Středa 28. října. Je Státní Svátek

Cenové mapy pro MMR zhotoví Institut regionálních informací (IRI)

Společnost Institut regionálních informací zvítězila v tendru Ministerstva pro místní rozvoj a do konce února by měla zprovoznit cenové mapy místně obvyklého nájemného v regionech ČR. Cenové mapy mají být pomůckou pro určování výše nájemného v obcích, kde už regulace činží skončila.

Ministerstvo původně odhadovalo hodnotu zakázky na 1,9 milionu korun bez dDPH. Vítězná firma mapy zhotoví za 888 tisíc korun bez DPH. Systém cenových map by měl podle zadání MMR začít fungovat již na konci února. K tomuto termínu mají být v systému data o obvyklém nájemném nejméně z deseti procent určených obcí nad 2000 obyvatel. Institut regionálních informací bude data o výši nově uzavřených nájemních smluv shromažďovat mimo jiné také od Sdružení nájemníků ČR, takže by skutečně cenové mapy mohla v uvedeném termínu uvést k životu.

"Jsem rád, že vyhrála firma, která hodnověrně doložila, že bude na přípravě podkladů spolupracovat se všemi klíčovými hráči na trhu s nájemním bydlením," uvedl ministr Kamil Jankovský. Institut regionálních informací bude data o výši nově uzavřených nájemních smluv shromažďovat mimo jiné také od Sdružení nájemníků ČR. 

K 31. 12. 2010 skončila regulace nájemného přibližně u 400 tisíc bytů v ČR a nyní se musí obě strany na nové výši nájemného dohodnout. V případě, že se pronajímatel a nájemce na výši tržního nájemného nedohodnou, spor by měl řešit soud. Cenové mapy mají po svém spuštění pomoci při vyjednávání o novém tržním nájemném a do jisté míry zabránit lavině nepodložených soudních pří. 

Zdroj: iHNed.cz, Ministerstvo pro místní rozvoj

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *