Neděle 29. března. Svátek má Taťána.

Hodnota orné půdy a pastvin poroste o desítky procent

Ceny stavebních pozemků již rostou několik let po sobě. Nyní se začíná probouzet i trh se zemědělskou půdou. Rostou také ceny za pronájem pozemků.

Po vlně zdražování zemědělských plodin, přísunu evropských agrárních dotací a ve spojitosti se změnami na Pozemkovém fondu dochází v posledních měsících k rostoucímu zájmu o zemědělskou půdu. Ceny pozemků se v některých regionech vyšplhaly až na 130 000 Kč za hektar. A podle všeho dále porostou.

Největší zájem je o pozemky dobře dostupné a s dořešenými vlastnickými vztahy. Těchto je však v České republice relativní nedostatek a v jejich evidenci je zmatek. Spojování drobných políček v rámci kolektivizace v 50. letech má za následek, že velké množství vlastníků má svá pole uprostřed rozlehlých lánů s omezenou možností přístupu. Proces pozemkových úprav, který by zavedl do této oblasti pořádek má na starosti Pozemkový úřad. Ten se k razantnějším změnám odhodlal až v letošním roce, kdy bude hospodařit s navýšeným rozpočtem. 

„V roce 2008 je pro veškerou činnost pozemkových úřadů předpokládáno využití z různých zdrojů 2,3 miliardy korun, což poprvé od roku 1995 odpovídá požadavkům pozemkových úřadů,“ uvedl Jaroslav Vítek, ředitel Ústředního pozemkového úřadu.

Zdroj: E15

Tweet 20

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *