Úterý 24. října. Svátek má Nina.

Čína chce omezit spekulativní nákupy nemovitostí zavedením daně z nemovitostí

Cílem zavedení daně je zbrždění raketového růstu cen nemovitostí a omezení spekulativních nákupů. Zavedení daně se týká zatím pouze dvou měst s největším růstem cen.

Zavedení daně z nemovitosti se zatím týká pouze Šanghaje a Čchung-čchingu, které vykazují největší nárůst cen nemovitostí. Daň je zamířena především proti spekulantům, takže daň se vztahuje pouze na nákupy druhého a dalšího domu či bytu. 
   
"Není možné, aby ceny nemovitostí kvůli dani přes noc klesly, pomůže to ale mírnit spekulaci na trhu bydlení," řekl starosta Čchung-čchingu Chuang Čchi-fan. Analytici jsou ale přesvědčeni, že spekulanty daň neodradí, a to právě proto, že je tak nízká. Řešením by podle nich mohlo být, pokud vláda tyto daně dramaticky zvýší. 

 Daň je prozatím stanovena v pásmu 0,4 až 1,2 procenta z ceny nemovitosti. Šanghaj má pravidla stanoveny tak, že každý, kdo bude kupovat druhou obytnou nemovitost, zaplatí daň 0,6 procenta z kupní ceny. Pokud bude kupní cena méně než dvakrát vyšší než je průměr na trhu, daň bude činit 0,4 procenta.
   
V Čchung-čching lidé, kteří budou kupovat druhou obytnou nemovitost, zaplatí daň 0,5 procenta, jestliže bude kupní cena jejich nové nemovitosti dvakrát až třikrát vyšší, než jsou průměrné ceny na trhu. Pokud bude cena třikrát až čtyřikrát vyšší než je průměr, daň bude činit rovné jedno procento. 

Zdroj: Finanční noviny
   

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *