrostl v posledním čtvrtletí roku 2008 o 60 miliard korun, což je o 17 procent méně, než kolik činil tento růst ve třetím čtvrtletí.

„Jedním z důvodů, proč dochází ke snižování objemu nově poskytnutých úvěrů, jsou obavy lidí z ekonomické krize, které způsobují, že se chovají odpovědněji a každý nový úvěr zvažují mnohem důkladněji než dříve. Dalším důvodem je odpovědnější přístup finančních institucí,“ řekl Petr Kučera , výkonný ředitel společnosti CCB – Czech Credit Bureau, která v Česku organizuje Bankovní a Nebankovní úvěrový registr a poskytuje jim technický servis.

Tip: Videorozhovor s Petrem Kučerou, výkonným ředitelem CCB, o vývoji zadluženosti a míře rizika nesplácení úvěrů naleznete na serveru Investujeme.cz. 

Podle statistik registrů však na konci roku také výrazně vzrostl podíl dlouhodobě nesplácených závazků. Jen v Bankovním úvěrovém registru (BRKI) v prosinci 2008 objem splátek po splatnosti tří a více měsíců o 470 milionů korun. Mezi bankovní úvěry s nejvyšší mírou nesplácení patří spotřební úvěry, naopak nejméně rizikovými úvěry byly hypoteční úvěry s podílem dlouhodobě nesplácených závazků k celkovému objemu úvěrů ve výši 0,2 procent a úvěry ze stavebního spoření s podílem 0,03 %.

„Přestože se podíl dlouhodobě nesplácených závazků ke konci loňského roku zvýšil a nadále roste i celková zadluženost českých domácností, v porovnání s většinou původních členů Evropské unie jsme na tom dobře. Vděčíme za to především krátké historii českého úvěrového trhu,“ řekla Zuzana Pečená , výkonná ředitelka společnosti CBCB – Czech Banking Credit Bureau, která v Česku provozuje Bankovní registr.


Zdroj: Tisková zpráva Czech Credit Bureau

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *