Sobota 20. ledna. Svátek má Ilona.

Členové AHM v loňském roce zprostředkovali hypotéky za 13 miliard korun

Makléřské společnosti zapojené do Asociace hypotečních makléřů (AHM) v loňském roce zprostředkovali hypoteční úvěry za více než 13 miliard Kč. V meziročním srovnání toto číslo znamená pokles o 33 %.

Český hypoteční trh se v loňském roce propadl o 37 % a tento pokles měl také negativní vliv na produkci hypotečních makléřů. Celková produkce členů AHM poprvé za dobu své existence poklesla, a to o 33%. Jedná se však o menší pokles než o kolik propadl celý hypoteční trh, a tím pádem se podíl produkce AHM zvýšil, a to na 17,5%.

S ochlazením hypotečního trhu začínají makléři pozorovat změny v chování svých klientů. "Na makléře se obrací mnoho klientů, kteří refinancují svou hypotéku. Žádají o vypracování nabídky, kterou pak následně využívají při vyjednávání o nové úrokové sazbě se svojí starou bankou," uvádí Asociace jeden z příkladů ve své tiskové zprávě

Někteří makléři na tuto situaci reagují zaváděním systému záloh. Klient, který při refinancování využije služeb hypotečního makléře, avšak nakonec od refinancování odstoupí, o svoji zálohu přichází, a záloha se tak stává poplatkem za využití služby makléře. V opačném případě ji makléř vrací v plné výši.

Zdroj: Tisková zpráva AHM

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *