Pátek 20. října. Svátek má Vendelín.

Dotace budou výhodně jen pro majetné?

Kutilové, kteří by zateplení svého domu řešili sami a mohli by tak ušetřit hodně peněz, nedostanou dotaci od státu. V konečném důsledku se tak může zateplení vlastního domu podražit.

Jsem schopný zateplit si dům, podlahy, vyměnit okna. Když si to udělám sám, ušetřím peníze, proto to lidé dělají. Například zateplení zbývající části domu by mě takto vyšlo na 150 tisíc. Polovinu bych dostal jako dotaci," vysvětluje mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna, který právě renovuje svůj dům v nedalekých Zdounkách Efekt šrotovného: nejchudším se nevyplatí

I když jsem ale schopen dodržet všechny normy, za stávajících podmínek musím práci zadat firmě, která to udělá třeba za 400 tisíc. Při padesátiprocentní dotaci na tom v konečném důsledku prodělám. Ty peníze tak na to mít nebudu, nebo si budu muset vzít úvěr," tvrdí Zrna.

Kritici takové úpravy poukazují na to, že dotace od státu mohou mít stejný účinek jako šrotovné, které může rovněž využít jen ten, kdo má na nové auto peníze. Stát ale argumentuje tím, že za poskytnutí veřejných peněz chce mít garanci dobře odvedené práce. Chce se tak vyhnout tomu, že budou práce zfušované nešikovnými kutily.

Zdroj: Aktuálně.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

1 komentář k článku “Dotace budou výhodně jen pro majetné?”

  1. Tat napsal:

    Kutilové
    Troufám si říct, že 95 % kutilů dokáže provést zateplení lépe než jakákoliv firma – protože dělá na svém. Firma tobere jako práci a v drtivé většíně šetří na materiálu a práci – to znamená odflinknutou práci. Zajímalo by mě co z toho má Firma Busík a spol., že dala práci pouze certifikovaným firmám. Totiž zateplení menších ploch (rodiné domy) není žádný velký problém.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *