Neděle 22. října. Svátek má Sabina.

iDnes: Banky se odtáhly od stavitelů už i v Česku

Český realitní trh částečně zpomaluje svůj růst. Každý realizovaný projekt nemusí skončit úspěchem a banky financující jednotlivé projekty zpřísňují podmínky poskytnutí úvěrů. Dá se říci, že americká hypoteční krize dorazila i do České republiky.

"Na české developery, tedy ty, kdo skupují pozemky a zařizují vše k tomu, aby se na nich postavily domy, dolehla hypoteční krize z USA. Není to tragédie, spíše komplikace a ztráta části zisku. Banky, raněné v zámoří, i ty, které ztráty neměly, už nechtějí půjčovat na stavby bez předem domluvených nájemníků nebo kupců," píší autorky článku.


Nepříznivá situace na realitním trhu se dotýká plánů některých developerských společností. Bubenečského projektu společnosti Orco se údajně tato krize nedotýká. Společnost zde plánuje proinvestovat 72 miliard korun. Aleš Vobruba, jeden z majitelů Orca, však přiznává, že jednání s bankami jsou stále složitější.  "Úvěry jsou méně dostupné. Banky teď požadují vyšší zajištění projektů a vyšší podíl vlastních peněz od developerů, nižší rizikovost čili předprodej a předpronájmy. Ubylo spekulativní výstavby."  

Zdroj: iDnes.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *