Úterý 14. července. Svátek má Karolína.

Ceny bytů rostou rychleji než mzdy, nabídka klesá

Podle statistik developerské společnosti Ekospol vzrostla průměrná cena za metr čtvereční bytu v Praze o 35 %, přičemž platy se zvýšily pouze o 19,5 %. Nabídka bytů v prvním čtvrtletí byla meziročně naopak poloviční.

Průměrná cena bytu byla v loňském roce kolem 42 000 Kč na metr čtvereční, což je o 11 000 více než v roce 2004, přičemž zájem o byty stále neklesá (loni bylo dokončeno 9 422 nových bytů, v roce 2004 to bylo 5 924 nových bytů). Postupně by ale Praha měla přijít o své výsadní postavení, a to by měl převzít středočeský kraj, kde loni přibylo 8 600 bytů.

I přes rostoucí počet nových bytů byla nabídka developerských společností v prvním čtvrtletí oproti stejnému období minulého roku poloviční (loni 6 000 bytů, letos 3 000 bytů). Důvodem je podle Daniela Donovala ze společnosti Ekospol až 15% pokles počtu bytů v nevyprodaných developerských projektech a také spousta prodaných bytů na konci minulého roku, protože lidé nakupovali kvůli očekávanému zvýšení daně z přidaného hodnoty z pěti na devět procent.

"Je faktem, že celkem podle předpokladu letos poptávka na realitním trhu poněkud ochladila, ale tento pokles všichni odborníci očekávali," řekla Gabriela Nižnanská ze společnosti Central Group. "Tato skutečnost však neměla vliv na nabídku," dodala.

Podle společnosti Skanska pražský trh s byty postihl útlum, který od podzimu trápí státy západní Evropy. Zatímco ale v prvních čtyřech měsících letošního roku byly podle developera prodeje vyšší než v minulých letech, od května zaznamenal pokles. Vliv na to má i zpřísnění kriterii bank pro poskytování hypotečních úvěrů.

Zdroj: Měšec, Ekospol

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *