Středa 18. října. Svátek má Lukáš.

Ministerstvo nejspíše prodlouží harmonogram deregulace nájmů

Ministerstvo pro místní rozvoj posune termín pro ukončení deregulace nájemného. Původně měl celý program skončit v příštím roce, nyní ministerský plán počítá s rokem 2012.

Důvodem úpravy harmonogramu je podle ministerstva pro místní rozvoj fakt, že ceny rostly v posledních letech rychleji, než se původně očekávalo. Nájemné by tak v letech 2009 a 2010 mohlo vzrůst až o 40 % za rok, přičemž podle původního plánu měly růst maximálně 20%. Podle analytické zprávy Trend Report regulované nájmy rostou nejvíce v Praze, ve středních Čechách, v Hradci Králové nebo v Brně.

Dvojnásobné zvýšení regulovaných nájmů by mělo podle ministerstva negativní sociální dopady a pravděpodobně by z namenalo také nepřímé vyšší zatízení pro státní rozpočet. Příspěvek na bydlení nyní pobírá 40 000 domácností.

Deregulace nájemného, která měla skončit v roce 2010, se tak prodlouží o dva roky.  Podle majitelů domů však ani cílové nájemné v 98 % obcí a měst v republice nepokryje jejich náklady. Regulované nájemné se v ČR týká více než 700 000 bytů, což je téměř pětina bytového fondu. Záměrem deregulace je stav, kdy roční nájemné bude činit pět procent z tržní ceny bytu.

Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, ČTK

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *