EUR 25.440

USD 23.453

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.440

USD 23.453

Text: Jiří Havelka

15. 09. 2009

3 komentáře

Klienti ČS dostanou slevu 1 % ze sazby u půlky hypotéky až do 3 mil. Kč

 


 

Od 21. září 2009 začna Česká spořitelny v rámci své Ideální hypotéky nabízet slevu jedno procento z úrokové sazby u poloviny částky hypotečního úvěru do 3 mil. Kč. toto opatření by mělo podle ČS nastartovat trh s hypotékami.

Současná situace na hypotečním trhu není jednoduchá – lidé váhají s dlouhodobými závazky kvůli stále nejasnému budoucímu vývoji ekonomiky, sazby jsou díky riziku na trhu vysoko. My jako banka s největším počtem klientů chceme klientům podat pomocnou ruku a umožnit jim sjednat si hypotéku za přijatelných podmínek a umožnit jim tak pořízení vlastního bydlení,“ vysvětluje důvod novinky Gernot Mittendorfer, generální ředitel a předseda představenstva České spořitelny.

Více čtěte v tiskové zprávě České spořitelny.

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • DIK

  17 září, 2009

  POZOR VŠAK NA OMEZENÍ! Platí pouze pro hypotéky:
  * typu Ideální hypotéka,
  * se splatností minimálně 20 let,
  * splácené po celou dobu splatnosti,
  * s pětiletou fixací úrokové sazby s
  * se sjednaným pojištěným schopnosti splácet
  !

  Takže je to akorát marketingový trik a supervazalaství. Viz též např.

  K této částce je ale třeba přičíst ještě splátku povinného pojištění schopnosti splácet. Podle informací z tiskového oddělení České spořitelny by měsíčně pojistka u této hypotéky vyšla na 666 korun, s pojištěním proti ztrátě zaměstnání pak ještě o sto korun dráže.

  Úspora na měsíční splátce hypotéky bez pojistky sice činí 788 korun, s pojistkou je ale splátka měsíčně jen o 122 korun levnější než u „běžné“ hypotéky bez zvýhodnění a bez dalších omezení. Pětiletá úspora kalkulovaná bankou bez zohlednění povinného pojištění se tak ze 43280 korun smrskne na 7320 korun. Na tento paradox poukazuje ve svém vyjádření pro ČTK i specialistka společnosti Broker Consulting Linda Fejtková: „Měsíční náklady na toto pojištění určitě zmírní výhodnost snížených úroků, proto je celkový přínos pro klienta diskutabilní. Stejně tak podmínka setrvání u České spořitelny po celou dobu splácení příliš výrazně nepřispívá k atraktivitě a výhodnosti.“

  Při předčasném splacení hypotéčního úvěru, i při změně fixace, klient totiž přijde o zvýhodnění, protože nedodržel uvedené podmínky. Úrokové zvýhodnění bude podle mluvčí banky Kristýny Havligerové muset vrátit vždy za celé poslední pětileté fixační období. Po prvních pěti letech by tak u dvoumilionové hypotéky vracel úsporu na sazbě v hodnotě 43 280 korun. Kolik bude vracet v jiných obdobích si bude klient moci prý spočítat podle vzorce,který bude uvedený v úvěrové smlouvě.

  Čím více se bude blížit konec splatnosti hypotéky, tím bude i nižší sankce za doplacení úvěru před koncem splatnosti. Při každé změně fixace Česká spořitelna u této hypotéky umožňuje bez ztráty zvýhodnění snížit zůstatek jen o dvacet procent. Kdo bude chtít splatit hypotéku mimo období změny fixace, musí počítat podle Havligerové ještě se sankčním poplatkem za předčasné splacení tak jako u jiných hypoték.

  Klientům, kterým vyhovuje Česká spořitelna a nevadí jim omezení nové hypotéky a fakt, že budou muset u této banky zůstat a splácet úvěr minimálně 20 let, může zvýhodněná hypotéka do určité míry přijít zajímavá a možná i pohodlná. Neušetří s ní sice žádné závratné sumy, ale budou mít po celou dobu určitou jistotu nižší sazby. Ani při poklesu sazeb u konkurence by se pak podle Kristýny Havligerové neměla tato hypotéka kvůli úročení stát pro klienty nevýhodná.

  Kdo ovšem preferuje flexibilitu v nakládání s hypotékou podle toho v jaké je životní situaci a podle toho, kde mu nabídnou nejvýhodnější podmínky na trhu, nejspíš novinku České spořitelny příliš neocení. Podmínka relativně drahého povinného pojištění schopnosti splácet a požadavku splácet úvěr po celou dobu splatnosti, bude takovým žadatelům o hypoteční úvěr patrně na obtíž. Někteří klienti totiž dávají přednost zajištění své možnosti splácet závazky jiným způsobem než touto pojistkou.
  http://www.penize.cz/59176-sporitelna-ozivuje-trh-hypotekou-kterou-se-nevyplati-refinancovat

  Odpovědět

 • DIK

  17 září, 2009

  Podmínky jsou nejasné

  Nová nabídka hypotéky je i podle finančních poradců sporná v podmínce minimálně 20leté splatnosti. Když klient po celou tuto dobu v ČS nezůstane, bude muset bance vracet úrokové zvýhodnění. „Dát takovou částku dohromady, může být pro některé klienty při přechodu do jiné banky svazující,“ domnívá se Ostatek.

  Zatím není jasné, co všechno bude muset klient vracet. Například u vzorového příkladu hypotéky na dva miliony spočítala spořitelna úsporu pro klienta za první pětiletou fixací na 43 280 korun. Podle mluvčí ČS Kristýny Havligerové banka ale při odchodu v dalším období nebude vyžadovat vrácení úrokové úspory od začátku splácení. „Když se klient rozhodně odejít například po sedmi letech splácení, budeme chtít vrátit jen úrokové zvýhodnění za druhé fixační období. Zároveň zvážíme, zda to bude v plné výši. V případě smrti nebo dalších problémů klienta budeme postupovat individuálně,“ uvedla Havligerová.

  http://finweb.ihned.cz/c1-38322610-hypoteky-zlevnuji-sporitelna-laka-nove-klienty-na-revolucni-nabidku

  Odpovědět

 • Fwd Kruton

  18 září, 2009

  Viz
  https://www.hypoindex.cz/clanky/podari-se-ceske-sporitelne-rozhybat-hypotecni-trh/nazory/

  Před několika dny jsem v jiné diskusi na toto téma vyjádřil jistou pochybnost o účinnosti nabídky ČS, nicméně s tou výhradou, že byla-li tato banka v minulosti štikou na hypotečním trhu, mohla by se jí stát i tentokrát.

  Teď už jsem názor poněkud změnil. Nejnovější aktivita ČS podle mne svým principem velmi připomíná \“slevové\“ akce developerských společností z počátku tohoto roku – namísto citelného snížení ceny \“bonus\“ v podobě vybavení bytu či automobilu (!) \“zdarma\“.
  Myslím si, že stejně tak, jako není přehnané tvrdit, že účinek fiktivních developerských slev na odbyt bytů v novostavbách byl mizivý, bude zanedbatelný i dopad této kampaně na odbyt hypoték.
  Navzdory tomu snad můžeme doufat, že touto akcí začíná etapa \“hemžení\“ na hypotečním trhu, na jejímž konci by mohlo být skutečné zvýšení dostupnosti hypoték. Po zkušenosti s aktivitami devepolerů (kteří ke skutečně výrazným slevám ještě nedospěli) ovšem lze očekávat, že tato etapa bude velmi, velmi dlouhá.

  Odpovědět