Středa 03. června. Svátek má Tamara.

Mezigeneračně klesá podíl vlastního bydlení

Z průzkumu, který GE Money Bank provedla v zemích střední Evropy a Rusku, vyplývá, že mezigeneračně klesá podíl vlastního bydlení. Zatímco dnes žije v podnájmu přibližně 25 % Čechů, v případě jejich rodičů to bylo pouze 19 % z nich.

Podle průzkumu GE Money Bank deklaruje 57 % Čechů vlastnictví rodinného domu nebo bytu , což je o 9 % méně než u předcházející generace. Podíl vlastního bydlení se přitom snížil ve všech sledovaných zemích kromě Polska, kde mírně vzrostl. Bydlení v nájmu je ze sledovaných zemí nejrozšířenější právě v České republice.


"Na vysoký podíl podnájemníků má vliv nefungující trh s tržním nájemným neboli regulace nájemného. V souvislosti s probíhající deregulací cen nájemného a stavebním boomem z posledních let lze ovšem očekávat, že podíl vlastního bydlení se začne opět zvyšovat,"
říká Michal Tuček, produktový manažer hypoték GE Money Bank.

Zároveň průzkum GE Money ukázal, že touha po zlepšení bydlení anebo pořízení vlastního bydlení je v rámci sledovaných zemí nejvyšší v ČR – změnu v následujících 3 letech plánují dvě třetiny dospělých lidí. V Maďarsku nebo Rumunsku je to pouze 40 % lidí ve věku 18 až 65 let.

Z uvedeného průzkumu vyplývá, že i v následujících letech lze očekávat vysoký zájem o půjčky na bydlení, nicméně tempo růstu poskytnutých úvěrů se bude, podle odhadu analytiků, pravděpodobně zpomalovat.

Zdroj: Investujeme.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *