Čtvrtek 19. října. Svátek má Michaela.

ČSÚ: Nabídkové ceny bytů mírně klesají, spíše stagnují

Podle statistik ČSÚ došlo v letošním čtvrtletí pouze k 0,6% mezikvartálnímu poklesu nabídkových cen nemovitostí. Ceny tedy začaly stagnovat.

Ceny nemovitostí podle dat Českého statistického úřadu nerostou, ani neklesají. Nabídkové ceny mezikvartálně vzrostly ve 3. čtvrtletí o 0,6 %. Pokud se snížení nabídkových cen přepočítá na byt o 60 metrech čtverečních za 2,1 milionu korun, jde o pokles o 12.600 korun. "Pro rok 2011 další výrazné propady cen neočekáváme, spíše by se mohly lokálně objevit mírné nárůsty cen," komentuje výsledky ČSÚ analytik poradenské společnosti King Sturge Ondřej Novotný.

Vzhledem k tomu, že na trhu neexistuje relevantní zdroj dat mapující pohyb cen nemovitostí, přijde ČSÚ na začátku příštího roku s novým cenovým indexem, který bude sledovat vývoj cen nových bytů. Statistici nyní ladí metodiku, přičemž čísla budou pravděpodobně oddělená pro Prahu a pro zbytek republiky. První data mají být k dispozici za první čtvrtletí 2011.

ČSÚ v současnosti sleduje vývoj cen bytů prostřednictvím veřejně dostupných zdrojů, například nabídek realitních kanceláří. Problém je však v tom, že ceny zpravidla neodpovídají realitě a jsou nadhodnocené. "Tady je ale problém s nadsazenými cenami," poznamenal Michal Hlaváček z České národní banky (ČNB). To si myslí i . "Inzerce a reálné obchody jsou dva světy, které se od sebe zvláště v současné době značně vzdálily," řekl na dnešní konferenci Jiří Pácal ze společnosti Central Europe Holding.

V závěru letošního roku chce přijít s vlastní cenovou mapou tuzemských nemovitostí ve spolupráci s dalšími subjekty také Asociace realitních kanceláří ČR. "Nyní proběhla zkušební fáze sběru dat," řekl v diskusi prezident asociace Jaroslav Novotný a na počátku roku by měly být cenové mapy připraveny k ostrému provozu.

Možnost sledovat skutečné ceny na trhu s nemovitostmi má také Český úřad zeměměřičský a katastrální (ČÚZK). Rukama jeho úředníků totiž prochází čísla týkající se převodů nemovitostí. Podle předsedy ČÚZK Karla Večeři ale dosud k tomu, aby státní úřad ceny sledoval, neexistovala vůle politiků ani poptávka soukromého sektoru.
 
Zdroj: Český statistický úřad (ČSÚ)

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *