Pondělí 23. října. Svátek má Teodor.

ČSOB chystá změny sazebníku. Zlevní vyřízení hypotéky

ČSOB změní od 1. února výši některých poplatků. Nejvíce se změní výše úhrad u hypotečních úvěrů, informuje o tom server Aktualne.cz.

Největší změnou, která klientům žadatelům o hypotéku může ušetřit až několik tisíc korun je snížení poplatku za zpracování hypotečního úvěru. Ze stávajících 0,8 % z částky úvěru klienti za vyřízení úvěru zaplatí jen poplatek ve výši 0,6 procenta. Minimální limit tohoto poplatku klesne z osmi na čtyři tisíce korun, maximální z 25 na 18 tisíc. Nutno však dodat, že některé banky (např. mBank, Raiffeisenbank, Česká spořitelna atd.) tento poplatek klientům neúčtují vůbec. Paušální poplatek za "správu a vedení hypotečního úvěru" se nemění (150 Kč), u předhypotečního úvěru  klesne ze 150 na 100 korun měsíčně.

Žadatelé o hypotéku ušetří také za "analýzu rizik a hodnoty zajištění nemovitosti". "Za bytovou jednotku nebo pozemek dosud platili 3900 korun, nově to bude 3500 korun. U standardního rodinného domu klesne cena ze 4600 na 4500 korun. V nabídce zůstává expresní ocenění bytové jednotky s využitím takzvané cenové mapy, které je zdarma," uvádí Petr Kučera, redaktor serveru Aktualne.cz.

Zdraží naopak prověření stavu stavby interním odhadcem banky – oproti nynějšku o dvě stovky na 1200 korun. Stále častěji využívanou alternativou je však expresní protokol o stavu stavby s elektronickými podklady klienta, za který si banka nic neúčtuje.

Další změny se týkají například poplatků za 3 a další čerpání, poplatku za vystavení potvrzení o podmínkách vzdání se zástavního práva nebo vzdání se zástavního práva formou písemného prohlášení. Novinkou bude 1000korunový poplatek za vystavení tzv. bankovní informace o klientovi. Tu lidé mimo jiné potřebují, když chtějí odejít ke konkurenci například při refinancování hypotéky.


Ke zvýšení poplatků dojde také u změny smluvních podmínek na žádost klienta provedenou dodatkem ke smlouvě. "Dosud v zásadě platilo, že jeho minimální výše činí dva a maximální deset tisíc korun. To sice zůstává, ale jen pro "ostatní změny". Nově minimálně 4000 korun klient zaplatí za změnu předmětu zajištění a minimálně 5000 korun za prodloužení splatnosti předhypotečního úvěru," doplňuje Petr Kučera.

Zdroj:
Aktualne.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *