Sobota 15. května. Svátek má Žofie.

Cena bytů by neměla růst

Trh s byty se v následujících dvou letech výrazně změní. Zájem lidí se bude stále více přesouvat od malých bytů k velkému a dražšímu bydlení.

Bude také klesat množství nově zahájených staveb. Tento trend se v Česku začal projevovat již v posledních měsících. Potvrzují to i aktuální čísla, která včera zveřejnil Český statistický úřad.

Počet vydaných stavebních povolení v červenci klesl. Stavební úřady jich vydaly necelých 12 tisíc, což představovalo meziroční snížení o 4,7 procenta.

Developeři se v posledních měsících také snaží nabídnou lidem velké byty. "Zájem o garsoniéry a dvougarsoniéry postupně klesá, zatímco po tří- a vícepokojových bytech poptávka roste," říká Ondřej Šuch, mluvčí společnosti Skanska CZ.

Ceny bytů by se v následujícím roce příliš měnit neměly. Zlevnění se nedá čekat, protože developerské firmy si na stavbu často vypůjčily za konkrétních podmínek od banky – a musí půjčky splácet.

"Je tedy velmi pravděpodobné, že firmy budou snižovat jen ceny bydlení, které bude dlouhodobě neprodejné," odhaduje Zdeněk Sikora z realitní společnosti Reallo.

Zdražit by se podle realitních makléřů neměly v příštím roce ani byty, o které majílidé zájem. "Konkurence na trhu je totiž natolik silná, že růst cen nedovolí," říká Sikora.

Zdroj: Investujeme.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *