Úterý 17. října. Svátek má Hedvika.

Česká firma dokáže stavět domy z recyklovaných krabic od mléka

Brněnská firma Flexibuild vyvinula novou metodu recyklace použitých nápojových kartonů. Z použitých „tetrapaků“ vyrábí stavební desky, ze kterých následně staví rodinné domy. Dosud firma touto technologií postavila 50 domů.

Firma ke stavbě domů používá patentovaný český výrobek Flexibuild. Jedná se o slisované desky, jejichž základem jsou obaly z nápojů. Spojením dvou desek a tepelné izolace vznikne sendvič, který je základním kamenem tohoto stavebního systému. "Pro výrobu desek na jeden rodinný dům je přitom zapotřebí asi čtvrt milionu vytříděných nápojových kartonů," uvedla Olga Girstlová, jednatelka společnosti Flexibuild. Výhodou stavebního materiálu je podle výrobce jeho pevnost při nízké váze a dobré zvukově izolační vlastnosti.

Ceny rodinných domů postavených technologií Flexibuild začínají na 1,3 milionech Kč. Nápojové kartony nejsou podle společnosti Eko-Kom, která se zabývá recyklací odpadu, jediným recyklovaným materiálem používaným ve stavebnictví. Pro izolaci se využívá například recyklovaný polystyren. Stejný materiál se používá i při výrobě podlahových desek proti hluku, stavebních tvarovek nebo spádových desek pro odvodnění plochých střech. K izolaci dřevostaveb se zase může použít materiál z celulózových vláken vyrobených z vytříděného papíru.

Zdroj: Nasepenize.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *