Sobota 21. října. Svátek má Brigita.

Nájmy oproti loňsku zdražily ve většině měst

Ceny nájmů ve většině českých měst oproti loňsku vzrostly, nebo stagnovaly. Zájem o nájemní bydlení roste i díky zhoršení dosažitelnosti u hypotečních úvěrů.

Nejvíce rostly nájmy v Plzni, kde měsíční pronájem bytu 3+1 stoupl o 25 % a u garsonky o 22 %. Ceny rostly kvůli nerovnováze nabídky a poptávky, zdražení nemovitostí a zvýšení počtu pracovních míst. V Hradci Králové zase ceny nájmů rostly (18 %, resp. 22 %)kvůli velké poptávce ze strany studentů.

Trojici měst s výrazným nárůstem nájmů uzavírají České Budějovice, kde rostly nájmy (13 %, resp. 20 %) zejména kvůli vysokým cenám bytů a nedostupnosti 100% hypoték.

V Praze v průběhu roku nájmy spíše stagnovaly, nebo mírně klesly, v poslední době ale zase stouply a průměrně se tedy jejich cena oproti loňsku nezměnila. V panelácích dokonce ceny klesly o 4 %. Nových bytů je zde díky stavebnímu boomu dostatek.

Stagnaci nájemného v poslední době má na svědomí lehká dostupnost hypoték. Jejich pořízení je dnes ale složitější a do budoucna se tak dá předpokládat růst poptávky po nájemném bydlení, zejména u skupin obyvatel s nižším příjmem. "Od poloviny letošního roku zaznamenáváme zvýšený zájem o pronájmy levných bytů 1+kk, 1+1, 2+kk, 2+1 do cenové hranice 15 tisíc korun za měsíc včetně poplatků," říká David Černík, jednatel společnosti Maxima Reality. Nárůsty by však neměly být větší než 10 %.

Zdroj: iHNed

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *