Čtvrtek 16. září. Svátek má Ludmila.

Grandi Stazioni dostane přes půl miliardy za opravu hlavního nádraží

Společnost Grandi Stazioni vyčíslila náklady na rekonstrukci pražského hlavního nádraží na 770 milionů korun. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) zaplatí italské společnosti na základě znaleckého posudku pouze 565,68 milionů korun. Soudní spor ale platbou nekončí.

SŽDC původně nechtělo italské společnosti za zpoždění platit vůbec nic. Podle nového občanského zákoníku má však developer nárok na reálně prostavěné peníze. „Částka 566 milionů korun, kterou odešleme na účet Grandi Stazioni, odráží reálné náklady spojené s modernizací nádražní budovy po realizovaných účetních odpisech,“ říká náměstek generálního ředitele pro správu majetku SŽDC Tomáš Drmola.

„Za normálních okolností bychom vyčkali řádného konce probíhajícího soudního sporu tak, aby vyplacená výše byla s ohledem na sporná stanoviska stran určena nezávislým soudem,“ vysvětluje Tomáš Drmola a dodává: „Bohužel smlouva z roku 2003, kterou podepsalo tehdejší vedení Českých drah, obsahuje i velmi vysokou smluvní pokutu ve výši 0,5 procenta z dlužné částky za každý den prodlení, což pro představu znamená skoro čtyři miliony korun denně, pokud by se vyšlo z celkové výše pohledávky požadované Grandi Stazioni. Tato společnost používá hrozbu smluvní pokuty navíc jako jedinou odpověď na urgence SŽDC k předložení všech potřebných dokladů.“

Zdroj: iHNed.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *